Možno ste o nej ešte nepočuli. A väčšina ľudí jej názov ťažko vysloví, je proste komplikovaný 🙂 Ale oplatí sa o nej dozvedieť viac, pretože starobylá bylina ashwagandha sa označuje aj ako indický ženšen, ktorý dodáva vitalitu, podporuje energiu v tele a prináša celkovú harmonizáciu organizmu. Táto prastará bylina rastie v oblastiach Indie, v niektorých častiach Afriky a na Strednom Východe. Korene ashwagandhy sa po stáročia využívajú pre svoje pestré zdravotné benefity – kde si ju zaobstarať? Koľko stojí a na čo ju môžete využiť, aby vám priniesla viac zdravia?
Napríklad najviac koncentrovaný extrakt z koreňa kúpite ako balenie 90 toboliek za cca 33€. Ide o čistý extrakt bez konzervantov, či penidiel. Užíva sa zvyčajne jedna tobolka večer a jedna ráno, po jedle a s dostatočným množstvom tekutín.
Na trhu nájdete aj lacnejšie prípravky, tiež majú v sebe 500 mg extraktu a vyjdú vás na 10€.
Ashwagandha – vitánia opojná
“Ašvaganda” znamená “sila koňa”. Táto bylina má viac názvov, stretnúť sa môžete s latinským Withania somnifera, vitánia opojná či vitánia snodárna alebo indický ženšen.
Ashwagandha v sebe ukrýva látky pozitívne vplývajúce na rôzne oblasti nášho zdravia. Najviac ich nájdete v koreni a práve ten sa využíva v ajurvéde aj v alternatívnej medicíne. Koreň je bohatý na alkaloidy, flavonoidy, taníny či saponíny.
Napríklad flavonoidy sú známe pre svoje antioxidačné a protizápalové účinky. Preto sa využívajú na boj s vírusmi a baktériami. Alkaloidy zas posilňujú našu imunitu, no a koreň obsahuje aj železo, a tak ashwagandha poslúži aj pri chudokrvnosti.
Zdravotné účinky ashwagandhy
Ashwagandhe sa pripisuje množstvo zdravotných účinkov. Podľa viacerých štúdií pomáha znižovať hladinu cukru v krvi, a to aj u ľudí trpiacich diabetom.
Najvýraznejšie sú však jej účinky na naše psychické zdravie. Ide totiž o adaptagén, teda látku, ktorá dokáže zvýšiť našu odolnosť voči stresu. Preukázali sa aj jej účinky pri úzkosti a nespavosti. Okrem toho sa v ajurvéde používa aj na zlepšovanie pamäti.
Ashwagandha sa tiež využíva ako súčasť výživových doplnkov na pomoc s mužskou plodnosťou. Jej pravidelné užívanie môže mať vplyv na zvýšenie testosterónu, vďaka čomu sa zlepšuje sexuálne zdravie, aktivita a pohyblivosť spermií.
V neposlednom rade by jej účinky mohli zaujímať športovo aktívnych ľudí. Jedna zo štúdií zistila, že užívanie byliny môže zlepšovať športový výkon, no a ďalší výskum preukázal jej vplyv na zlepšenie fyzickej sily a výkonnosti.
K zástupu zdravotných účinkov tejto byliny patrí aj znižovanie hladiny cholesterolu v krvi, či boj proti zápalom. Je preto vhodná ako podpora pri zápalových ochoreniach a infekciách.
Kedy sa jej vyhnúť
Hoci je ashwagandha v mnohých prípadoch prospešná pre naše zdravie, sú situácie, v ktorých by ste sa jej mali vyhnúť. Užívať by ju nemali:
- tehotné a dojčiace ženy
- ľudia trpiaci vysokým a nízkym tlakom
- opatrní by mali byť diabetici, pretože bylina znižuje hladinu cukru v krvi
- vysadiť by ste ju mali aj v prípade, že vás čaká zákrok v celkovej anestézii
Prečítajte si viac
Ako liečia žihľavové semienka, alias slovenské ženšeň?
Formy užívania
Ashwagandu môžete užívať v rôznych formách. Najčastejšie ju nájdete v podobe kapsúl alebo tabliet, no stretnete sa aj s čistým práškom z jej korena. Pridáva sa aj do rôznych ajurvédskych prípravkov, napríklad do ajurvédskej kávy.
Ak si nie ste istý, či je pre vás ashwagandha vhodná, určite sa poraďte s ošetrujúcim lekárom. No a ak sa rozhodnete ju užívať, dodržiavajte odporúčanú dávku, ktorú nájdete na danom prípravku.
Foto: Vecteezy.com