Baza čierna. Sirup, limonáda, lekvár aj likér

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Baza čierna je jednou z najobľúbenejších bylín nášho ľudového liečiteľstva. Mnoho spôsobov jej využitia opisujú známi bylinkári, i prírodní liečitelia. V literatúre nájdete množstvo návodov na využitie kvetov, kôry aj plodov.
Bazou sa totiž už v antike liečilo skoro všetko, od bolesti zubov po uhryznutie besnými zvieratami.
Pozná ju ajurvéda, tradičná čínska medicína aj európske a americké liečiteľstvo. Dôvodom je neobyčajne vysoké množstvo látok s množstvom antibiotických účinkov, ktoré táto rastlina obsahuje. Vďaka ním dostala desiatky ľudových názvov od nádherného daru Božieho po rastlinnú apatieku.

Kvet, plod, list aj mladá kôra obsahujú niekoľko sto chemických látok, ktoré naše telo doslova potrebuje. „Napríklad účinné glykozidy sambunigrín a rutín, antokyány, cholín, silice, taníny (triesloviny), slizovité látky a omega-3 a omega-6 mastné kyseliny,“ vypočítavajú autori knihy Svet prírodných antibiotík Jiří Kuchař a Josef Jonáš.
Baza čierna je tiež bohatým zdrojom vitamínov, najmä A, C a skupiny B.

 

Baza čierna a jej liečivé účinky

Baza čierna má rozsiahle antioxidačné a antibiotické využitie. Je vynikajúca pri chrípkových epidémiách, znižuje horúčku a tlmí kašeľ.
Veľmi dobre pôsobí pri a po hepatitíde a problémoch s obličkami. Lieči ťažkosti s močením.

Čaj z kvetov je účinným prostriedkom pri tráviacich ťažkostiach, plynatosti, nevoľnosti a nedostatočnej činnosti žlčníka, ekzémoch a zápaloch rôzneho pôvodu.
Baza čierna je krík, ktorý dorastá do výšky 2 až 8 metrov. Kvety s bielou až žltobielou farbou kvitnú od mája. Čierne až fialovočierne plody veľké asi pol centimetra sa začnú tvoriť v auguste-septembri. Tie určite prevarte, aby ste ich zbavili jedu sambunigrínu.
Pre diabetikov je vhodný odvar zo sušených plodov, ktorý sa varí 15 minút v pol litra vody a nechá sa vychladnúť.

baza čierna plody

Urobte si z bazy čiernej…

  • Roztlačené listy bazy čiernej prikladajte na bolestivé kĺby a nehojace sa rany. Dôjde k rýchlejšiemu hojeniu a úľave.
  • Množstvo jedinečných návodov uvádza aj významný renesančný lekár Pietro Andrea Mattioli. Veľmi obľúbené uňho boli „jahôdky“, ako hovoril plodom bazy.
  • Ženám odporúčal napríklad „mazanie šťavou z jahôdok, ktorá robí vlasy čiernymi.“
  • Zaujímavý recept mal Mattioli aj proti vodnatieľke (edém, nahromadenie vody v telesnej dutine):
    „Šťava vytlačená z bazových jahôdok, zmiešaná s dobrou slepačou polievkou, v ktorej bol uvarený petržlenový koreň – prospieva to ľuďom s vodnatieľkou.“
    Iný jeho postup radí: „Vytlačená šťava z jahôdok, vyčistená a prevarená s medom, aby bola poriadne hustá ako sirup. S úspechom sa púšťa do uší proti ich bolestiam.“
  • Skvelú prevenciu vírusových ochorení dýchacích ciest ponúka limonáda z ľahko kvasených bazových kvetov. Nemenej dobrým prostriedkom je bavorský výluh za studena, ktorý sa pripraví preliatím čerstvých kvetov studenou vodou. Nechajú sa cez noc vylúhovať a výluh sa potom pije počas dňa.

tymianPrečítajte si tiež
12 tipov, ako vás tymian zbaví zápalov a bolestí.

Bazová limonáda

Umyte asi 15 bazových kvetov. Do priehľadnej 5 litrovej fľaše dajte vodu, pridajte asi pol kila hnedého cukru, nakrájané 3 citróny a umyté bazové kvety. Postavte na slnko a nechajte asi dva dni pracovať. Potom kvety a citróny vyberte. Popíjajte ako limonádu s ľadom.

Bazový sirup

Mimoriadne obľúbený a zdravý. Natrhajte asi 30 ks kvetov bazy čiernej a umyte ich. Ostrihajte. Do dvoch litrov prevarenej vody (už vychladnutej) pridajte šťavu z citróna a z limetky. Potom vložte bazové kvety a deň nechajte odpočívať na tmavom mieste. Sem-tam premiešajte. Na ďalší deň preceďte a do zvyšnej vody pridajte asi 1,5 až 2 kilogramy trstinového cukru. Prevarte a ešte horúce plňte do fliaš. Dobre uzavrite a skladujte v chlade, na tmavom mieste.

Bazový lekvár

Nazbierajte asi kilogram zrelých bobúľ bazy čiernej a uvarte v 3dcl vody. Potom 2 kg nakrájaných jabĺk prevarte v 4 dcl vody a celé to spojte. Vzniknutú zmes pomiešajte a pridajte pol kila cukru a pol kila želírovacieho cukru.

baza čierna kvety

Vyprážané kvety bazy čiernej

Baza čierna sa využíva v podobe nálevov, zábalov alebo tinktúr. Kvety sú výborné pražené v cestíčku alebo sa z nich pripravuje šťava.
Zoberte si múku, vajíčka, jogurt, trochu vody a olivový olej. Vypracujte stredne husté cestíčko, osoľte a môžete doň pridať sezamové semienka. Do cestíčka namáčajte kvety bazy a vkladajte ich do rozpáleného oleja.

Bazová masť na ekzémy

Do 250 g rozpustenej bravčovej masti vmiešajte asi 3 lyžice rozdrvenej drogy z kvetu. Nechajte stáť do druhého dňa a potom opatrne prehrejte. Preceďte cez plátno a vytlačte. Pridajte trochu včelieho vosku. Môžete používať na pomliaždeniny, podliatiny a suché ekzémy.

Bazový likér

Do hrnca dajte liter vody a 2 litre umytých plodov bazy. Povarte 20 minút, preceďte a pridajte 1 kilogram cukru. Opäť 20 minút povarte, primiešajte balíček vanilkového cukru a lyžicu mletej kávy. Varte ešte 5 minút a nechajte vychladnúť. Prilejte pol litra rumu alebo vodky, a likér stočte do fliaš. Skladujte v chlade a tme.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.