14 potravinových alergénov a ako sa im vyhýbať v strave?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Potravinárske prevádzky majú povinnosť oznámiť, či sa v akejkoľvek potravine, ktorú predávajú alebo poskytujú, používa niektorý z nižšie uvedených štrnástich potravinových alergénov. Boli totiž označené za najsilnejšie a najrozšírenejšie potravinové alergény.
Informáciu by ste mali nájsť ľahko a jednoducho. Môže to byť buď prostredníctvom informácií o alergénoch vytlačených v jedálnom lístku, alebo vysvetlením, ako získate informácie o alergénoch, napríklad odporúčaním spýtať sa zamestnanca.

Nižšie uvádzame týchto 14 potravinových alergénov a následne nástrahy k niektorým vybraným, ako ich popísala popredná odborníčka na alergie Dr. Sophie Farooque.

14 potravinových alergénov

  1. Zeler
  2. Obilniny obsahujúce lepok (napríklad jačmeň a ovos)
  3. Vajcia
  4. Kôrovce (napríklad krevety, kraby a homáre)
  5. Ryby
  6. Mäkkýše (napríklad mušle a ustrice)
  7. Vlčí bôb (strukovina patriaca do rovnakej čeľade rastlín ako arašidy)
  8. Mlieko
  9. Horčica
  10. Arašidy
  11. Sezam
  12. Sójové bôby
  13. Síričitany (pri koncentrácii viac ako desať častíc na milión)
  14. Orechy (napríklad mandle, vlašské orechy, paraorechy, kešu, pekanové orechy, pistácie a makadámiové orechy)

14 potravinových alergénov

Ako sa im vyhýbať v strave?

Nie vždy je jasné a zrejmé, či daná potravina alebo surovina obsahuje niektorý z potravinových alergénov. Preto je dobré poznať bežné nástrahy – či už trpíte potravinovou alergiou vy alebo niekto z vášho okolia. Podrobne sa nástrahám venuje spomínaná autorka v knihe Alergie, kde nájdete mnoho užitočných tipov. My vyberáme aspoň niektoré, ktoré sa vám môžu zísť.

ruka ikona červenáKravské mlieko

Hlavné alergénne bielkoviny sú α-laktoglobulín, β-laktoglobulín, laktoferín a kazeín. „Ak ste alergickí na α-laktoglobulín alebo β-laktoglobulín, pravdepodobne z alergie na mlieko vyrastiete, ale je menej pravdepodobné, že sa to stane, keď ste citliví na kazeín,“ vysvetľuje odborníčka Dr. Sophie Farooque.

V potravinách sa vyskytujú pod menom ako kazeín alebo kazeináty, tvaroh, ghí, hydrolyzáty, laktalbumín, fosfát laktalbumínu, proteínové prášky, recaldent, syridlo, srvátka. V EÚ a Spojenom kráľovstve sa však tieto potraviny zvyčajne označujú slovom „mlieko“, a to buď tučným písmom, alebo v zátvorkách.

Zvážte aj to, že cmar alebo jogurt sa často používajú ako marináda na kuracie alebo mäsové pokrmy. Mliečne zložky sa často skrývajú v klobásach, párkoch v rožku a lančmíte.
Pesto takisto obsahuje syr.

ruka ikona červenáRyby

Alergické reakcie na plutvovité ryby spôsobuje najmä bielkovina nazývaná parvalbumín, a keďže sa nachádza v mnohých druhoch rýb, skrížená reakcia medzi rôznymi skupinami rýb je pomerne bežná.

Parvalbumín sa počas varenia nezničí, takže môžete reagovať na surové aj varené ryby. Môže v nich byť prítomný aj v podobe aerosolu. Preto pacienti, ktorí sú alergickí na ryby, môžu reagovať, keď sa ocitnú na miestach, kde sa pripravujú jedlá z rýb, aj keď ich nejedia.

14 potravinových alergénov

ruka ikona červenáVajíčka

Vajcia sa používajú vo veľkom množstve a objavujú sa na neočakávaných miestach. Často slúžia ako spojivo na všetky účely, od obaľovania rýb alebo kurčiat v strúhanke až po tvarovanie mäsových guľôčok.

Pozor na vajcia v krevetových krekroch, kde sa používajú ako spojivo pre tapioku, a v surimi či krabích tyčinkách. Lyzozým sa nachádza v niektorých talianskych tvrdých syroch, ako je Grana Padano, a vajce sa môže používať aj na výrobu cestovín.

Väčšina dezertov obsahuje vajcia. Hľadajte ho v kráľovskej glazúre, zmrzline, sladkostiach a čokoláde. „Vegánsky“ neznamená automaticky bez vajec, keďže hrozí riziko krížovej kontaminácie, preto sa musíte obrátiť na výrobcu a overiť si to.
Vyhnite sa potravinám s leskom: buchty, koláče a zákusky s glazúrou môžu vo výklade miestnej pekárne vyzerať neodolateľne, ale kuchár pravdepodobne použil vaječnú polevu, aby im dodal lesklý vzhľad.

ruka ikona červenáHorčica

Horčica môže byť alergén, ktorému sa dá ťažko vyhnúť. Nepoužíva sa iba v podobe žltej omáčky v pohároch, ktoré vidíme na pultoch supermarketov. Všetky súčasti horčice môžu u osôb alergických na horčicu vyvolať reakcie.
Potraviny, na ktoré si treba dávať pozor: horčičné semienka a horčicový olej sa často používajú v indickej kuchyni vrátane karí. Horčičné semená a kvety, naklíčené horčičné semená a horčičná žerucha sa môžu nachádzať v šalátoch a sendvičoch. Okrem toho ju možno nájsť v majonéze, grilovacej omáčke, marinádach a spracovanom mäse.

ruka ikona červenáArašidy

Hoci všeobecne arašidy vnímame ako orechy, ide o strukovinu. Arašid je známy aj ako podzemnica olejná. Ide o potraviny, ktoré rastú v strukoch, podobne ako hrach, cícer, šošovica, vlčí bôb, sója a fazuľa.
V arašidoch sa nachádza trinásť bielkovín, o ktorých sa predpokladá, že spôsobujú reakcie, známe ako Ara h 1-13.

Potraviny, na ktoré si treba dávať pozor: cukrovinky, koláče a vegetariánske výrobky s najväčšou pravdepodobnosťou obsahujú arašidy. Kari, thajské, indonézske a iné východné jedlá sú vysoko rizikové, pretože mnohé z nich obsahujú arašidy. Ak je jedlo pikantné, nemusíte si ich hneď všimnúť. Pozor na omáčku satay, ktorá sa vyrába z arašidov.

Myslite na to, že nerafinovaný arašidový olej, ktorý sa môžu nazývať podzemnicový olej, môže obsahovať alergénne arašidové bielkoviny a mali by ste sa mu vyhýbať, ak máte alergiu na arašidy.

alergia peľová sezónaPrečítajte si tiež
Peľová sezóna a alergia. Užitočné tipy a rady pre alergikov.

ruka ikona červenáSója

Názvy rizikových zložiek potravín: fazuľový tvaroh, fazuľa edamame, hydrolyzovaný rastlinný proteín (HVP), miso, sója, sójový proteínový izolát, sójový proteín, prípadne sójové proteínové výrobky, sójový albumín, sójové bôby, sójová múka, sójové mlieko, tempeh, štruktúrovaný rastlinný proteín, tofu.

ruka ikona červenáZeler

Ak ste alergickí na zeler stopkový, vyhnite sa aj zeleru hľuznatému, ktorý má podobné alergény.
Zo zeleru sa dajú použiť stonky, listy a semená (používajú sa na výrobu zelerovej soli), ktoré sa používajú do letných šalátov, polievok a dusených jedál. Vývar v kockách a zmesi korenia môžu tiež obsahovať zeler.

Viac o knihe Alergie
kniha alergieVedeli ste, že v súčasnosti každý tretí človek aspoň raz zažije alergiu? Môže to byť potravinová alergia, senná nádcha, rinitída, alergia na roztoče, lieky, prach ap. Sme alergickejší ako kedykoľvek predtým.
Kniha Alergie sa venuje tejto téme komplexne – vysvetľuje, približuje rôzne formy alergií, ako ich odhaliť a čo robiť. Vyvracia mnohé mýty. Radí, čo robiť, ak si myslíte, že máte alergiu…ale tiež, ako odhaliť, že ju nemáte, hoci niektoré príznaky na to poukazujú. Určite užitočnou je kapitola o anafylaxii, tiež o užívaní liekov, o oneskorených alergiách, ako aj prevencia ekzémov a alergií.
Zaujímavá je kapitola To nevymyslíš: potravinové alergie, o ktorých ste možno ešte nepočuli. Autorka Dr Sophie Farooque je popredná odborníčka a konzultantka v oblasti alergií.

 

Foto: Grada, Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.