5 športov, ktoré sa možno čoskoro predstavia na olympiáde

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pierre de Coubertin by sa asi veľmi čudoval, čo za tých približne 120 rokov vzniklo z jeho pôvodnej myšlienky olympijských hier.  Na olympiáde, ktorá sa prvý raz konala symbolicky v gréckych Aténach roku 1896, sa zúčastnilo 13 krajín. Dnes je to takmer 100 krajín a do 3000 športovcov. Z pôvodne ušľachtilej myšlienky férového športového zápolenia sa stala monster akcia, ktorú sledujú miliardy ľudí a točia sa v nej šialené peniaze.

Poriadne sa tiež rozšíril zoznam športov, v ktorých sa na OH súťaží a keďže neustále vznikajú športy nové, organizátori naozaj majú z čoho vyberať. Aj vďaka obrovskej konkurencii preto nie je vôbec jednoduché, aby sa aj tie najpopulárnejšie – dnes ešte neolympijské športy – do olympijského programu dostali. Veď také rugby sa na olympiádu vrátilo až v Riu roku 2016, takmer po 100 rokoch!

Na najbližších olympijských hrách v Tokiu sa predstaví až päť nových športov, a to bejzbal/softbal, karate, skateboarding, športové lezenie a surfovanie. My sme vybrali 5 športov, ktoré podľa nás na olympiádu jednoznačne patria a veríme, že sa tam v krátkom čase dostanú 🙂

 

olympijské kruhyInline korčuľovanie

Vlastne nechápeme prečo inline korčuľovanie na olympiáde ešte nie je. Sesterské rýchlokorčuľovanie je súčasťou zimnej olympiády odpradávna a nevidíme dôvod, aby si svoju cestu na letné hry nenašli aj „inlajny“. Disciplín, ktoré by sa dali v inline korčuľovaní do programu zaradiť je mnoho. Od šprintov až po maratón. Veríme, že to nebude dlho trvať a štyri kolieska v rade sa budú točiť aj na olympijskom asfalte.

 

olympijské kruhyFrisbee na olympiáde?

Dobre, toto je možno úlet, ale prečo nie? Veď na olympiáde už boli v ukážkových športoch aj väčšie šialenosti. Možno o tom ani neviete, ale Frisbee je regulárny šport, ktorému sa venujú milióny ľudí v rôznych disciplínach. Podľa nás by sa minimálne do ukážkových športov dostať mohol. Je lacný, nenáročný a nebolo by ťažké strhnúť k nemu davy.

frisbee šport

 

olympijské kruhyFlorbal

Florbal na olympiádu patrí. Bodka.
Keď si porovnáme jeho hráčsku základňu po celom svete, hravo poráža snáď všetky kolektívne olympijské športy, okrem futbalu. Určite za to môže aj jeho dostupnosť – keď to trochu preženieme, tak na tento šport potrebujete len florbalovú hokejku, ktorú si viete zaobstarať už za pár desiatok eur.
Potom stačí, aby niekto v hale mal loptičku (tá stojí cca 1€) a zápas sa môže začať.

Florbal však naráža na kapacitné limity, predsa len by olympiádu rozšíril o stovky ľudí a to sa organizátorom nepáči. Keď však vezmeme do úvahy, že sa pod päť kruhov zmestil taký baseball… Nuž veríme, že sa florbal do programu hier dostať podarí. Už len preto, že by to s najväčšou pravdepodobnosťou znamenalo aj účasť slovenského tímu 🙂 Držme palce Medzinárodnej florbalovej federácii, ktorá plánuje v najbližších rokoch zabojovať o uznanie Medzinárodným olympijským výborom a dostať Olympijský štatút pre florbal.

strečing Adriana Sklenaříková cvik pavúkPrečítajte si tiež
Prečo je strečing taký dôležitý? A ako ho správne robiť?

 

olympijské kruhyPočítačové hry

Neveríte? Nuž vedzte, že sa zaradením počítačových hier na olympiádu olympijský výbor skutočne zaoberá! Hranie počítačových hier už teraz patrí medzi seriózne športy, ktoré sleduje viac ľudí, ako mnoho olympijských športov dokopy. Najmä v Ázii ide o ohromný biznis a Ázia je pre olympijský výbor veľmi lukratívny trh.
V prípade počítačových hier tak otázka neznie, či sa na OH dostanú, ale kedy sa tam dostanú. Zaujímavé by tiež bolo, v akých hrách by sa súťažilo.

počítačové hry na olympiáde? možnoZdroj obrázka: flickr.com, autor: Sam Churchill pod licenciou CC BY 2.0

 

olympijské kruhySquash

Ďalší z radu športov, u ktorých si hovoríte, že nie je možné, aby na olympiáde chýbal. Ale je to tak.
Tenis aj bedminton pod piatimi kruhmi sú, squash zatiaľ nie. Ale má veľmi dobrú šancu čoskoro sa tam prepracovať. Bol už dokonca zaradený do výberového konania pre Tokio 2020, no tesne neprešiel. V blízkej budúcnosti sa však na OH určite predstaví. Či sa tam udrží nevieme, ale hoci ho sami nehrávame, myslíme si, že si svoju účasť zaslúži.

— PR článok —


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.