Horolezectvo je šport, ktorý vás nadchne. Ako s ním začať?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Najdôležitejší je pohyb – či už ste dvadsiatnik, máte po 30-tke, alebo dokonca po 40-tke… Nepadnúť do zóny pohodlia, neopustiť sa, aby vám nezačalo mľandravieť telo. To je začiatok konca. Nielenže stratíte fyzičku, ale pôjde to dolu aj psychicky. Preto odborníci aj lekári odporúčajú: jednoznačne pohyb.
Môžete zvoliť rýchlu chôdzu, nordic walking. Beh, plávanie, silovejšie športy. Ak ale hľadáte šport, ktorý vás len tak neprestane baviť, skúste horolezectvo. Potvrdia vám to mnohí – bežte k najbližšej lezeckej stene a spýtajte sa 🙂

Verte, že len čo sa oddáte stene alebo skale, už nikdy nebudete chcieť prestať. Poradíme vám, ako a kde začať a na čo myslieť pri lezení. Aký výstroj treba zvoliť.

 

Čo vám horolezectvo prinesie?

Okrem všeobecnej radosti z pohybu a stále nových výziev vám horolezectvo prinesie aj veľa zdravotných benefitov. Je to komplexný šport, pri ktorom zapájate takmer všetky pohybové sústavy a svaly. Okrem formovania tela sa tešte aj na pozitívny vplyv na dýchací a obehový systém.
Najmä fyzioterapeuti  nedajú dopustiť na lezenie. Je totiž vhodné pre mladších aj starších. A stáva sa akousi terapiou. Nie je to totiž len o monotónnych pohyboch, ktoré sa opakujú. Musíte taktizovať, premýšľať, zapájať rôzne svaly…a neraz aj také, o ktorých ste ani netušili 🙂

lezec

 

Začnite na stene

Prvé rande s lezením si dajte na umelej stene a vždy sa nechajte viesť niekým skúsenejším. Buď sa môžete prihlásiť na lezecký kurz vo svojom okolí a liezť pod vedením kvalifikovaného inštruktora. Alebo poproste kamaráta lezca, aby si vás vzal pod svoje krídla a všetko vám vysvetlil. Ďalšou možnosťou je prihlásiť sa do horolezeckého oddielu.

Vyskúšajte bouldering
Skúsiť môžete tiež bouldering, ktorý spočíva v lezení bez lana a istenia na niekoľkometrovej stene, kde vás pri páde ochráni mäkká bouldermatka. Pri boulderingu sa kladie dôraz na správne nášľapy, silu a techniku, čo vás parádne pripraví na skalný terén. 

Jedným z prvých krokov je aj kúpa základného lezeckého vybavenia. Čo budete potrebovať?

Základné horolezecké vybavenie

  • Horolezecké lano
  • Sedadlo
  • Istiace pomôcky (mali by vždy zodpovedať hrúbke lana, aby nepreklzávalo)
  • Úväzok, karabíny
  • Lezečky
  • Sada expresiek
  • Prilba
  • Vrecko s magnéziom
  • Pre lepšiu mobilitu v teréne tiež oceníte horolezecký batoh.

 

lezecké lanáVyberte si správne lano

Na trhu nájdete nepreberné množstvo druhov a typov horolezeckých lán, a ako začiatočník sa v ich záplave pravdepodobne stratíte. Na stenu vám postačí jednoduché dynamické lano (single rope), ideálne s dĺžkou 50 metrov a hrúbkou medzi 8-10 mm.

 

Aké lano do hôr?

Keď sa na stene budete cítiť ako doma a zlákajú vás horské vrcholky, k jednoduchému lanu si budete musieť zaobstarať aj dvojité laná. V horách oceníte predovšetkým ľahké lano, s ktorým sa ľahko manipuluje, ideálne s minimálnou dĺžkou 60 metrov.
Naše odporúčanie – poprední slovenskí aj českí horolezci sa spoliehajú na laná od firmy Lanex, ktoré sa vyznačujú dlhou životnosťou, ľahkosťou, a okrem toho aj štýlovým dizajnom. Na umelej stene zažiarite napríklad s horolezeckým lanom Tendon Master TEFIX.

— PR článok —


Zdielať

About Author

Dana Bunová

Mám dlhoročné skúsenosti v marketingu na strane klienta, ako aj s prácou v reklamných agentúrach. Píšem o rôznych témach, oblastiach, ale najmä pre ženy.

Komentáre sú uzavreté.