Najdôležitejší je pohyb – či už ste dvadsiatnik, máte po 30-tke, alebo dokonca po 40-tke… Nepadnúť do zóny pohodlia, neopustiť sa, aby vám nezačalo mľandravieť telo. To je začiatok konca. Nielenže stratíte fyzičku, ale pôjde to dolu aj psychicky. Preto odborníci aj lekári odporúčajú: jednoznačne pohyb.
Môžete zvoliť rýchlu chôdzu, nordic walking. Beh, plávanie, silovejšie športy. Ak ale hľadáte šport, ktorý vás len tak neprestane baviť, skúste horolezectvo. Potvrdia vám to mnohí – bežte k najbližšej lezeckej stene a spýtajte sa 🙂
Verte, že len čo sa oddáte stene alebo skale, už nikdy nebudete chcieť prestať. Poradíme vám, ako a kde začať a na čo myslieť pri lezení. Aký výstroj treba zvoliť.
Čo vám horolezectvo prinesie?
Okrem všeobecnej radosti z pohybu a stále nových výziev vám horolezectvo prinesie aj veľa zdravotných benefitov. Je to komplexný šport, pri ktorom zapájate takmer všetky pohybové sústavy a svaly. Okrem formovania tela sa tešte aj na pozitívny vplyv na dýchací a obehový systém.
Najmä fyzioterapeuti nedajú dopustiť na lezenie. Je totiž vhodné pre mladších aj starších. A stáva sa akousi terapiou. Nie je to totiž len o monotónnych pohyboch, ktoré sa opakujú. Musíte taktizovať, premýšľať, zapájať rôzne svaly…a neraz aj také, o ktorých ste ani netušili 🙂
Začnite na stene
Prvé rande s lezením si dajte na umelej stene a vždy sa nechajte viesť niekým skúsenejším. Buď sa môžete prihlásiť na lezecký kurz vo svojom okolí a liezť pod vedením kvalifikovaného inštruktora. Alebo poproste kamaráta lezca, aby si vás vzal pod svoje krídla a všetko vám vysvetlil. Ďalšou možnosťou je prihlásiť sa do horolezeckého oddielu.
Jedným z prvých krokov je aj kúpa základného lezeckého vybavenia. Čo budete potrebovať?
Základné horolezecké vybavenie
- Horolezecké lano
- Sedadlo
- Istiace pomôcky (mali by vždy zodpovedať hrúbke lana, aby nepreklzávalo)
- Úväzok, karabíny
- Lezečky
- Sada expresiek
- Prilba
- Vrecko s magnéziom
- Pre lepšiu mobilitu v teréne tiež oceníte horolezecký batoh.
Vyberte si správne lano
Na trhu nájdete nepreberné množstvo druhov a typov horolezeckých lán, a ako začiatočník sa v ich záplave pravdepodobne stratíte. Na stenu vám postačí jednoduché dynamické lano (single rope), ideálne s dĺžkou 50 metrov a hrúbkou medzi 8-10 mm.
Aké lano do hôr?
Keď sa na stene budete cítiť ako doma a zlákajú vás horské vrcholky, k jednoduchému lanu si budete musieť zaobstarať aj dvojité laná. V horách oceníte predovšetkým ľahké lano, s ktorým sa ľahko manipuluje, ideálne s minimálnou dĺžkou 60 metrov.
Naše odporúčanie – poprední slovenskí aj českí horolezci sa spoliehajú na laná od firmy Lanex, ktoré sa vyznačujú dlhou životnosťou, ľahkosťou, a okrem toho aj štýlovým dizajnom. Na umelej stene zažiarite napríklad s horolezeckým lanom Tendon Master TEFIX.
— PR článok —