Každý deň sa dostávame do stresových situácií, niekedy menších, ktoré hravo zvládame…inokedy sú väčšie, výrazne nás ovplyvnia a dokážu nás ubíjať. Najmä v rodičovstve zažívame veľa stresov. Ako povedala Kate Silvertonová, psychologička, ktorá sa venuje koučovaniu riadiacich pracovníkov – „rodičovstvo je zložité, chaotické a sama nepoznám väčšiu skúšku ľudskej trpezlivosti. Stresová reakcia sa spúšťa niekoľkokrát denne: od chvíle, čo sa zobudíme (alebo nás niekto zobudí), až kým sa nám neskončí šichta (a buďme k sebe úprimní, tá sa neskončí nikdy). Ak sa nenaučíme uvoľňovať stres zdravou formou, ovplyvní to nielen naše zdravie, ale aj zdravie našich detí.“
A to platí nielen v rodičovstve, ale aj v bežnom živote, v práci, pri plnení rôznych povinností. Kate vo svojej knihe „Neposlušné“ deti ešte stále neexistujú ponúka niekoľko užitočných cvičení a terapeutických postupov, ktoré zlepšia vašu psychickú pohodu a zbavia vás stresu.
Ako sa rýchlo zbaviť stresu
Áno, existuje množstvo overených trikov a cvičení, ktoré pomáhajú zbaviť sa stresu a zlepšiť psychickú pohodu. Ich účinnosť je podložená výskumom aj skúsenosťami ľudí, ktorí ich pravidelne využívajú. Tieto techniky majú viacero benefitov – od okamžitého upokojenia až po dlhodobé zvýšenie odolnosti voči stresu a zlepšenie celkovej kvality života.
Či už je to samotný pohyb, joga a tajči, meditácie, iné relaxačné techniky…tu je pár tipov, ktoré môžete hneď teraz vyskúšať.
1. Motýlie objatie
Ďalší jemný prístup na upokojenie „rozbublaného“ systému je motýlie objatie. Vyvinula ho terapeutka Lucina Artigasová, ktorá sa venovala deťom po prírodnej katastrofe v Mexico City. Táto metóda môže byť extrémne efektívna aj v každodennom živote.
Prekrížte si ruky na hrudi, končeky prostredníkov by mali byť pod kľúčnymi kosťami. Dlane držte v čo najzvislejšej polohe, prstami ukazujte na krk, nie na ramená. Zdvihnite lakte a vytvorte tak motýlie krídla. Oči môžete buď zavrieť, alebo len privrieť, v druhom prípade sa dívajte na špičku nosa. Potom si pomaly poklepkávajte po hrudi striedavo ľavou a pravou dlaňou. Dýchajte nosom pomaly a zhlboka, až kým sa vám trochu neuľaví.
2. Vytraste to zo seba
Klinický psychológ Peter Levine si všimol, že zvieratá ako jelene či gazely sa po úniku pred predátorom trasú alebo chvejú. Niekoľko minút sa neovládateľne trasú, akoby zo svojich tiel doslova vytriasali stres. A potom sa impala aj jeleň znova pasú. Levine došiel k záveru, že pri daných zvieratách išlo o vrodený spôsob uvoľňovania prebytočnej energie po stresovej reakcii.
Vyskúšajte si to sami. Vstaňte, jemne sa kníšte v bokoch a traste rukami a nohami, akoby ste sa chveli od zimy. Pokojne si zadupte alebo pošúchajte ruky aj nohy, rozhýbte a natiahnite si končatiny. Dajte sa viesť telom. Ak máte chuť, pustite si hudbu a zatancujte si, spravte čokoľvek, vďaka čomu jemne uvoľníte a vybijete energiu, ktorá sa vo vás nahromadila za celý deň.
3. Sebaobjatie
Pomôcť môže aj „sebaobjatie“. Oviňte si ruky okolo seba, zastrčte si dlane pod pazuchy a pevne sa objímte. „Občas objímam svoj podlhovastý vankúš na jogu. Pri práci s deťmi, pre ktoré nie je fyzický kontakt vhodný alebo ešte nie sú pripravené na objatie, treba zvážiť aj túto alternatívu: keď dostanú možnosť objať pevný a zároveň mäkký predmet, môže ich to podstatne upokojiť,“ vysvetľuje Kate Silverton v knihe „Neposlušné“ deti ešte stále neexistujú.
4. Trik s dýchaním
Ďalším účinným nástrojom, ktorý je bezplatný a máme ho okamžite poruke, je dýchanie. Dýchanie reguluje všetko. Keď ovládneme a zmeníme spôsob, akým dýchame, výrazne pokročíme na ceste k dosiahnutiu zenu. Jogíni už po stáročia vedia, že správnym dýchaním môžeme upokojiť preťaženú nervovú sústavu.
- Sadnite si na stoličku alebo si ľahnite na posteľ.
- Palcom zapchajte pravú dierku a nadýchnite sa cez ľavú. Potom ukazovákom zapchajte ľavú dierku – takže máte zablokované obe dierky – a na sekundu či dve zadržte dych. Zdvihnite palec z pravej nozdry a vydýchnite.
- Na konci výdychu sa zastavte.
- Stále si zapchávajte ľavú dierku a nadýchnite sa pravou.
- Palcom zapchajte pravú dierku. Keď máte opäť zapchaté obe dierky, na chvíľku zadržte dych.
- Zdvihnite ukazovák z ľavej nozdry a vydýchnite cez ňu.
V skratke sa nadýchnete ľavou dierkou, vydýchnete pravou a potom sa nadýchnete pravou a vydýchnete ľavou. Tú nosnú dierku, ktorú práve nevyužívate, zapchávate palcom alebo iným prstom. Opakujte tento postup tak dlho, ako len chcete. Doktorka Youngová odporúča limit piatich minút na jedno sedenie
Toto jogové dýchanie preukázateľne zmierňuje stres, zlepšuje sústredenie a vo všeobecnosti nám pomáha lepšie dýchať.
Zistilo sa totiž, že dýchanie pravou nosnou dierkou privádza viac krvi do prefrontálnej kôry, čo nám pomáha logickejšie sa rozhodovať a riešiť problémy. Nádych ľavou nosnou dierkou má opačný účinok: ak si pravú nosnú dierku predstavíme ako plynový pedál, ľavá slúži ako brzda. Je užšie prepojená s parasympatickou nervovou sústavou, ktorá má na starosti oddych a odpočinok, znižuje krvný tlak, ochladzuje telo a zmierňuje úzkosť. Keď dýchame ľavou nosnou dierkou, krv prúdi do opačnej časti prefrontálnej kôry, do časti, ktorá ovplyvňuje tvorivé myslenie a zohráva úlohu pri vytváraní mentálnych abstrakcií a pri produkcii negatívnych emócií.“
Prečítajte si tiež
Stres zo stretnutí, skúšok, pohovorov, či pondelkov.
Ako nám škodí a čo s tým?
5. Zlepšite svoj „vagálny tonus“
Vagálny tonus označuje aktivitu blúdivého nervu (nervus vagus), jedného z hlavných nervov parasympatického nervového systému. Tento nerv reguluje odpočinok, trávenie, spánok, zápalové procesy, srdcovú frekvenciu a má vplyv na našu schopnosť zvládať stres. Čím vyšší vagálny tonus, tým lepšia odolnosť voči stresu, rýchlejšie zotavenie po záťaži a celkovo lepšia fyzická a duševná rovnováha.
Cvičeniami na aktiváciu blúdivého nervu si naozaj môžete zlepšiť duševnú pohodu a budete sa cítiť bezpečnejšie. Blúdivý nerv je napojený na hlasivky a na svaly v zadnej časti krku, čo vysvetľuje, prečo spievanie, hmkanie, odriekavanie či kloktanie zlepšuje vagálny tonus.
Vibrácie vyvolané pri vytváraní týchto zvukov stimulujú blúdivý nerv, regulujú imunitný systém, znižujú hladinu stresu a spúšťajú všetky benefity spojené s aktiváciou parasympatickej nervovej sústavy. Ak ste priaznivcami jogy, potom viete, že na podobnom princípe funguje spievanie mantry óm.
Zdroj a foto: LepšíDeň.sk, Tatran, Freepik.com