Kto by nechcel byť úspešný a obľúbený, všakže? Istým spôsobom sa o to snažíme všetci, len s rôznymi výsledkami a tiež rozdielnym spôsobom. Niekedy intuitívne, inokedy stavíme len na úprimnosť a spoliehame sa na to, že sa nám to vyplatí. Iní zasa vypočítavo kalkulujú…napodiv, vychádza im to. No nikdy nie nadlho, pretože charaktery a skutočné zámery sa po čase odhaľujú.
Existuje však niekoľko krokov a spôsobov, ako pozitívne pôsobiť na druhých, získať si ich a stať sa obľúbeným – a to celkom prirodzene a s čisto.
7 trikov ako pozitívne pôsobiť na druhých
Túto tému rozoberajú viacerí známi a úspešní autori, ktorí sa tomu venovali dlhé desaťročia – či už to bol Dale Carnegie, Brian Tracy alebo Thorsten Havener. Toho nazývajú aj geniálnym pozorovateľom ľudí a vo svojich knihách krásne ukazuje, ako zistiť, čo si o vás myslia druhí ľudia. Následne poradí, ako sa zachovať, ako reagovať, ako na nich pôsobiť, aby vás mali radšej 🙂 Odporúčame napríklad knihu Bez slov – Čo si o vás myslia iní.
Dale Carnegie vo svojom bestselleri Ako si získavať priateľov a pôsobiť na ľudí napísal: „Najhlbšia túžba ľudskej prirodzenosti je cítiť sa potrebným.”
Áno, psychológovia hovoria, že vaša úroveň sebaúcty, čiže toho, ako veľmi sa máte radi, rešpektujete sami seba a cítite sa dôležití a hodnotní, tvorí súčasť jadra vašej osobnosti. Vaša sebaúcta určuje, či máte dobrý pocit zo seba a zo vzťahov s inými.
Zjednodušene – vaša úroveň sebaúcty každý deň zodpovedá za mieru vášho šťastia.
Tu je 7 trikov (nie v negatívnom zmysle slova), ako ľuďom zdvihnúť sebaúctu či sebadôveru a spôsobiť, že sa budú cítiť dôležití a budú mať zo seba dobrý pocit. Následne to budú prenášať aj na vás a budú vás vidieť v úplne inom svetle.
Pritom nejde o nejakú manipuláciu – je to win-win situácia, keď pohladíte dušu druhému a zároveň si vylepšíte svoju pozíciu 🙂
1. BUĎTE POZITÍVNI
Odolajte pokušeniu kritizovať, posudzovať či sťažovať sa na druhého z akéhokoľvek dôvodu. Vždy, keď druhých z akéhokoľvek dôvodu kritizujete, znižujete ich sebaúctu, beriete im rešpekt pred nimi samými a podkopávate ich sebadôveru. Kritika, sťažnosti a odsudzovanie spôsobujú, že ľudia cítia hnev a sú nešťastní.
Deštruktívna kritika človeka zabolí najviac. Ak sa vyskytne v detstve, ide o hlavný dôvod nešťastia a problémov v dospelosti
2. BUĎTE PRÍVETIVÍ
„Nikdy ľuďom nehovorte, že sa mýlia. Rozčuľuje ich to a sú potom defenzívni: Uzavrú sa a sú neprístupní voči vašim podnetom. Keď im hovoríte, že sa mýlia, znižujete ich sebaúctu a začnú odporovať akémukoľvek pokusu, ktorým im chcete dokázať, že urobili chybu,” radí známy motivátor Brian Tracy v knihe Pán svojho času.
Keď niekto povie niečo, s čím nesúhlasíte, namiesto hádania sa môžete prevziať kontrolu nad konverzáciou tým, že začnete klásť otázky.
Napríklad: Prečo to hovoríš? Kde si to počul?
Namiesto toho, aby ste sa hádali, prejavte zvedavosť. Požiadajte druhých, aby vám pomohli pochopiť ich uhol pohľadu. Využívajte schopnosť počúvať: Usmievajte sa, prikyvujte a dávajte pozor.
3. UKAZUJTE, ŽE DRUHÝCH AKCEPTUJETE
Jednou z najhlbšie zakorenených podvedomých túžob človeka je potreba byť akceptovaný inými – aby ho prijali takého, aký je, bez akéhokoľvek odsudzovania či kritiky.
A ako vyjadríte akceptáciu? Jednoducho. Usmejte sa, kedykoľvek sa s daným človekom stretnete. Vždy, keď sa usmejete, hovoríte druhým, že ich prijímate bezpodmienečne. Hovoríte im, že sú hodnotní a užitoční. Vo výsledku sa potom majú viac radi a viac sa prijímajú. Majú lepší pocit zo seba a aj z vás.
4. PREJAVUJTE VĎAČNOSŤ
Jedna z najdôležitejších vecí, ktoré majú magickú silu. A pritom ju využívame tak málo – poďakujte, prejavte vďačnosť slovami, gestami, úsmevom, pohladením.
Vždy, keď druhému ďakujete za čokoľvek, čo povedal alebo urobil, jeho sebaúcta okamžite rastie. Má seba samého radšej a viac sa rešpektuje. Je šťastnejší. Úplne sa otvorí voči veciam, ktoré robia šťastnými vás, takže máte ďalší dôvod prejaviť mu vďačnosť.
5. DOPRAJTE DRUHÝM OBDIV
Obdivu a úprimne myslených komplimentov nie je nikdy dosť. Pritom nič nestoja, sú zadarmo, len mnohí si myslíme, že obdivom k iným znižujeme svoju vlastnú hodnotu. Omyl!
Ako raz povedal Abraham Lincoln: „Každý má rád kompliment.“
Vyjadrujte obdiv za to, čo ľudia majú, za ich úspechy a osobnostné črty. Skladajte komplimenty hostiteľovi za to, aký má krásny dom a ako je nádherne zariadený. Vyjadrujte obdiv podnikateľovi za jeho kanceláriu a celé sídlo firmy. Skladajte ľuďom komplimenty za ich úspechy, tituly a ocenenia.
Aj podľa motivátora Briana Tracyho sa vždy dá nájsť niečo, za čo sa dá vyjadriť obdiv.
6. VYJADRUJTE CHVÁLU A UZNANIE
Chváľte ľudí za všetko, čo robia, či už za malé veci alebo za veľké. Nebojte sa pochváliť kolegu za nejaký projekt, partnera za skvelú večeru alebo za drobnosť, pri ktorej na vás myslel.
Celá túžba po chvále, uznaní a oceneniach, ktorá vo svete panuje, má za účel uspokojiť hlbokú ľudskú potrebu po uznaní inými ľuďmi. Keď uspokojíte túto potrebu u ľudí, s ktorými budete viesť rozhovor, zvyšujete ich sebaúctu a túžbu spolupracovať s vami. Potom sú vám viac naklonení, vnímajú vás pozitívnejšie a radšej vám vyjdú v ústrety.
Prečítajte si tiež
22 pozitívnych návykov šťastných ľudí.
7. BUĎTE POZORNÍ
Počúvajte ľudí, keď sa chcú rozprávať. Neskáčte im do reči, neprerušujte ich svojimi dodatkami, najmä nevzťahujte všetku pozornosť na seba – aj keď máte čo povedať a váš príbeh by bol možno zaujímavejší.
Keď ste pozorní pri rozhovore s inými ľuďmi, akoby ste im mlčky hovorili, že ich považujete za hodnotných a dôležitých. To je to kúzlo počúvania.
Ak ľudí nepočúvate, robíte popri tom iné činnosti, blúdite pohľadom kade tade, de facto ich ignorujete. A dôsledkom toho je, že ich ponižujete a spôsobujete, že sa cítia menej dôležití. Pritom je to také jednoduché – čím viac dávate pri rozhovore pozor na to, čo ten druhý hovorí, tým sa cíti hodnotnejší a dôležitejší. Dôsledkom je, že vás bude mať rád, bude vám dôverovať a bude sa tešiť vašej prítomnosti.
Zdroj: Citované knihy, internet a život 🙂
Foto: Unsplash.com, Pixabay.com