7 typov nepríjemných ľudí. Ku ktorému patríte vy?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Možno poznáte ten pocit, keď máte skvelú náladu, vonku svieti slnko, od rána sa vám darí a ste pokojní. No stačí päť minút v „nevhodnej“ spoločnosti a všetko je zrazu inak. Srdce vám búši, ste napätí a pozornosť vám rozptyľuje pocit, že danému človeku by ste najradšej vykrútili krk. Niektorí ľudia na nás jednoducho pôsobia stresujúco a oberajú nás o pokoj. Odborník na behaviorálne vedy Dr. Robert Bramson dokonca definoval sedem hlavných typov nepríjemných ľudí, ktoré ľuďom vo svojom okolí spôsobujú nepríjemnosti a stres. Mali by ste sa im vyhýbať.

Títo ľudia v nás prebúdzajú hlboko zakorenené pocity, ktoré sú vlastné každému človeku bez ohľadu na to, či si to uvedomuje. Aktivujú tým náš vnútorný monitor stresu. Komunikácia s nepríjemnými osobami však patrí k životu, a keď sa v nej zdokonalíte, pokoj do života si budete vnášať oveľa účinnejšie.
Ale pozor! Možno medzi nich patríte aj vy – prečítajte si, čo ich vystihuje a objektívne sa zamyslite. Možno prídete na to, že naozaj inklinujete k jednému z nich a keď to potlačíte, vedome zmeníte, určite vám bude lepšie.

 

7 typov nepríjemných ľudí

Mimochodom, britská charitatívna organizácia MIND, ktorá sa zaoberá duševným zdravím, označila stres na pracovisku za epidémiu. Stojí nás množstvo peňazí a navyše má dominový efekt na produktivitu na pracovisku.
Vezmite si, že v práci strávite najmenej osem hodín denne, päť dní v týždni a 46 týždňov počas roka. Koľko času je to z vášho života? Nesmierne veľa. A ak podstatnú časť toho času ste nepokojní, stresujete sa, rozčuľujete a musíte neustále bojovať, ako to asi vplýva na vaše duševné i fyzické zdravie?

Takže tu je tých 7 typov nepríjemných ľudí:

1.Experti na všetko

Možno ich rozdeliť na dva podtypy – na tých, ktorí vedia, o čom hovoria, a tých, ktorí sa na odborníkov „premenia“ na základe chabých informácií. Podávajú ich však tak autoritatívne, že nás ľahko preťažia.

2.Súhlasiaci so všetkým

Vyznievajú ako dobre naladení a ochotní, no sľuby nikdy nedodržia. Privádzajú nás do zúfalstva, pretože privolia na všetko iba preto, aby sme ich mali radi. Ustavične nás však sklamávajú.

3.Nerozhodní zdržovatelia

Patria medzi najväčšmi stresujúce typy, najmä ak vykonanie práce závisí od ich rozhodnutia.

4.Pesimisti

Nech povieme hocičo a prednesieme to akokoľvek, vždy zareagujú negativisticky a často tak presvedčivo, že často podľahneme ich skeptickému vplyvu.

zorganizujte si pracovný životPrečítajte si tiež
Naučte sa organizovať svoj pracovný život.

5.Mlčanliví a nereagujúci

Tento typ sa úmyselne uchyľuje k mlčaniu, aby negativisticky riadil rozličné situácie a podkopával úsilie iných. Môže ísť o formu pasívnej agresivity či zlomyseľného odmietania spolupracovať.

6.Nepriateľskí a agresívni

V podstate to sú kancelárski tyrani, ktorí si presadzujú názory nepriateľským prístupom, zosmiešňovaním či sarkazmom. Ich kritika býva osobná a stres u iných navodzujú tým, že ich mätú, frustrujú, ba až desia.

7. Frfloši

Neprestajne sa na čosi sťažujú, no zároveň odmietajú urobiť kroky potrebné na nápravu. Pôsobia mimoriadne stresujúco, pretože nás vťahujú do svojich problémov, ignorujú prospešné návrhy a oberajú nás o čas.

Tak do ktorej kategórie patríte vy?
Nikto z nás nie je dokonalý, všetci sme len ľudia, no pomohol by väčší pokoj na pracovisku, čo poviete?

7 typov nepríjemných ľudí

Ako dosiahnuť pokoj na pracovisku

Harriet Griffeyová ponúka v knihe Chcem nájsť pokoj skvelé rady, ako si obohatiť pracovný deň o chvíle pokoja:

  • Do časového plánu zahrňte aj krátku prechádzku pred príchodom na pracovisko a po odchode z neho – postačí, ak z autobusu vystúpite o zastávku skôr a prejdete sa. Doprajete si krátky čas, aby ste sa vzchopili a naplánovali si ďalšiu fázu dňa.
  • Každý deň si urobte obednú prestávku – nielen z dôvodu, aby ste zjedli čosi výživné a udržali si stabilnú hladinu krvného cukru, ale aj preto, aby ste vyšli na čerstvý vzduch a denné, najlepšie slnečné svetlo. Pri krátkej prechádzke si prečistíte myseľ a vzpružíte telo, aj keď prejdete iba pár ulíc.
  • Úlohy riešte postupne. Ak si chcete zachovať pokoj, vykonávanie viacerých činností naraz je váš nepriateľ. Spíšte si zoznam, stanovte si priority a úlohy plňte postupne.
  • V súvislosti so svojimi cieľmi majte realistické očakávania. Ak si spíšete dlhý zoznam, určte si priority a denne začiarknite iba jednu-dve položky. Do ďalšej úlohy sa pustite na druhý deň.
  • Pracujte pri vhodnom osvetlení. Optimálne je plnospektrálne, pretože priaznivo ovplyvňuje náladu. Prospeje vám najmä počas zimných mesiacov, keď sú dni kratšie.
  • Nastavte si upokojujúci šetrič obrazovky – nádhernú vidiecku krajinu, jazero či rieku. Stačia vám na to každú hodinu iba dve minúty.
  • Z izbových rastlín si spravte svojich priateľov. Výsledky výskumu naznačujú, že prírodná zeleň v životnom prostredí pôsobí upokojujúco.
  • Dbajte na dostatočnú hydratáciu. Smädným sa človek stane skôr, ako si to uvedomí. Je nepokojný, no nevie prečo.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.