8 najčastejších chýb, ktoré vám bránia konečne schudnúť

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Asi to aj vy poznáte – väčšina novoročných predsavzatí sa nesie v zmysle niečo začať či skončiť. Skončiť s fajčením, častým scrollovaním na sociálnych sieťach, či skončiť s pitím alkoholu. Naopak ľudia chcú s novým rokom napríklad začať s trávením väčšieho času s rodinou, začať so zdravším stravovaním, s čím súvisí aj to najrozšírenejšie predsavzatie: schudnúť. No otázkou je, ako konečne schudnúť? Už ste to skúšali niekoľkokrát, no bez úspechu… Poradíme, kde robíme každý deň najčastejšie chyby a ako ich odstrániť.

Ako konečne schudnúť?

V dnešnom modernom svete sa ťažko nájde človek, ktorý vo svojom živote niekedy netúžil byť o pár kíl ľahší. Žijeme v dobe, kedy sú nároky na to, ako vyzeráme enormne vysoké. To sa odzrkadľuje na vysokej miere nespokojnosti s tým, čo vidíme v zrkadle. Treba však podotknúť, že cieľom zníženia hmotnosti by nemala byť iba snaha vyzerať lepšie. Strata kíl so sebou nesie okrem zvýšenia fyzickej pohody, hlavne pohodu psychickú.

„Ak chceš schudnúť, menej jedz a viac cvič!“
Je to však také jednoduché? Vytýčený cieľ zníženia hmotnosti môže byť pre niekoho priam nesplniteľná úloha. Mnoho výživových poradcov a odborníkov sa po rokoch praxe zhoduje, že chyby, ktorých sa ľudia každodenne pri chudnutí dopúšťajú sú rovnaké. Tieto chyby sú bohužiaľ v mnohých prípadoch podceňované, no ich vplyv na zníženie hmotnosti je obrovský.
Skúste odstrániť zo svojho každodenného života nasledujúce chyby a váš posun k vysnívanej váhe je zaručený.

ruka ikona červená1. Nedostatok spánku

Na spánok sa v spojitosti s chudnutím často zabúda, no jeho úloha je kľúčová. Práve nedostatok spánku spôsobuje nerovnováhu hormónov, ktoré nám hovoria o pocite hladu a sýtosti. Preto ak ste mali menej ako 6 hodín spánku, je pravdepodobné, že sa cítite hladnejší.
Pravdou tiež je, že pri nedostatku spánku telo hľadá chýbajúcu energiu v jedle a to najčastejšie v cukroch. Snažte sa preto spať v rozmedzí 7 až 9 hodín, ktoré vaše telo potrebuje na regeneráciu.

ruka ikona červená2. Vynechanie raňajok

Nie nadarmo sa hovorí, že raňajky sú základom dňa. Práve ráno máme dať telu vyváženú stravu, ktorá nás naštartuje a nabije. Ak toto jedlo vynecháme, je vysoko pravdepodobné, že naše telo bude zameškané dobiehať počas celého dňa, čo často skončí prejedaním.

8 chýb, ktoré bránia konečne schudnúť

ruka ikona červená3. Príliš rýchle jedenie

Prílišné hltanie jedla je pre naše trávenie veľmi nezdravé, no má výrazný vplyv aj na priberanie. Podľa doktorky Luisy Dillner sa pri rýchlom jedení nestihne poslať do mozgu signál, že už ste sýty. Náš mozog potrebuje signál od žalúdka, že tráviacim traktom putuje jedlo. Tento proces zvyčajne trvá 15 až 20 minút. Koľko teda nad vaším obedom trávite času vy?

ruka ikona červená4. Nedostatok vody

Okrem toho, že dostatočný príjem tekutín je pre naše zdravie absolútne kľúčový, môže naopak ich nedostatok vyvolávať pocit hladu, ktorý je v skutočnosti iba prekabátený smäd. Skúste pred jedlom vždy vypiť pohár vody a uvidíte, o koľko menej zjete.

ruka ikona červená5. Priveľa skrytých kalórií

Káva s cukrom, džúsy, sladený čaj, či každý večer pohár vína. To všetko  a mnoho ďalších sú skryté cukry a kalórie, ktoré vo vašom dennom príjme kalórií robia obrovský skok. Naučiť sa piť kávu, či čaj bez cukru je o zvyku, no vaše trávenie a aj zuby sa vám poďakujú.

ruka ikona červená6. Hladovanie

Častým mýtom pri chudnutí je, že jedným z najrýchlejších spôsobov straty hmotnosti je jednoducho nejedenie alebo príjem minimálneho množstva potravy. Nielenže si tak môžete privodiť ťažké zdravotné problémy, ale si tak spomalíte metabolizmus do úrovne, že po nabehnutí do normálneho stravovania začnete dokonca priberať rýchlejšie.

nočné maškrteniePrečítajte si tiež
Nočné maškrtenie a vyjedanie chladničky
môže zvýšiť riziko cukrovky.

ruka ikona červená7. Stres náš každodenný

Nie je prekvapením, že fyzická stránka nášho tela ide ruka v ruke s tou psychickou. Preto ak ste pravidelne v nadmernom psychickom vypätí, produkuje vaše telo viac stresového hormónu (kortizol), ktorý pôsobí na hladinu cukru a dopomáha k väčšiemu ukladaniu tukov.

ruka ikona červená8. Podceňovanie prirodzeného pohybu

Netreba zabúdať, že to, čo naše telo prirodzene potrebuje nenájdeme bezpodmienečne vo fitness centrách. Nášmu telu stačí preň to najprirodzenejšie: chôdza. Skúsme preto do práce ísť pešo alebo na bicykli (ak je to samozrejme možné). Namiesto výťahom ísť po schodoch alebo po celom dni sedavej práce sa ísť večer prejsť s rodinou na čerstvý vzduch namiesto sedenia pri obrazovkách.

Je potrebné však dodať, aby sme na seba nekládli prehnané či až nereálne nároky. V dobe sociálnych sietí, kde väčšina ľudí vyzerá dokonale musíme hlavne rozlišovať čo je zdravé a čo so zdravím nemá nič spoločné. Majme svoje telá radi a vážme si samých seba aj s pár kilami navyše. 🙂

Vypočujte si podcast s nutričnou špecialistkou Janou Kondrcovou o správnom stravovaní, prežúvaní, mýtoch a chybách pri jedení:

 

Foto: Freepik.com


Zdielať

About Author

Klaudia Plevová

Volám sa Klaudia, pochádzam zo západného Slovenska a som predovšetkým manželka a matka. Mám vyštudovaný odbor Ekonomika a manažment podniku na Žilinskej univerzite v Žiline. Som milovníčkou udržateľného a zdravého životného štýlu. Mám rada veľa pohybu rôzneho druhu, pomalú módu, dobrú kávu či film, a v neposlednom rade varenie a pečenie.

Komentáre sú uzavreté.