Koľko zbytočných aplikácií máte v mobile?
Schválne si teraz pozrite do svojho smartfónu a pouvažujte, ktoré ste kedy naposledy otvorili. Určite sa nájdu aj také, ktoré ste si raz nainštalovali, chceli ste skúsiť, ale odvtedy nič. Zabudli ste na ne.
Tak prečo si nenainštalovať takú, ktorá vám pomôže zachrániť život? Či už vám alebo niekomu z vášho okolia… Aplikácia 155.sk vám privolá záchranku a poradí v najčastejších problematických situáciách, ako poskytnúť prvú pomoc.
Rozhoduje každá sekunda
Netreba opakovať, že v prípade ohrozenia života je každá sekunda vzácna. Neraz v tej chvíli zabudneme, aké číslo to máme zavolať. Deti sa už dnes učia mnemotechnickými spôsobmi, čo treba vytočiť. Buď 112, alebo 158 na políciu (8 ako policajné putá), 150 hasičov (0 ako stočená hadica alebo jazero plné vody na hasenie) a 155 záchranku (5 ako vozík pre postihnutého, raneného).
V danej chvíli sme však vystresovaní, zmätení, možno máme strach…a preto je dobrá čo najrýchlejšia cesta, ako privolať pomoc.
Aplikácia 155.sk to ponúka: otvoríte appku a stlačíte červený kruh s telefónom v strede. Podržíte 4 sekundy a hotovo. Inteligentný systém vás prepojí s operátorom tiesňovej linky a dokonca vás pomôže lokalizovať. Zíde sa to vtedy, ak presne neviete, kde sa nachádzate – pri nehode na neznámej ceste, v mestskej štvrti, v ktorej sa bežne nepohybujete ap.
Aplikácia 155.sk
Táto aplikácia je bezplatná a stačí si ju stiahnuť.
Stiahnite si ju TU z iTunes pre iPhony.
Stiahnite si ju TU z Google Play na androidy.
Následne sa registrujte a prihláste. Vyplníte svoje údaje ako meno, e-mail, číslo mobilu a kontaktnú osobu. V stručnej osobnej karte zaškrtnete položky, či máte napríklad vysoký krvný tlak, nejaké ochorenie (srdca, obličiek, nádorové ochorenie ap.), či ste nepočujúci, máte nejakú alergiu na lieky alebo potraviny. A napokon je dobré vložiť aj krvnú skupinu pre prípad, že ste v ohrození života, nedokážete komunikovať a potrebujete rýchlo krv.
Pri prvom spustení určite sledujte nápovedu – aplikácia si vyžaduje prístup k polohe, vykonávaniu telefonických hovorov, odosielaniu sms správ a prístup k úložisku dát. Niektorí ľudia nepovolia tieto funkcie a potom sa sťažujú, že im nejde poslať sms, alebo neurčuje automaticky ich polohu.
Po nainštalovaní si aplikácia tiež vyžiada overenie telefónneho čísla a potvrdenie, že súhlasíte s podmienkami používania.
Ako funguje aplikácia 155.sk?
Je to absolútne jednoduché.
Červenú ikonu so slúchadlom stlačíte, keď potrebujete privolať pomoc. Podržíte ju 4 sekundy a automaticky okolo nej postupne sčervenejú sivé body. Systém vás spojí s operátorom tiesňovej linky 155, automaticky vás lokalizuje a ak ste vyplnili kontaktný formulár, ktorý sme opísali vyššie, dostane okamžite o vás základné údaje.
Kedy odoslať správu?
Vľavo máte menšie tlačidlo Odoslať správu. Tá slúži na odoslanie núdzovej správy – keď ho stlačíte, zo zoznamu vyberiete aktuálne zdravotné ťažkosti ako úraz, dusenie, krvácanie, bolesť v hrudi, či dopravná nehoda, a následne odošlete.
Táto možnosť slúži napríklad nepočujúcim alebo v situácii, keď nemôžete hovoriť s operátorom z akéhokoľvek dôvodu.
Ešte je tam jedno tlačidlo Horská ZS. Pravdepodobne bude u vás neaktívne, čo však nie je chyba. Toto tlačidlo umožní spojenie s dispečingom horskej služby, ak sa nachádzate v jej zásahovom území.
Ako poskytnúť prvú pomoc
Vľavo dolu máte ikonu Prvá pomoc.
V tejto časti je 9 možných situácií a ku každej krátke inštrukcie a ilustrácie, ako postupovať.
Napríklad ak potrebujete oživovať inú osobu – najskôr krátky popis situácie, ako zistiť stav ohrozeného a čo konkrétne robiť. Rozdelené to je na oživovanie dospelého a oživovanie dieťaťa do 1 roka a nad 1 rok. Všetko dopĺňajú zrozumiteľné ilustrácie.
Ďalšie situácie sú Bezvedomie, Dusenie, Srdcový záchvat, Mozgová príhoda, Alergická reakcia, Krvácanie, Krvácanie z nosa a Sťažené dýchanie.
Prečítajte si tiež
Palmový olej. Aplikácia na mobile vám odhalí jeho prítomnosť.
Mám si appku naozaj stiahnuť?
Nikdy neviete, kedy sa ocitnete v situácii, keď budete musieť konať, aby ste zachránili ľudský život. Je to možno už klišé, strašia vás tým mnohé médiá, ale človek nikdy nevie.
V takom okamihu je každá sekunda dobrá a mať po ruke špeciálnu aplikáciu môže výrazne pomôcť.
V diskusných fórach sa niektorí ľudia sťažujú, že im aplikácia nefunguje – my sme ju odskúšali, každú jednu funkciu a všetko fungovalo bez problémov. Skúste v takom prípade appku odinštalovať a ešte raz sa prihlásiť.
Ďalší nespokojenci sa sťažujú, že kto už bude čítať texty o tom, ako zachrániť dotyčného, keď k tomu dôjde. Samozrejme, tie texty si môžete prečítať a naštudovať už predtým. Keď stojíte v rade na pošte, prečítate si o sťaženom dýchaní. Keď sedíte u lekára, využite čas a naštudujte si, čo robiť pri krvácaní.
Prípadne môžete absolvovať kurzy prvej pomoci priamo u Operačného strediska 155.
Aplikácia už zachránila životy…
Médiá už pár dní po spustení aplikácie 155.sk informovali, že appka zachránila rodinu stratenú v Zádielskej tiesňave v Slovenskom krase. Najskôr kontaktovali linku 155, ale nevedeli presnejšie popísať, kde sa nachádzajú. Operátor im odporučil stiahnuť si do mobilu aplikáciu 155.sk. Stratení turisti tak urobili a následne opäť zavolali. Operátor dostal automaticky súradnice, kde sa nachádzajú a posunul ich hasičom. Tí zakrátko našli rodinu so štyrmi malými deťmi a bez zranení ich dopravili do bezpečia.
Hodnotenie LepšíDeň.sk
Rozhodne jedna z najužitočnejších aplikácií, ktorú by ste mali mať v mobile. Prehľadná, jednoduchá a rýchla. Nám na iPhone 6s fungovala bez akýchkoľvek problémov. Výborný nápad.
V Česku majú podobnú aplikáciu už 3 roky a počet užívateľov sa blíži k 900.000. Od marca 2016 do marca 2019 sa uskutočnilo 30-tisíc hovorov z aplikácie. V niektorých dňoch systém využije aj 60 užívateľov.
Česi neustále vylepšujú aplikáciu a tak verme, že podobnou cestou pôjde aj slovenská strana. A pomôže zachrániť mnohé životy, ktoré by možno inak vyhasli.