Občas k tomu jednoducho dôjde: aj keď máme čisté úmysly, dobrý zámer, vzťahy sa naštrbia. A možno niekedy konáme unáhlene a výsledkom sú pokazené vzťahy.
Sme síce prirodzene nastavení socializovať sa, nie vždy je to také ľahké. Najhoršie však je, že vzťahy nám kazia neraz hlúposti, drobnosti a zbytočnosti. Či už priateľské, kamarátske, alebo ľúbostné.
Odborníci tvrdia, že sme prirodzene nastavení na ochranu samých seba. A práve to môže znamenať prerušenie vzťahov, ktoré nám napríklad spôsobujú nešťastie.
V takom prípade je lepšie obnoviť, vytvoriť a udržiavať tie, ktoré nás robia šťastnými. Ak za nejakých okolností to nie je možné, napríklad v rodine alebo v práci, potom sa pokúste dosiahnuť aspoň stav, aby vás také vzťahy neovplyvňovali negatívne.
Chyby, ktoré nám ničia partnerské vzťahy
Tých je veľa, ale najčastejšie sú tieto:
- túžime partnera vlastniť a prerobiť ho na svoj obraz
- sme od partnera závislí a túžime sa spoľahnúť vo všetkom hlavne na ňom
- sme pohodlní budovať dobrý partnerský vzťah, ale ako to už chodí – nič dobré neprichádza samé
- závidíme druhým, že ich partneri zahŕňajú pozornosťou, darčekmi, majú „lepší vzťah“
- s tým súvisí to, že nevážime súčasný vzťah a neraz zistíme, čo pre nás partner znamená, až keď ho stratíme
- nie sme dostatočne tolerantní, nerešpektujeme partnera, neprejavujeme náklonnosť a lásku
- žiarlime, prípadne provokujeme flirtovaním s inými partnera, aby žiarlil
- kritizujeme partnera, vyťahujeme drobnosti, ktoré nám prekážajú a vyčítame mu hlúposti.
5 tipov, ako napraviť pokazené vzťahy
Nechajte veci vychladnúť
Ak došlo k výmene názorov, nesúhlasnému stanovisku alebo ku konfrontácii, pozrite sa na to s odstupom času. Nesnažte sa všetko riešiť horúcou ihlou. Ako sa tiež vraví, nikdy nie je kaša taká horúca, aby sa nedala jesť.
Občas stačí naozaj odstup a počkať istý čas. Zhodnoťte, čo stratíte, ak daný vzťah ukončíte. Ak nie veľa, nechajte to plynúť. Ak vám však daný vzťah dával oveľa viac, pokúste sa o nápravu.
Ozvite sa
Najčastejšie stroskotajú vzťahy preto, že sa odmlčíme. A pritom by stačil krátky telefonát, stretnutie, jednoduchá smska. Sme však príliš hrdí, zatrpknutí a čakáme, že sa ozve ten druhý.
Ak ste však pripravení a viete, že chcete udržať ten vzťah, ozvite sa. Urobte prvý krok a zbytočne nečakajte.
Prvý kontakt naznačí, že vám na danom človeku a priateľstve naozaj záleží.
Nechajte svoje ego doma
To sa ľahko povie, však? Veď vás ranili, urazili, nemilo prekvapili a zaskočili. Vy ste tí ublížení a to nejde len tak hodiť za hlavu…
Nuž, občas do toho, čo sa stane, naozaj ľahko (a radi) zamotáme svoje ego. Pocit ublíženia a obrana môžu veci len komplikovať. Preto akceptujte tieto pocity a skúste sa empaticky na to pozrieť z druhej strany. Niekedy to naozaj pomôže.
Prečítajte si tiež
Ako udržať vzťah pokope? Toto sú základné stavebné kamene.
Ospravedlňte sa
Pre niekoho absolútne neprijateľné. Pre iného ťažko vysloviteľné, navyše ak máme pocit, že my sme tí, ktorým by sa mali ospravedlniť.
No ak máte pocit, že ste predsa len urobili niekde chybu, hoci aj čiastočnú, neváhajte sa ospravedlniť. Nie je to žiadna hanba, ale musí byť úprimné. Autentická ľútosť je jedným z najlepších spôsobov, ako napraviť vzťah.
Odpustite a zabudnite
Ak vás priateľ niečím zranil, ale viete mu odpustiť, tak to spravte a zabudnite na to. Neživte v sebe zášť ani na to v budúcnosti nenarážajte, lebo by to mohlo vášmu vzťahu uškodiť.
Opak je však častou realitou – nevieme zabúdať, stále sa cítime zranení a dotknutí a umárame sa tým, čo bolo. Pritom možno išlo o náhodu, nedopatrenie, ojedinelý krok vedľa.
A myslite aj na to, že druhá strana možno už zabudla a vy sa umárate zbytočne. Vlastne robíte zle iba sebe, pretože tie negatívne nánosy zostávajú na vás…