Výborný pomocník v takmer každej domácnosti. Rýchlo si v nej zohrejete jedlo, nápoj, niektorí v nej dokonca občas pečú, či „varia“. Ale ruku na srdce – ako často a poctivo ju napríklad čistíte? Však tomu veľa nedávate? Ako sa starať o mikrovlnku, aby dobre a dlho slúžila? Poradíme, ako na zaschnutú špinu, odrobinky, mastnotu. Neraz pomôže už ocot, citrón alebo jedlá sóda.
Čo robiť, keď cítiť z nej zápach? A ako ju najúčinnejšie a rýchlo umyť?
3 kroky, ako mikrovlnku umyť
Mnohí svoju mikrovlnnú rúru nikdy poriadne ani neumyli, nanajvýš ju pretreli mokrou handričkou. Aj keď používate plastov pokrievku na prikrytie zohrievaného jedla, v mikrovlnke sa usadzujú nečistoty a mastnota.
- Najskôr teda namočte čistú handričku, aby z nej nekvapkala žiadna voda. Položte handričku na tácku vhodnú do mikrovlnky a vložte dnu. Zapnite prístroj približne na 5 minút. Z handričky sa vyparí zvyšková voda a vďaka tomu sa odmočí zaschnutá špina. Tú potom zotriete.
- Ak vám v mikrovlnke zostala ešte odolnejšia špina alebo mastnota, použite prípravky vhodné na čistenie mikrovlnky. Môžete využiť aj rôzne babské rady, ktoré uvádzame nižšie.
- Keď už je mikrovlnka čistá a zbabili ste ju nečistôt, zaschnutých kúskov jedla, či mastnoty, vyčistite vlhkou handričkou aj dvierka mikrovlnky, tesnenie a celú rúru zvonka.
Ako sa starať o mikrovlnku
- Na mikrovlnku nepoužívajte nikdy čistiace piesky alebo iný abrazívny prípravok. Tiež sa vyhnite hubke s drsným povrchom alebo drôtenke.
- Čistiace prostriedky nestriekajte priamo na rúru, aby sa nedostal prípravok do priechodu mikrovĺn alebo do vetracích otvorov. Vždy najskôr na handričku a potom ňou umývať.
- Otočný tanier a plastové diely môžete umyť v umývačke, alebo klasicky saponátom v umývadle.
- Sústreďte sa vždy aj na dvierka, pánty, priestory okolo dvierok – na tie mnohí zabúdame. Či už na nečistoty alebo na mastnotu.
- Sklo na dvierkach môžete zvnútra aj zvonka vyleštiť handričkou a čistiacim prostriedkom na sklo.
- Ak máte mikrovlnku s grilom, ten nemusíte čistiť, pretože veľká horúčava spáli zvyšky jedál.
- Vonkajší antikorový alebo strieborný povrch môžete vyčistiť čírym alkoholom, ako je vodka alebo borovička. Navlhčite alkoholom handričku a jemne utrite dané časti.
Prečítajte si tiež
Je používanie mikrovlnky naozaj škodlivé?
Babské rady
Ocot na zaschnuté kúsky jedla. Ten je naozaj ideálny a všestranný. Naplňte pol hrnčeka vodou a dolejte zvyšok octom. Vložte do mikrovlnky, zapnite ju na najvyšší výkon a nechajte zmes prevariť. Potom opatrne vyberte, keďže hrnček je veľmi horúci a handričkou zotrite nečistoty zo stien mikrovlnky, spod otočného taniera, aj z neho.
Citrón výborne odstraňuje zápach v mikrovlnke. Dajte do misky vodu a vytlačte do nej dva citróny. Nechajte v mikrovlnke variť asi 5 minút, potom vnútrajšok vyčistite handričkou.
Na pripálené nečistoty vyskúšajte tento trik: do misky s vodou pridajte niekoľko plátkov citróna a vložte na noc do mikrovlnky. Ráno vyberte a zvyšky jedla pôjdu dolu oveľa ľahšie.
Skvelá je aj jedlá sóda, ktorú môžete zmiešať s vodou, aby vám vznikla hladká pasta bez hrudiek. Túto pastu opatrne rozotrite po stenách rúry a nechajte pár minút pôsobiť. Napokon všetko ľahko zotrite navlhčenou handričkou.
Foto: Pexels.com, LepšíDeň.sk