Poznáte dokumentárny seriál Davida Attenborougha Modrá planéta/Blue Planet? Nakrútil ho pre BBC One a stal sa z neho celosvetový hit. Najmä niektoré epizódy doslova šokovali milióny ľudí vo všetkých kútoch zemegule. Napríklad tá, v ktorej albatros kŕmil svoje mláďatá kúsočkami umelej hmoty v domnienke, že ide o jedlo…
Plasty sa dostali do najvzdialenejších miest sveta a nachádzajú sa v žalúdkoch oceánskych bytostí, ktoré o existencii ľudí ani netušia. Veľkým problémom sú mikroplasty a podľa vedcov až 90% morských vtákov má vo svojich útrobách plasty. Nedesí vás to?
Odhaduje sa, že v oceánoch sa nachádza už 150 miliónov ton plastov. Až 80% z neho sa dostáva do vody zo súše, z našej činnosti – nesprávne zneškodnený plastový odpad, mikrovlákna uvoľnené praním ap.
Už ste sa niekedy zamysleli, alebo ste dokonca začali v tom zmysle konať – ako sa zbaviť plastov? Zredukovať ich, menej využívať, prípadne v niektorých oblastiach života úplne vyradiť.
Nie, nezmýlili sme sa v číslach. Naozaj ide o miliardy. Tvrdí to nová štúdia v časopise Environmental Science and Technology. Je to oveľa viac ako sa doteraz predpokladalo.
Pravdou je, že väčšina čajových vrecúšok je vyrobená z prírodných vlákien, ale niektoré značky prešli z papierových na plastové. Práve tie vedci z McGillovej univerzity skúmali a testovali.
Máme pre vás 21 konkrétnych tipov, ktoré viete hneď alebo do pár dní začať využívať vo svojom živote. Vzali sme si na pomoc úžasnú knižku Ako sa zbaviť plastov od Willa McCalluma, ktorý pracuje pre Greenpeace. Je to guru hnutia bojujúceho proti plastom a inšpiratívny človek pre nás všetkých. Jeho naozaj zrozumiteľná kniha motivuje a dáva príklady – tak sa nechajte aj vy presvedčiť a prispejte k záchrane planéty.
Ako sa zbaviť plastov v kúpeľni
Čapujte si šampón, kondicionér, krém na ruky, či tekuté mydlo. Nerobte to ako takmer všetci – kúpite plastový dávkovač, miniete a vyhodíte po jedinom použití. V obchodoch s domácimi potrebami určite nájdete opakovane použiteľné dávkovače. A obchody s čapovaním tiež pribúdajú – písali sme o nich v článku Čapovaná drogéria. Ako funguje a naozaj sa oplatí?
Špongia je síce fajn, urobí vám jemný píling, ale vyskúšajte radšej lufu, čo je druh vyschnutej hubky. Dostať ju takmer všade.
Pozor na mikroguľôčky. Ktoré nájdete v mnohých prípravkoch od krémov, cez zubné pasty až po mejkap, či opaľovací krém. Tieto škodlivé prísady znečisťujú prírodu a nerobia dobre živočíchom. Vyhnite sa im – na prípravkoch hľadajte zložky ako polyetylén, polypropylén, polyetylén tereftalátu, polymetylmetakrylát, polytetrafluóretylén, či nylon.
Skúste sa vyhýbať vatovým tyčinkám (obsahujú plast – nahraďte ich takými, ktorých stonky sú z bambusu alebo papiera namiesto plastu). Balzam na pery nemusíte kupovať v plastovom obale, ale v plechovej alebo kompostovateľnej kartónovej tube.
Ako sa zbaviť plastov v spálni
Vedeli ste, že z nášho oblečenia pochádza asi najviac plastov v oceánoch?! „Miniatúrne vlákenká oblečenia, zväčša nylonové a polyesterové, omnoho jemnejšie ako ľudský vlas sa uvoľňujú z oblečenia vždy, keď ho máme na sebe, keď ho perieme, aj keď ho vyhodíme,” píše Will McCallum v knihe.
Kupujte menej oblečenia. Určite máte doma množstvo vecí, ktoré ste mali na sebe raz. Alebo sa vám pokazí zips a už hľadáte nový kus oblečenia – stop! radšej dajte opraviť zips. Kupujte aj menej syntetického oblečenia a preferujte prírodnejšie materiály ako bavlna, vlna, či hodváb.
Perte inteligentnejšie, aby sa mikrovlákna uvoľňovali v menšej miere. Perte pri nižšej teplote, ideálne v studenej. Perte až keď máte plnú pračku, nastavte nižšie obrátky a kratší cyklus. Požívajte aviváž a tekutý prací prostriedok.
Kúpte si vrecko na pracie Guppy Friend. Toto sieťkované vrece odchytáva mikrovlákna. Prípadne vyskúšajte plastovú loptičku na zachytávanie mikrovláken v práčke sa názvom Cora Ball. Dobrou cestou je ak kúpa pračky s filtrom na mikrovlákna.
Prečítajte si tiež
Ako nám slamky na pitie škodia? Prečo sa ich máme vzdať?
Ako sa zbaviť plastov v kuchyni
Väčšina toho, čo nakúpime, skončí v kuchyni…a s tým aj najviac plastov. Obmedzte ich. Na internete je množstvo nádherných príbehov a príkladov, ako sa dá minimalizovať nákup plastov.
V prvom rade odmietajte igelitky. To je to najmenej, stačí mať pri sebe plátennú tašku, ktorá nezaberie veľa miesta. Každý rok sa na svete spotrebuje vyše 500 miliárd igelitiek, čo je milión kusov za minútu. Strašné číslo. Pomôžte ho aj vy znížiť.
Postupne si nájdite aspoň pár obchodíkov, kde vám potraviny zabalia do papiera alebo vašej vlastnej krabičky. Začnite jednou položkou, pridajte ďalšiu….už pár potravín, pri ktorých zredukujete alebo vyradíte plastový obal, sa ráta.
Will McCallum vo svojej knihe píše, že redukovať plastovú stopu sa dá ľahko kúpou suchých potravín. Ich nakupovanie vo veľkom je totiž veľmi jednoduché. V domácnosti si ich potom rozdelíte do svojich menších nádobiek a dóz. Ide o strukoviny, cestoviny, obilniny ap.
Dávajte si pozor na nerecyklovateľný plast. Napríklad balenie hotových jedál, čerstvého ovocia alebo mäsa do plastovej čiernej tácky, ktorú obopína fólia. Hoci tácky bývajú z recyklovateľného materiálu, triediace linky ich nedokážu odlíšiť od čiernych pohyblivých pásov, takže putujú na skládku, kde zaťažujú prírodu.
Ako sa zbaviť plastov v detskej izbe
Táto časť sa nebude páčiť väčšine malých detí. Ešte nechápu negatívny vplyv nadužívania plastov v každodennom živote, čiže musíte zakročiť vy a asi si odnesiete aj ich hnev, či plač. No môžete naozaj veľa urobiť a pomôcť.
„Vedeli ste, že len v samotných Spojených štátoch sa ročne použije okolo 27,4 miliardy plienok a vyše 90% z nich končí na smetisku, kde sa budú rozkladať ďalších 500 rokov?” pýta sa autor knihy Ako sa zbaviť plastov.
V plienkach sa nenachádzajú len plasty, ale aj veľké množstvá celulózy, na výrobu ktorých treba veľa energie. Alternatívou sú látkové plienky, ktoré naši starí rodičia používali bežne. Dnes už sú zdokonalené a nie také nepraktické ako kedysi 🙂
S rozumom vyberajte aj cumlíky, ktoré tiež zaťažujú smetiská. Vyberajte také, ktorú sa vyrábajú z prírodnej gumy. Rovnako je to pri hračkách na kúpanie, či pri fľašiach.
Vieme, že žiadna oslava nie je dokonalá bez rôznych trblietok a ozdôb…ale kroťte sa. Skúste ich oželieť. Väčšinou sa totiž vyrábajú z drobných čiastočiek plastu, ktoré zmyje dážď, odveje vietor a dostávajú sa do prírody, do tráviaceho ústrojenstva zvierat.
Hračky – to je odveký problém. Mnohé obsahujú dokonca toxické látky. Ak už chcete kúpiť hračku, nakupujte kvalitné, ktoré vydržia dlho. Existujú rôzne bezplastové alternatívy, skvelé sú drevené hračky.
Prečítajte si tiež
Ako nakupovať bez plastov? Čo do akej tašky?
Ako sa zbaviť plastov…za chodu
Všade okolo nás sa nachádzajú plasty a niektoré si už ani nevšímame, nevnímame ich. Obaly z lupienkov poletujúce po chodníku, kartóny z jedla vypadnuté zo smetného koša, paličky na miešanie kávy, slamky…
Skúste na to všetko myslieť najbližšie.
Keď si objednáte čerstvo vytlačený džús a chcú vám dať k nemu slamku. Odmietnite ju.
Nekúpte si cestou do práce kávu, ktorú vám dajú do plastového pohára.
Neberte si k street food plastový príbor, ale radšej drevený, prípadne si noste pri sebe vlastný.