Za posledné roky každý z nás pocítil výrazné zvyšovanie cien vo viacerých oblastiach, vrátane potravín. Spomedzi všetkých výdajov priemernej domácnosti sú mesačné výdaje na potraviny zväčša tie najvyššie. Jesť a piť predsa musíme. A tak si mnohí kladú otázku – ako ušetriť na potravinách?
Veď už len jedno číslo je alarmujúce – porovnanie nárastu celkového množstva peňazí, ktoré sme v obchode nechali za nákup. Ak sme na konci roku 2021 urobili nákup v hodnote 100 eur, tak v súčasnosti za rovnaký nákup zaplatíme až 138 eur.
10 tipov, ako ušetriť na potravinách
Inflácia potravín za posledné dva roky vystrelila do takých čísel, ktoré len málokto mohol predpokladať. Podľa správy zo Štatistického úradu, ktorá porovnávala ceny základných potravín za rok 2022 a 2023 sme napríklad za sladkosti v roku 2023 zaplatili o 16,2% viac ako rok predtým. Za zeleninu sme v roku 2023 zaplatili o 11,4% viac a za ryby o 7,8% viac ako v roku 2022.
Analytici sľubujú v roku 2024 spomalenie rastu zdražovania. V porovnaní s rastom priemernej hrubej mzdy, ktorá inflácii potravín či energií nestíha, sa Slováci musia čoraz častejšie uchyľovať k rôznym spôsobom, ako na jedle ušetriť. Ponúkame niekoľko overených tipov, ako mesačne za potraviny zaplatiť menej bez toho, aby ste robili kompromisy ohľadom jeho kvality.
1. Varte zo sezónnych potravín
K potravinám, ktoré sa oplatí kupovať sezónne obzvlášť patrí ovocie a zelenina, pretože na pokladničnom bloku často tvoria najdrahšie položky. Rozdiel ceny ovocia a zeleniny, ktoré sú v sezóne, v porovnaní, keď sú mimo nej, môže byť až o niekoľko desiatok percent. Ak si však napríklad na malinách, jahodách či čerešniach pochutnáte radi aj zime, skvelým riešením je ich zamrazenie.
Tiež vyhľadávajte lokálne a farmárske trhy, kde môžu byť viaceré položky lacnejšie ako v supermarketoch.
2. Sledujte akcie, no nakupujte s rozumom
Sledovanie akcií a následné nakupovanie vo veľkom robí veľké množstvo domácností s cieľom ušetriť. Nie, nechceme, aby ste teraz sedeli každý večer nad novým letákom a študovali, čo kde je lacnejšie. No ak sa vám leták dostane pod ruku a vidíte, že to, čo bežne nakupujete, je tam lacnejšie, zastavte sa tam cestou z práce, po prechádzke ap.
Využívajte tiež vernostné programy a kupóny.
Trvanlivé potraviny ako ryža, múka, trvanlivé mlieko, cukor či cestoviny sú skvelé na dlhodobejšie skladovanie a teda aj ušetrenie, ak ich kúpite vo výhodnej cene.
Málokto si však uvedomuje, že aj tovar kúpený do zásoby v snahe ušetrenia častokrát skončí v koši. A to sa týka napr. mliečnych produktov s kratším dátumom spotreby ako jogurty, syry, nátierky a iné. V takýchto prípadoch má snaha o ušetrenie opačný efekt, kedy naše peniaze skončia v koši.
3. Kľúčom sú základné suroviny
Naučte sa variť tak, aby ste vo vašom každodennom menu využívali základné suroviny ako sú: ovsené vločky, strukoviny, zemiaky, cestoviny a rôzne obilné prílohy. Tieto suroviny sú pre vaše zdravie prospešné a navyše potešia aj vašu peňaženku.
4. Jedlo nevyhadzujte
Podľa štúdie od M. Zhanga sa ročne vyhodí 1,3 miliardy ton jedla, čo predstavuje tretinu celosvetovej produkcie! Áno, dobre čítate – tretinu produkcie.
Len v Európe priemerne vyhodí každý človek 95 až 115 kg jedla ročne. Riešením tohto globálneho problému je začať sám od seba. Skúste si pravidelne usporiadať chladničku a potraviny, ktoré je treba urýchlene spotrebovať dajte dopredu. Takisto sa snažte rozlišovať termín spotrebovať do určitého dátumu a minimálnu trvanlivosť.
- Spotreba do určitého dátumu nám udáva posledný dátum, do ktorého je odporúčané potravinu zjesť. Ide najmä o čerstvé a rýchlo sa kaziace potraviny.
- Minimálna trvanlivosť udáva iba približný dátum spotreby danej potraviny. Tieto potraviny sú trvanlivé ako napríklad ryža, cestoviny a pod. Nebojte sa preto skonzumovať napríklad sušienky či konzervu po dátume minimálnej trvanlivosti ak sa vám na pohľad a chuť zdajú v poriadku.
5. Plánujte jedlá a nákupy
Nie je prekvapením, že práve plánovaním týždenného menu a nákupného zoznamu dokážete ušetriť nemalé peniaze. Skúste si napríklad vždy v nedeľu prejsť akčné letáky a podľa toho naplánovať, čo budete počas týždňa variť. Vyhnete sa tak bezhlavému hádzaniu vecí do nákupného košíka a cez týždeň nebudete musieť v rýchlosti a strese vymýšľať, čo pripraviť na obed či večeru.
Urobte si nákupný zoznam a držte sa ho. To vám pomôže vyhnúť sa impulzívnym nákupom.
6. Stravujte sa najmä doma
Najlepšia reštaurácia je práve u vás doma 🙂 Nielenže budete mať pod kontrolou, čo sa v jedle nachádza, ale mesačne tak ušetríte desiatky, ak nie stovky eur. Nevinné každodenné objednávanie obeda do práce či nedeľné rodinné obedy v reštaurácii sú pre vašu peňaženku veľkou ranou. Z času na čas je návšteva reštaurácie príjemnou zmenou, no snažte sa ich obmedziť na minimum.
Domáce jedlá sú naozaj nielen zdravšie, ale aj lacnejšie.
7. Varte na viac dní
Varenie na dva až tri dni je pre mnohých ľudí odradzujúce. Častokrát aj deti nechcú niekoľko dní po sebe jesť to isté. Riešenie tohto problému je jednoduché. Skúste pripraviť základ jedla ako je napríklad mäso na viac dní a každý deň obmeniť prílohu alebo iba zeleninu. Varením na viac dní ušetríte svoju energiu ale aj drahocenný čas.
8. Zamrazenie a skladovanie
Zamrazujte potraviny, ktoré nepoužijete okamžite, aby ste predišli ich plytvaniu. Nenechajte ich v chladničke, že veď sa to zje…väčšinou sa to už nezje a po čase to musíte vyhodiť. Zamrazte to a o mesiac akoby ste našli.
Mrazenie je vynikajúce aj v lete pri mnohých zeleninách a ovocí. Nemusíte ich práve pestovať, možno na to nemáte priestor a možnosti. Ale dajú sa kúpiť lacnejšie na trhu a potom zamraziť.
Prečítajte si tiež
Máte nadbytok úrody? Tu sú tipy, ako ju spracovať.
9. Nákup generických značiek
Poznáte to pravdepodobne pri generických liekoch – obsahujú rovnako účinnú látku, ako originálny liek, no keďže patent stratil platnosť alebo ani nebolo liečivo chránené, sú generické lieky lacnejšie.
Skúšajte aj generické potraviny alebo menej známe značky. Často sú oveľa lacnejšie a kvalita je porovnateľná s drahšími značkami.
10. Chodievajte do obchodov čo najmenej
V tomto prípade platí jednoduchá logika: čím viac chodíme do obchodu, tým viac peňazí tam necháme. V obchodoch sú využívané rôzne praktiky, ako nás zlákať na nákup čo najväčšieho množstva tovaru a priznajme si, že neraz sa im to podarí. Skúste si vyhradiť pevný deň v týždni, kedy spravíte jeden veľký nákup a uvidíte o koľko viac ušetríte.
Foto: Freepik.com