Akú energiu vyžarujete? Pozrite si, ku ktorému typu patríte

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ľudia sú rôzni a niektorí pôsobia na druhých otvorene, priateľsky, iní skôr zádumčivo. Niekto je typickým vodcom s organizačnými schopnosťami, ďalší je zvedavý a stále niečo vymýšľa, objavuje, skúša nové nápady. Sú nervózni ľudia, hašteriví, takí čo rýchlo vzbĺknu a radšej sa im treba vyhýbať.
Viete, akú energiu vyžarujete vy? Ako vás možno vnímajú iní ľudia?

Odborníci zostavili takzvanú veľkú päťku, ktorú tvorí extroverzia, svedomitosť, neurotizmus, prívetivosť a otvorenosť. Psychológovia vyvinuli viacero dotazníkov, pomocou ktorých môžete zistiť, ako vysoko či nízko sa nachádzate na stupnici reprezentujúcej každú z uvedených čŕt – vďaka nim zistíte napríklad aj to, či ste extrémne extrovertní, alebo v sebe nemáte ani štipku tejto črty, prípadne sa nachádzate niekde medzi.

Veľká päťka – akú energiu vyžarujete?

ako vnimat druhehoPozrime sa bližšie na jednotlivé súčasti Veľkej päťky. Ak porozumiete podstate každej z nich, budete vedieť na ľudí nazerať skúsenejšími očami. „Tak ako geológovia vnímajú skalný výbežok do detailov, pretože rozoznávajú medzi vyvretými, usadenými a premenenými horninami, alebo ako vie someliér dôkladnejšie posúdiť víno, pretože má cit pre také vlastnosti ako mineralita a vie rozlíšiť, či je víno „dobre štruktúrované“ alebo či má „výrazný chvost“, aj my lepšie porozumieme črtám, ktoré vytvárajú ľudskú osobnosť. Staneme sa someliérmi ľudí,“ popisuje novinár a vedec David Brooks v knihe Ako vnímať druhého.

ikona lupa1. Ste extrovert?

Často si myslíme, že extroverti čerpajú energiu z ostatných. V skutočnosti je dokázané, že osoby s vyšším extrovertným skóre priťahujú všetky pozitívne emócie. Vzrušuje ich akákoľvek šanca, že by mohli zažiť potešenie, adrenalín alebo získať spoločenské uznanie. Viac ich motivuje prísľub odmeny než strach z trestu. Do každej situácie sa vrhajú po hlave a snažia sa z nej vyťažiť nejaký bonus. Ak sledujete extrovertov na sociálnych sieťach, určite si pri ich príspevkoch všimnete komentáre ako „Už sa neviem dočkať!“, „Strašne sa teším!!!“ a „Milujem svoj život!!!“

Ľudia s vysokým skóre na stupnici extroverzie sú prívetiví, družní a prahnú po vzrušujúcich zážitkoch. Zároveň sú skôr spoločenskí než uzavretí, prevažuje v nich veselosť nad rozvahou, spontánnosť nad zábranami a tiež častejšie rozprávajú, než mlčia.

Extroverzia je vo všeobecnosti dobrá vlastnosť, pretože s extrovertmi býva často zábava. Všetky povahové črty však majú výhody aj nevýhody. Rôzne výskumy v priebehu rokov dokázali, že osoby s vysokým skóre v extroverzii sa vedia rýchlo nahnevať. Viac riskujú a spája sa s nimi vyššia pravdepodobnosť úmrtia pri dopravnej nehode. Počas dospievania častejšie nadužívajú alkohol a pravdepodobne si menej sporia na dôchodok. Extrovert kráča životom v presvedčení, že veľkému riziku zodpovedá veľká odmena.

ikona lupa2. Svedomitý typ človeka

Kým na extrovertov sa môžete obrátiť, keď potrebujete oživiť večierok, ľudí s vysokým skóre vo svedomitosti určite chcete dosadiť na riadiace pozície v podniku. Vedia dokonale kontrolovať svoje impulzy. Sú disciplinovaní, vytrvalí, vynikajú v organizovaní a vedia sa ovládať. Sú schopní zamerať sa na dlhodobé ciele a nedajú sa od nich odviesť. Veľmi svedomití ľudia menej prokrastinujú, sú tak trochu perfekcionisti a ich motivácia je do veľkej miery zameraná na výkon.

Pravdepodobne sa vyhýbajú drogám a dodržiavajú cvičebný plán. Ako sa dá predpokladať, svedomitosť so sebou prináša rozličné dobré výsledky: lepšie známky, úspešnejšiu kariéru, dlhší život. A predsa to neznamená, že všetci svedomití ľudia majú fantastickú kariéru a dožijú sa deväťdesiatky. Svet je zložitý a život ovplyvňuje mnoho faktorov. Svedomitejší ľudia sa však naozaj prejavujú ako schopnejší jedinci s pevnejšou vôľou.

13 sabotérov sebadôveryPrečítajte si tiež
13 sabotérov sebadôvery.
Ktorý z nich ničí vás?

Táto povahová črta nemá len výhody, ale – rovnako ako všetky ostatné – aj niekoľko nevýhod. Svedomitejší ľudia sa častejšie cítia previnilo. Väčšmi im vyhovuje predvídateľné prostredie, v nepredvídateľných situáciách, ktoré vyžadujú flexibilitu a prispôsobivosť, sa im darí pomenej. Občas sa z nich stanú vorkoholici.

Môžu sa správať trochu obsedantne alebo kompulzívne. Daniel Nettle opisuje v knihe Personality muža menom Ronald. Každý večer pred spaním „si musí streknúť sprej do nosa, dať si dva aspiríny, upratať byt, odcvičiť tridsaťpäť brušákov a prečítať dve strany zo slovníka. Posteľná bielizeň nesmie byť pokrčená a v spálni musí byť ticho. Keď uňho prespáva nejaká žena, je zrejmé, že tým naruší jeho svätyňu“.

Po sexe Ronald požaduje od dámskej návštevy, aby buď odišla, alebo prespala v obývačke. Ako sa dá očakávať, dámy nestrpia tento prístup dlho. Ronalda môžeme označiť ako  nadmerne svedomitého. Má obsedantnú potrebu kontrolovať aj ten najmenší detail svojho – a zrejme aj cudzieho – života. Dostal do vienka úžasný dar v podobe svedomitosti, avšak kazí ho tým, že ho dovádza do krajnosti.

ikona lupa3. Neurotický typ

Ak extrovertov priťahujú pozitívne emócie, ľudia s vysokým skóre v neurotizme intenzívne reagujú na negatívne emócie. Veľmi rýchlo a ostro pociťujú strach, úzkosť, hanbu, znechutenie a smútok. Potenciálne hrozby vnímajú naozaj citlivo. Častejšie majú sklon robiť si starosti než zachovať pokoj, sú skôr napätí než uvoľnení a zraniteľnejší, nie odolní. Ak zazrú nahnevanú tvár, zamerajú sa na ňu a majú problém odpútať od nej pozornosť.

Jednotlivci s vyšším neurotickým skóre počas dňa zažijú viacero výkyvov nálady. Môžu sa zaseknúť v špecifickej emocionálnej špirále: keďže rýchlo identifikujú ohrozenie a negatívne emócie a nejednoznačné situácie si vysvetľujú skôr negatívne, sú do väčšej miery vystavení negatívnym skúsenostiam. To ich utvrdzuje v presvedčení, že svet je nebezpečné miesto, a vďaka tomu sa zvyšuje pravdepodobnosť, že uvidia ďalšie hrozby, a tak ďalej. Neistota ich znervózňuje, diabol, ktorého poznajú, je pre nich lepší než ten skrytý.

Títo ľudia sa zvyknú trápiť. Neurotizmus sa spája s častejším výskytom depresie, porúch príjmu potravy a stresových porúch. Ľudia s výraznou neurotickou črtou chodievajú častejšie k lekárovi. Rýchlo si stanovia nesplniteľné plány a rovnako rýchlo ich zahodia. Aj napriek tomu, že sú vždy v strehu pred prípadným nebezpečenstvom, nezriedka sa ocitnú vo vzťahu s partnerom, ktorý ich ohrozuje. Takisto voči sebe prechovávajú množstvo negatívnych emócií a myslia si, že si zaslúžia všetko, čo sa im prihodí.

typ-osobnosti-aku-energiu-vyzarujete

ikona lupa4. Prívetivý typ človeka

Osoby s vysokým skóre v prívetivosti dobre vychádzajú s inými ľuďmi. Sú súcitné, ohľaduplné, nápomocné a ústretové. Prevláda v nich dôverčivosť a láskavosť a uprednostňujú spoluprácu, majú skôr pokojnú než výbušnú povahu, prevažuje v nich jemnosť nad hrubosťou, slušnosť nad neslušnosťou a radšej človeku odpustia, než by mali snovať plány na pomstu.

Prívetivejší ľudia prirodzene sledujú, čo sa odohráva v hlave iného človeka. Oplývajú vysokou emocionálnou inteligenciou, takže keď takémuto človeku prečítate zamotaný príbeh, bude si schopný vybaviť množstvo detailov o každej postave. Vedia si zapamätať, čo si o sebe navzájom myslia rozličné osoby.

Na pracovisku sa dá prívetivosť považovať za zmiešanú vlastnosť. Nadpriemerne prívetivých zamestnancov nie vždy čaká skvelé povýšenie alebo najlepší zárobok. Občas sa môžeme stretnúť s viac či menej oprávneným názorom, že prívetivejší ľudia nie sú dosť tvrdí a nevedia robiť nepopulárne rozhodnutia.
Na vedúce pozície so slušným ohodnotením sa zväčša dostanú ľudia s nižším skóre v prívetivosti.

ako-rozvijat-vztahyPrečítajte si tiež
6 návykov, vďaka ktorým môžete rozvíjať vzťahy.

ikona lupa5. Otvorený typ človeka

Zatiaľ čo prívetivosť opisuje vzťah človeka k iným ľuďom, vďaka otvorenosti môžeme opísať jeho vzťah k informáciám. Ľudia s vysokým skóre v tejto oblasti majú silnú motiváciu získavať nové skúsenosti a vyskúšať nové nápady. Zvyčajne u nich prevláda novátorstvo nad konvenčnosťou, ich myšlienkové procesy sú nápadité a založené na asociáciách, nie priamočiare, a sú skôr zvedaví než úzkoprsí. Nemajú sklon vnucovať svetu predurčenú ideológiu, naopak, skutočne si užívajú poznávanie, s radosťou sa zahĺbia do úvah na nejakú tému.

Ukážkovými predstaviteľmi otvorenosti sú výtvarníci a básnici. Picasso celý život experimentoval s novými formami. David Bowie zas neustále vytváral nové postavy, do ktorých sa štylizoval. Nadpriemerne otvorení jedinci premýšľajú odlišne. Ak ich požiadate, aby uviedli akékoľvek štvornohé zviera, neuspokoja sa s bežnými príkladmi ako mačka či pes, vyberú si antilopu alebo pásavca. Realitu vnímajú o čosi voľnejšie. Sami uvádzajú, že majú viac nadprirodzených duchovných zážitkov a vo väčšej miere sa prikláňajú k vedecky nepodloženým názorom.

Zdroj a foto: LepšíDeň.sk,
Ako vnímať druhého, Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.