Avokádo sa nazýva aj „maslom zo stromu“. Niet divu, veď obsahuje až do 30% tuku. Z tohto výživného ovocia sa však nepriberá, teda, ak zjete nanajvýš jedno za deň. Naopak, avokádové tuky udržujú v tele nízku hladinu inzulínu, ktorý môže preto oveľa lepšie spaľovať tuk. Avokádo e celkom bez cholesterolu, preto znásobuje nenasýtené mastné kyseliny. Tie sú superpotravou pre srdce a cievy.
A vedeli ste, že avokádo sa považuje za materskú potravinu. Je to totiž jediná potravina na planéte, ktoré je najpodobnejšia materskému mlieku. To znamená, že okrem liečivých účinkov nás duchovne napĺňa vyživujúcou materinskou láskou.
Či už vám teda chutí, alebo nie, je veľmi dôležité považovať ho za základnú ingredienciu v kuchyni. Je úžasné, že si avokádo v posledných rokoch získalo pozornosť pre svoje liečivé účinky. Tých je však oveľa viac, ako sme si doteraz mysleli. Nedoceníte ho, kým mu neporozumiete.
Liečivé avokádo
Je ľahko stráviteľné, jeho krémovitá dužina dokáže upokojiť črevá tých, ktorí trpia citlivosťou na potraviny, Crohnovou chorobou, zápalom hrubého čreva alebo syndrómom dráždivého čreva.
Avokádo obsahuje protizápalové zložky, ktoré majú účinky podobné aspirínu bez toho, aby riedili krv. Čiže redukujú zužovanie a opuchy v tráviacom trakte.
Toto ovocie znižuje tvorbu polypov, pomáha pri prevencii týchto malých výrastkov vo vnútornej výstelke čriev a ničí ich.
Avokádo je dobré aj pre mozog. Ako zdravý zdroj omega-6 mastných kyselín pomáha obnovovať centrálnu nervovú sústavu a zmierňuje účinky Alzheimerovej choroby a demencie. Konzumácia avokáda spomaľuje starnutie kože. Obmedzuje jej vysušovanie, dodáva jej zdravý vzhľad a odstraňuje tmavé kruhy pod očami.
Avokádo obsahuje aj protiradiačné látky, čo znamená, že dokážu zastaviť estrogénom vyvolanú rakovinu reprodukčných orgánov a hrubého čreva.
Ako avokádo využijete
V Európe sú najviac rozšírenými druhmi avokáda fuerte a hass.
Fuerte je veľké, zelené a má tvar hrušky.
Hass avokádo je v porovnaní s ním veľmi tmavé, má hrčkovitý obal a je skôr oválne. Najzvláštnejšie na ňom je, že chutí nielen lepšie, ale obsahuje aj výrazne viac antioxidantov ako iné druhy. Plody sú zrelé, ak sa dužina dobre nanáša na prst.
Avokádo v kuchyni
V kuchyni sa zelené bombičky výživných látok celkom jednoducho a ešte k tomu mnohostranne využívajú – samozrejme pre klasikov, na mexické guacamole z avokáda a dipu (tu si pozrite recept), ale tiež ako základ pre šalátové omáčky, smoothie a polievky, príloha k wrapom alebo dokonca ako krémový základ pre sladké pokrmy vo vitariánskej kuchyni, ako napr. na vegánsky raw Mousse au Chocolat.
A vôbec najrýchlejším receptom je: jednoducho rozdelíte mäkkú dužinu na chlieb, osolíte, okoreníte a razom máte lahodnú nátierku, ktorú môžete dochutiť plátkami paradajok a bazalkovými alebo koriandrovými lístkami.
Avokádo na ochorenia
Ak trpíte na niektoré z týchto ochorení, zahrňte do svojho jedálneho lístka avokádo:
- ochorenie srdca
- porucha obličiek
- syndróm chronickej únavy
- alopécia
- Crohnova choroba
- zápal hrubého čreva, syndróm dráždivého čreva
- zápal sedacieho nervu
- herpes, pásový opar
- ochorenie štítnej žľazy
- poruchy spánku, nespavosť
- infekcie močových ciest, hemoroidy, rakovina vaječníkov, rakovina maternice, rakovina hrubého čreva
TIPY
- „Ešte nie celkom dozreté avokáda sa môžu nechať dozrieť pár dní doma v papierovom vrecku. Ideálne je pribaliť k nemu banán alebo jablko,“ radí Susanna Bingemer, autorka knihy Superpotraviny. Toto ovocie uvoľňuje etylén, ktorý zrýchľuje proces dozrievania. Dozreté avokáda môžete pár dní uskladniť v chladničke. Pri rozkrojenom ovocí sa rezná plocha sfarbí dohneda, pretože oxiduje. Preto pomôže, ak reznú plochu pokvapkáte šťavou z citróna.
- Kvôli lepším zdravotným účinkom zjedzte jedno avokádo denne. Aby boli zdravotné účinky ešte silnejšie, zjedzte dve.
- Avokádo by sa nemalo variť, pretože vznikne horká chuť. Avšak nik nie je proti, aby sa ovocie dalo do zohriateho jedla alebo opečením zohrialo.
- „Na ceste od jeho zberu do výkladu v obchode sa avokáda dotkne veľa ľudí a od každej osoby, ktorá sa ho dotkne, si vezme niečo z jej energie. Pred tým, ako do avokáda, ktoré ste si kúpili, zarežete, podržte ho v rukách tridsať sekúnd,“ odporúča Anthony William v knihe Liečivá sila potravín. „Tým si ho prisvojíte a jeho bunky sa spoja s vašou osobnou energiou, bytím, dušou a DNA. Jeho účinky tak budú čo najviac vyhovovať vašim potrebám.“
- Avokádo je skvelou potravinou na cesty. Na výlet si zabaľte zopár kúskov avokáda ako čerstvú alternatívu zatuchnutého, mastného alebo dehydrujúceho jedla. Keď ste hladní, len doň zakrojte, otvorte ho, a potom z neho už len lyžicou vyberte dužinu.