Snowboarding ako životný štýl

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zima je síce za nami a všetci sa tešíme na leto…ale ak ste raz vyskúšali snowboarding, pochopíte nás. Milujeme tento šport. Stále pomerne mladý, no čoraz obľúbenejší. V zime sme si skvele zajazdili v Tatrách, aj v susednom Rakúsku…a už teraz nám chýba 🙂

Každý miluje snowboarding po svojom. Niekto sa mu venuje párkrát do roka na zimnej dovolenke, iní ním žijú každý deň. Jeho nadšenci najviac oceňujú to, že so sebou prináša aj určitý životný štýl. Ako športová aktivita sa od roku 1998 zaradil medzi olympijské disciplíny. Málokto však vie, ako a kedy vlastne snowboard vznikol.

 

Snowboarding

Dnes je snowboarding už typickým zimným športom, ktorý priťahuje čoraz viac ľudí v každom veku. Rozlišujeme rôzne štýly jazdy a delíme ich do niekoľkých skupín.
Freestyle (neupravené terény), Carving (upravené zjazdovky) a Freeride snowboarding (kombinácia Freestylu a Carvingu).

Podľa tohto delenia existuje viacero druhov snowboardov a každý je určený na niečo iné. Skĺznica dosky sa označuje číslami – čím vyššie číslo, tým je poréznejšia, tým viac vosku vstrebe a tým vyššiu rýchlosť dosiahne. Na skĺznici môžu byť aj zárezy v smere skĺznice, ktoré slúžia pre odvod vody a zvýšenie rýchlosti jazdy.
Pre pokročilých jazdcov je rýchlosť dôležitá, i keď samozrejme nemôžeme podať na niekoho trestné oznámenie, ak jazdí na snowboarde veľmi rýchlo. Neostáva nám nič iné ako vyhnúť sa takým ľuďom z cesty a byť na svahu obozretní.

 

Náhodný objav

Oficiálna história snowboardingu siaha do roku 1929 a spája sa s M. J. Burchettom. Ten z neznámeho dôvodu, možno na popud priateľov, možno pod vplyvom alkoholu, vystrúhal z dreva dosku, ktorú si pripevnil na nohy pomocou textilného popruhu a konskej uzdy. Tento skromný začiatok navždy zmenil históriu snowboardingu.

snowboarding

 

Snurfer

Snowboard sa príliš nemenil až do roku 1965, kedy Sherman Poppen vyrobil hračku pre svoju dcéru a onedlho začal s jej predajom. Jeho „snurfer“ bol vlastne dvoj-lyža, ktorá mala na prednom konci pripevnený povraz, pomocou ktorého jazdec udržiaval stabilitu.
Tento nápad sa uchytil a Poppen predal za rok 1966 cez pol milióna snurferov. Ich predajnosť zvyšoval napríklad aj súťažami. Jake Burton sa mnohých týchto súťaží zúčastňoval, kým si nezlomil pri autonehode kľúčnu kosť.

 

Jednolyžový surf

Snowboardy ako ich poznáme dnes uzreli svetlo sveta v roku 1969.
Spúšťanie dolu svahom na jedálenskom podnose inšpirovalo Dimitrija Milovicha k tomu, aby vyrobil snowboard zlučujúci dizajn surfu s funkčnosťou lyží.
V roku 1977 sa Burton vrátil k snurferu a začal ho sám vyrábať. Ako materiál použil vrstvené drevo a snurferské preteky na vlastnej doske vyhral. Vyhral aj vďaka tomu, že k doske pridal pre lepšie ovládanie viazanie.

Meno Burton ostane navždy so svetom snowboardingu spojené a snowboardy Burton patria k svetovej špičke dodnes. Burtonov najväčší súper bol Tom Sims, ktorého inšpiroval k výrobe vlastnej verzie snowboardu skateboard a jeho doska bola vyrobená z koberca prilepeného na vrchu drevenej dosky a hliníkového plátu prilepeného zospodu. Aby Burton so Simsom mali kde prezentovať svoje inovácie, od roku 1982 začali usporadúvať snowboardové preteky. Táto tradícia expandovala z Vermontu do celého sveta a dnes patrí snowboardovanie k top zimným športom.

lyžiarske strediskáPrečítajte si tiež
Najobľúbenejšie lyžiarske strediská na Slovensku.

Snowboardový výstroj

Základom snowboardového vybavenia je snowboard, viazanie a topánky. Z bezpečnostných prvkov prilba a chrániče (chránič chrbtice, zápästia, kolien, kostrče).
Snowboarding je typický vlastným štýlom obliekania, ktorý je voľný, účelný a pohodlný. Pánske aj dámske bundy a nohavice na snowboarding majú na rozdiel od lyžiarskych voľnejší strih.

— PR článok —

Pozrite si 10 trikov pre milovníkov snowboardingu:


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.