Jedno jablko denne…a nemusíte navštíviť lekára. Naozaj to platí?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Už naše staré mamy, aj naše mamy vravievali – jedno jablko denne pre pevné a lepšie zdravie. Jablko obsahuje množstvo živín a prospešných látok, navyše chutí, takže nebudeš musieť navštíviť lekára. Samozrejme, neplatí to doslovne, ale je pravda, že v jablku sa ukrýva veľa látok, ktoré potrebuje náš organizmus pre plnohodnotné fungovanie.
Pozrime sa, prečo je také cenené a prečo by sme mali zaradiť jablko do nášho jedálnička ak nie denne, tak aspoň párkrát za týždeň.

 

Jedno jablko denne…

Už asi viete, že najviac zdravia sa ukrýva tesne pod šupkou jablka, takže tú nevyhadzujte, nešúpte, len dôkladne umyte. Možno ste však nevedeli, že nastrúhané jablko pôsobí ako balzam na mierne popáleniny alebo drobné ranky.
A propos, ak si chcete nazbierať jablká sami a lacnejšie, pozrite si Samozber jabĺk 2020 – lokality, kde majú samozber a koľko vás vyjde kilogram.

malé jablko…pre dobré trávenie

Jablká pomáhajú udržiavať črevnú mikroflóru vo forme. Ich enzýmy totiž pôsobia na naše trávenie, metabolizmus. Obsahujú pektín, ktorý bráni rozvoju škodlivých mikroorganizmov a zároveň podporuje vylučovanie toxínov z tela.
Jablká majú v sebe asi 30% vlákniny, ktorá pomáha proti zápche…a naopak, ak je jablko mierne podusené, pomáha zasa pri hnačke. Vďaka vláknine sa tiež znižuje riziko srdcovo-cievnych ochorení, mŕtvice, cukrovky 2.typu a rakoviny čriev.

kde funguje samozber jabĺkPrečítajte si tiež
Samozber jabĺk 2020. Kde a za koľko ich nazbierate?

 

malé jablko…kvôli vitamínom a minerálom

Pretože tých je v jablku naozaj veľa, takže najmä v chrípkovom období je jablko na nezaplatenie. Obsahuje provitamín A, vitamíny skupiny B, vitamín C a E, ktorý zlepšuje stav pleti. Prospieva aj pri aknóznej pleti, či keď vám vypadávajú vlasy.
Jablko je tiež zdrojom draslíka, ktorý prospieva obličkám a svalom, takže zahryznúť do jablka sa odporúča predovšetkým po fyzickej námahe alebo pri ochoreniach obličiek.
Kyselina listová v jablkách podporuje tvorbu červených krviniek.

 

malé jablko…pre výkonnejší mozog a proti chorobám

Jablká chránia mozog pred Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou. Znižujú krvný tlak a hladinu zlého cholesterolu.
Jablká tiež obsahujú veľa flavonoidov a antioxidantov, ktoré nás chránia pred pôsobením voľných radikálov. Vedci stále skúmajú aj ich protirakovinové účinky vďaka polyfenolom.

jedno jablko denne

 

malé jablko…výborne hydratuje

S pitným režimom máme mnohí problémy, najmä starší ľudia. Zabúdame piť, nemyslíme na to, spomenieme si prineskoro. Pritom až 85% jablka tvorí voda, takže sú vynikajúcim prostriedkom, ako hydratovať organizmus a uhasiť smäd vo chvíli, keď práve nemáme po ruke vodu.

 

malé jablko…na čistejšie zuby

Už obyčajné chrúmanie jablka posilňuje ďasná a podporuje produkciu slín, ktoré prečisťujú ústnu dutinu. Čiže jablko nevyčistí zuby ako zubná kefka J, ale podporí čistotu v ústach.
Stomatológovia upozorňujú, že v jablkách sú kyseliny, ktorých dôsledkom sa tvorí v ústach kyslé prostredie. Zub sa zmäkčí, dochádza k poškodeniu zubnej skloviny, k tzv. erózii. V takomto prípade je jedna dôležitá rada: nečistiť si zuby zubnou kefkou hneď po príjme kyslej stravy, pretože vtedy je povrchová vrstva zubov zmäknutá a čistením ju odstránite. Radšej si ústa iba vypláchnite vodou, či ústnou vodou (fluoridovanou) a zubnú kefku použite aspoň hodinu po konzumácii kyslej stravy.

 

malé jablko…ako zdravá sladkosť

Ako vieme, jablká obsahujú fruktózu, sú prirodzene sladké a neobsahujú tuk. Takže jedno jablko denne vám nepridá na hmotnosti a môžete skúsiť pridať na plátok jablka napríklad orechové maslo, ktoré dodá organizmu zdravé tuky. Premení tak jabĺčko na zdravú maškrtu.

jablkové recepty 5Vyskúšajte naše JABLKOVÉ RECEPTY:
Jednoduchý jablčný ocot.
Rýchly jablkový koláčik.
Tradičné jablkové pité.
Jablková štrúdľa z lístkového cesta.

Foto: Pexels.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.