Červená šošovica je strukovina, ktorá je ľahko dostupná, výživná a chuťovo veľmi zaujímavá. Ak ste ju ešte vo väčšom nezaradili do svojho jedálnička, napravte to. V kuchyni má pestré využitie a prospieva nášmu zdraviu vo viacerých smeroch.
Možno viete, že tak, ako aj iné strukoviny, je aj červená šošovica bohatá na vlákninu. Ukrýva v sebe však aj dostatok bielkovín, vitamíny skupiny B a tiež je považovaná za významný zdroj železa. Prečítajte si, čo všetko v sebe červená šošovica ukrýva a aké z jej konzumácie plynú zdravotné benefity.
Čo v sebe ukrýva červená šošovica
Keďže červená šošovica obsahuje len minimum tukov a žiaden cholesterol, určite by ju do svojho jedálneho lístka mali zakomponovať ľudia trpiaci zvýšenou hladinou cholesterolu.
Červená šošovica je tiež výborným zdrojom bielkovín, dokonca ich obsahuje viac ako väčšina ostatných druhov strukovín.
Okrem toho je červená šošovica skvelým zdrojom vlákniny, ktorá je dôležitá pre zdravie nášho tráviaceho traktu. V jednej šálke varenej červenej šošovice nájdete približne 15 gramov vlákniny. To predstavuje viac ako polovicu odporúčanej dennej dávky vlákniny pre ženy a okolo 40% pre mužov.
Červená šošovica je skvelá potravina pre vegetariánov či vegánov, ale aj pre ľudí, ktorí mäso konzumujú len veľmi striedmo. Obsahuje totiž vitamíny skupiny B, a to napríklad vitamíny B1, B5, B6 či B9. Tieto vitamíny sa starajú napríklad aj o zdravie našej krvi a podporujú aj premenu energie v našom tele.
V prípade, že vás trápi chudokrvnosť, určite by ste v jedálničku nemali zabúdať na červenú šošovicu. Šálka varenej červenej šošovice v sebe ukrýva viac ako 6 mg železa. Denná odporúčaná dávka železa pre ženy je 18 mg a pre mužov je to 8 mg.
V neposlednom rade je červená šošovica bohatým zdrojom minerálov, akými sú vápnik, magnézium, zinok, draslík či meď, mangán a selén. No a spomenúť musíme aj antioxidant antokyanín, ktorý sa podieľa na boji s voľnými radikálmi.
Zdravotné benefity konzumácie červenej šošovice
Ak sa rozhodnete pridať červenú šošovicu do svojho jedálneho lístka, môžete sa tešiť z jej viacerých pozitívnych vplyvov na vaše zdravie. Tak sa na ne poďme pozrieť.
- chráni srdce – vláknina, ktorú červená šošovica obsahuje, pomáha znižovať hladinu cholesterolu a draslík zase znižuje krvný tlak. Vďaka tomu je naše srdca chránené pred vznikom rôznych ochorení.
- výborná pre diabetikov – červenú šošovicu by určite mali konzumovať ľudia trpiaci cukrovkou, pretože má nízky glykemický index a pomáha udržiavať hladinu cukru v kvi
- zlepšuje zdravie pokožky – červenú šošovicu môžete použiť aj ako masku na pleť, ktorá pomôže s exfoliáciou pokožky a zároveň sťahuje póry. Okrem toho zvyšuje pružnosť pokožky a eliminuje viditeľnosť jemných vrások. No a keďže odstraňuje nadbytočný maz, je vhodná aj pri akné.
- podporuje dobré trávenie – keďže obsahuje vlákninu, podporuje červená šošovica trávenie a pomáha odstraňovať tráviace problémy, ako je zápcha
Prečítajte si tiež
Najobľúbenejšie strukoviny.
Ako ich pripraviť a v čom sú prospešné?
- posilňuje imunitu – vitamín B6, ktorý šošovica obsahuje, je spolu so železom a zinkom účinným prostriedkom na podporu imunity. Okrem toho v červenej šošovici nájdeme aj izoflavóny, ktoré sa vyznačujú výraznými antioxidačnými vlastnosťami.
- prevencia vzniku rakoviny – vďaka obsahu antioxidantov a ďalších protirakovinových látok je červená šošovica prevenciou vzniku rakoviny hrubého čreva, ale aj prsníkov či pľúc
- podporuje fungovanie nervového systému – vitamíny a minerálne látky, ktoré sa nachádzajú v červenej šošovici, sú výborné na podporu zdravého fungovania mozgu
- zdravý zrak – v červenej šošovici sa nachádzajú vitamín A, C a E, ktoré spolu so zinkom podporujú zdravie našich očí.
Použitie v kuchyni
Červenú šošovicu môžete používať na prípravu polievok, ktoré dobre zahustí. Vyskúšajte napríklad tento náš recept na výživnú polievku z červenej šošovice a mrkvy. U nás zachutil nielen dospelým, ale aj deťom 🙂
No je skvelá aj na rôzne indické jedlá, ako sú kari alebo indický dhal.
Viete ju však použiť aj do placiek, či karbonátok alebo z nej môžete spraviť prívarok a použiť ju možno aj do teplých či studených šalátov.
Vyskúšajte tento recept Marcela Ihnačáka na červenú šošovicu so syrom feta a bylinkami. Je to výborná príloha nielen k mäsu, ale aj ako osviežujúci a ľahký obed, či večera počas leta.
Foto: Freepik.com