Cibuľovú vňať, ktorú nazývame aj jarná cibuľka alebo lahôdková cibuľka, kúpite celoročne a pozná ju snáď každý. Netreba vôbec pochybovať o tom, že takáto vňať je zdraviu prospešná. Čo však cesnaková vňať? Aj tú zvyknete konzumovať? V našich podmienkach je menej známa, a tým sa aj menej pestuje. Je však veľmi chutná a mimoriadne priaznivo pôsobí na našu imunitu. V bežných obchodných reťazcoch ju budeme márne hľadať.
No môžete si ju úplne jednoducho vypestovať v kvetináči na parapetnej doske. A v letných mesiacoch i na balkóne či na záhradke.
Ako sa pestuje cesnaková vňať?
Budeme potrebovať asi 4 hlavičky cesnaku. Záleží od veľkosti použitého kvetináča či nádobky, v ktorej chceme cesnak vysadiť. Cesnak rozoberieme na jednotlivé strúčiky, no nelúpeme ho. Strúčiky cesnaku dáme na noc do misky s malým množstvom vody. Robíme tak preto, lebo cesnaku narastú počas niekoľkých hodín jemné „fúziky“, čím urýchlime jeho zakorenenie v pôde.
Na sadenie použijeme plytšiu nádobku, ktorej okraj by nemal presiahnuť 4 – 5 cm. Ako zemina nám dobre poslúži obyčajný univerzálny substrát. Formu, resp. kvetináč, naplníme zeminou. Pred sadením ju netreba poliať, ani navlhčiť vodou. Jednotlivé strúčiky cesnaku jemne vtláčame do pôdy jeden vedľa druhého, kým nezaplníme celý povrch nádobky. Následne polejeme odstátou vodou za pomoci krhličky alebo rozprašovača na vodu. Najprv viac, aby pôda dobre nasala vodu, a potom polievame podľa potreby, aby mala pôda dostatočnú vlhkosť na rast cesnakovej vňate.
Takto pripravenú nádobku so zasadeným cesnakom položíme na parapetnú dosku orientovanú smerom na juh, alebo niekde v blízkosti okna. Vňať totiž na svoj rast potrebuje svetlo, teplo a dostatok vlahy. Čím bude viac tepla a svetla, tým bude rásť rýchlejšie.
Kedy vyrastie vňať?
Cesnak pri vyklíčení musí preraziť suchý obal. Preto keď sa vrchný obal dostatočne vysuší a vidíme pod ním zelený klíčok, môžeme mu pomôcť a šupku opatrne odstrániť. Urýchlime tým proces rastu vňate.
- V lete môže trvať približne 14 dní, kým vňať vyrastie do výšky 10 – 15 cm. V lete pri dobrých podmienkach môže vňať dorásť až do výšky 40 cm! Pozor ale musíme dávať na priame silné slnko, ktoré by mohlo cesnak vysušiť a spáliť mladé výhonky.
- V zime a v chladnejšom počasí bude proces klíčenia pomalší. Ale nevzdávajme sa – pokiaľ bude mať náš cesnak o niečo menej vhodné podmienky, potrvá rast vňate dlhšie, ale určite sa dočkáme.
Z každého strúčika vyrastú 2 až 4 vňate. Tento proces nastane len raz, pretože cesnak má na rozdiel od cibule len jeden vegetačný vrchol. Preto keď postupne skonzumujeme celú vňať, môžeme ho vyhodiť. Po skonzumovaní všetkej vňate, ktorá rastie naozaj postupne a priebežne, je zaujímavé pozrieť sa, aký bohatý koreňový systém cesnak vytvoril.
Vaša vlastná bio cesnaková vňať
Nezabudnite svoj cesnak polievať aspoň 2x denne, ale len zľahka – kontrolujte pôdu, aby nebola vysušená. Lepšie je polievať do podmisky, aby sa nestalo, že cesnak začne hniť. Je radosť vypestovať si svoju vlastnú cesnakovú vňať bez dusičnanov a bez akýchkoľvek chemických úprav či zásahov. Nad celým procesom pestovania tak získame úplnú kontrolu. Preto ho môžeme smelo podávať deťom a takáto zeleň je veľmi žiadaná na každom stole, ak si chceme budovať dobré zdravie a imunitu.
Cesnaková vňať pripomína steblá trávy – je plochá a nie dutá, na rozdiel od cibuľovej vňate či pažítky. Podobným spôsobom si môžeme celoročne dopestovať aj cibuľovú vňať, keď namiesto cesnakových strukov použijeme malú cibuľku, šalotku.
Aká má vňať vlastnosti a využitie?
Cesnaková vňať je menej aromatická ako samotný cesnak, chuťovo jemnejšia a nezaťažuje tak tráviaci trakt. Jeho typická cesnaková aróma vyprchá oveľa skôr ako zo samotného cesnakového struku – obsahuje totiž menej silíc. Vďaka jemnej chuti si ju ľahko obľúbia aj deti.
Hodí sa všade tam, kde aj zelená cibuľka – do polievok, nátierok, šalátov, či len tak najemno nakrájať na čerstvý chlebík alebo pečivo. Pri tepelnej úprave však stráca cenné vitamíny, preto je vhodnejšie hotové teplé jedlo iba na záver posypať nakrájanou vňaťou.
Účinky cesnakovej vňate
Cibuľa aj cesnak nám v zime poskytujú bohatú nálož čerstvých vitamínov. Okrem toho vňať obsahuje rôzne liečivé látky s antiseptickými, antibakteriálnymi a antivírusovými účinkami, ktoré sú známe ako fytoncidy. Sú schopné zastaviť rast baktérií, vírusov a plesní a prípadne ich aj zničiť. Antibakteriálne účinky cesnaku objavil v 19. storočí Louis Pasteur.
Vňať obsahuje veľa vitamínu C, preto je vhodná pri oslabenej imunite a tiež ako podporný prípravok pri chrípke a nachladení. Okrem vitamínu C obsahuje aj vitamíny skupiny A, B, selén, jód a vápnik. Je účinná aj proti črevným parazitom a mierne znižuje krvný tlak. Je naozaj dosť dôvodov, prečo vyskúšať jej pestovanie v domácich podmienkach.
Cesnak ako liečivá rastlina sa svojimi účinkami na zdravie umiestňuje na popredných miestach. Od dávnych dôb bol súčasťou ľudového liečiteľstva a pripisovali sa mu až čarovné účinky. Nedajte sa odradiť jeho zápachom!
Prečítajte si tiež
Cesnaková tráva. Účinky ako cesnak, no bez zápachu.
Pár tipov na záver
- Vedci v Argentíne pri svojom výskume vychádzali z predpokladu, že keď je cesnak účinný prostriedok proti upírom, mohol by účinkovať aj proti všiam. Prečo? No pretože rovnako ako upíri aj vši sajú krv! Trochu bláznivý nápad však vyšiel, a tak sa cesnak zaradil medzi pomocníkov, ktorí ničia nepríjemné vlasové parazity.
- Vedeli ste, že cesnak v Egypte bol veľmi vzácny a robotníci, ktorí stavali pyramídy, dostávali časť mzdy v cesnaku? Kto pestoval cesnak, za 7 kg si dokonca mohol zadovážiť otroka.
- Veľký grécky matematik Pytagoras nazval cesnak kráľom korenín.
- Naklíčený cesnak dezinfikuje zeminu, preto je vhodné ho zasadiť aj k niektorým izbovým rastlinám. Pomáha proti háďatkám, voškám, či smútivkám.
Foto: autorka/LepšíDeň.sk, Pixabay.com