Cestoviny a 20 najobľúbenejších druhov. Vyznáte sa v nich?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aj vy milujete cestoviny a radi experimentujete pri varení? Existuje množstvo druhov cestovín a tak sme pre vás pripravili prehľad tých najčastejších a najobľúbenejších. Celkovo 20 druhov – a nižšie na obrázku aj s vyobrazením, aby ste sa zorientovali 🙂 Pridáme krátke info, ako ich vhodne pripraviť a s čím sa prípadne jedia.
Nemusíte byť ani Talian, aby ste si obľúbili cestoviny – sú dostupné, lacné, nenáročné na prípravu a dajú sa pripraviť na tisíc spôsobov. Môžete ich podávať ako hlavné jedlo, prílohu, zapekané, slané i sladké, smažené, či ako závarku do polievok.

 

Pôvod a zloženie cestovín

Vznik cestovín sa datuje do doby pred naším letopočtom. Už tritisíc rokov pred Kristom ich poznali Číňania (ako inak? 🙂 ) a o ich rozšírenie sa údajne postaral cestovateľ a dobrodruh Marco Polo.
Prvé zmienky pochádzajú zo Starovekého Grécka, Koláčové cesto tam usušili na slnku, potom natrhali na kúsky a uvarili. Šikovní Rimania išli ešte ďalej a tento nápad zdokonalili: cesto nakrájali na rovnaké pásiky, ktoré nazývali laganon, čo zrejme súvisí s dnešným názvom lasagne.
Prvé továrne na cestoviny začali vznikať až v 18. storočí v Taliansku, konkrétne v roku 1740 v Benátkach. Prvý strojček na výrobu cestovín vznikol v roku 1833.

Aké je zloženie cestovín?
Ako viete, cestovina je vyrobená z nekysnutého cesta pomocou múky, vody alebo vajec.
Základom je teda múka (najčastejšie pšeničná) a voda. Cestoviny môžu byť bezvaječné, jednovaječné, dvojvaječné, podľa chuti až viacvaječné.
Zo zdravotného hľadiska sú bohatým zdrojom sacharidov. Cestoviny z celozrnnej múky obsahujú navyše minerály a vitamín B. Vaječné zasa obsahujú vitamín A.

cestoviny príprava a zloženie

 

Cestoviny – 20 obľúbených druhov

Existuje veľa druhov cestovín, no tiež existuje pár všeobecných zásad, ako ich ideálne pripraviť. Al dente znamená „na skus“, čiže keď do cestoviny zahryznete, vnútri cítite tvrdšie jadro.
Na jednu porciu cestovín rátajte asi 80 až 100 gramov, pripravte si 1,5 litra vody a veľký hrniec. Až keď voda zovrie, potom ju osoľte, nasypte cestoviny a premiešajte. Olej rozhodne nepridávajte. Len čo voda s cestovinami opäť zovrie, znížte teplotu vody a než sa uvaria, párkrát ich premiešajte.
Cestoviny po uvarení ešte mierne zmäknú, preto skráťte odporúčaný čas o dve minúty, aby ste ich mali al dente. Dajte cestoviny do sita, nepreplachujte, nechajte odkvapkať.
Dobrú chuť.

Špagety

Asi najznámejšie a najobľúbenejšie cestoviny, najmä u detí. Sú dlhé, tvarom podobné špagátikom. Nedajú sa plniť a preto sú vhodné k omáčkam, napríklad ako bolonské špagety. Jedia sa vidličkou, pre menej skúsených je povolená aj lyžica, na ktorú sa nakrútia pomocou vidličky špagety a tak sa vložia do úst.

Penne

Majú tvar kratších dutých rúrok na krajoch skrojených do šikma. Sú duté, ale nie sú vhodné na plnenie, sú vhodné k omáčkam.

Makaróny

Sú podobné penne, sú však väčšie a širšie. Podobajú sa kolienkam dostupným na Slovensku, len na rozdiel od nich sú rovné.

Maltagliati

Sú cestoviny nepravidelného tvaru a typické pre taliansky región Emilia-Romagna. Názov pochádza z ich tvaru – keďže sú nepravidelného tvaru a hrúbky, sú akoby „zle rezané“, čiže v taliančine mal-tagliati.

25.október je Svetový deň cestovín

chutné cestoviny

Rigatoni

Sú rovnaké ako penne, ale väčšie a majú rovné konce. Majú vrúbkovaný povrch. Menšou verziou sú rigatoncini. Rigatoni sú veľmi obľúbené v Taliansku, najmä na Sicílii.

Fettucine

Ide o široké rezance, asi 3 – 5 mm. Sú vhodné k smotanovej omáčke s hubami. Populárne sú v rímskej a toskánskej kuchyni. Často vidíme aj špenátové fettucine, ktoré sa vyrábajú z múky, vajec a špenátu.

Pappardelle

Podobajú sa cestovinám fettucine. Sú to do klbka stočené rezance široké asi 1 cm. Majú buď hladký alebo zvlnený okraj.

Tagliatelle

Široké dlhé rezance stočené do tvaru hniezda. Servírujú sa podobne ako špagety a jedia sa taktiež natáčaním na vidličku. Vyskúšajte napríklad náš recept na tagliatelle s bravčovou panenkou v hubovej omáčke – fantázia.

Malý cestovinový žartík...
Britská stanica BBC zverejnila 1.apríla 1957 dokument o stromoch, na ktorých rastú špagety. A áno, na tento prvoaprílový žart sa chytilo množstvo Britov 🙂

rôzne druhy cestovín

Linguine

Sú prechodom medzi špagetami a lazanami. Hovorí sa im aj jazýčky. Sú širšie ako špagety ale užšie ako lazane.

Farfalle

Alebo tiež populárne mašličky, keďže majú tvar mašličiek alebo motýlikov. Sú vhodné k omáčkam, ale aj na zapekanie. Vyrábajú sa z tvrdej pšenice.

Fusilli

Majú tvar vretien – vývrtiek, špirál. Vyrábajú sa najmä z obyčajnej a celozrnnej pšenice, no často sa ochucujú – napríklad červenou repou, paradajkou (do červena), špenátom do zelena alebo sépiou do čierna. Podávajú sa k darom mora.

Cavatappi

Sú to vlastne makaróny v tvare špirálovej trubice. Sú duté a preto veľmi vhodné k omáčkam. Vyrábajú sa bez použitia vajec, môžu mať žltú farbu ako bežná cestovina, ale tiež zelenú či červenú. Používajú sa aj do šalátov, polievok ap.

Stelline

V tvare hviezdičiek a používajú sa do polievok. Najčastejšie sú zo semoliny, čo je múka z tvrdej pšenice. Takéto cestoviny sa nelepia, nerozvárajú a sú tvarovo stálejšie.

Lasagne

Pláty s rozmermi 2,5 x 8 cm. Prekladajú sa mäsovou alebo zeleninovou plnkou a potreté bešamelom sa zapekajú. Veľmi obľúbené už aj na Slovensku, ponúkajú ich v mnohých reštauráciách, no nie všade ich vedia správne pripraviť.

recept na lasagneVyskúšajte recept na
Lasagne – domáce a najlepšie

 

Coralli

Majú tvar trubičiek a používajú sa do polievok.

Tortellini

Majú tvar stočených taštičiek, pripomínajú tvarom slimáčikov. Ich tvar je inšpirovaný Venušiným pupkom. Sú plnené rôznymi plnkami, napríklad mäsovou.

Ravioli

Vynikajúce cestoviny v tvare štvorca. Najčastejšie sú plnené a to napríklad mäsom, špenátom, syrom ap. Pri servírovaní sa posýpajú strúhaným parmezánom.

cestoviny ravioli

Canelloni

Majú tvar závitkov. Bývajú plnené najmä mäsovou plnkou. Sú vhodné na zapekanie.

Cappelleti

Majú tvar klobúčikov a používajú sa ako plnené.

Fagotini

Majú tvar uzlíka. Sú plnené. Vyrábajú sa v rôznych farbách.

Zdroj a foto: Wikipedia, Pixabay.com, Unsplash.com

cestoviny druhy


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.