Chemické prípravky proti škodcom. Ako ich delíme a iné časté otázky

Pinterest LinkedIn Tumblr +

V poľnohospodárstve, lesníctve, ale aj v domácom prostredí je často použitie chemických prípravkov, teda pesticídov, nevyhnutné pre kontrolu, odpudzovanie a elimináciu škodcov. Medzi najčastejších patrí hmyz, hlodavce či slimáky. V článku sa zameriame na delenie pesticídov a zodpovieme najčastejšie kladené otázky.

Najpoužívanejšie pesticídy proti škodcom

Pesticídy môžeme vo všeobecnosti definovať ako chemické prípravky používané na kontrolu a ničenie škodcov, či už z rastlinnej alebo zvieracej ríše – môže ísť o burinu, huby, hmyz, hlodavce a iné organizmy. Sú špecifikované podľa toho, proti akým škodcom bojujú.

Medzi najpoužívanejšie prípravky proti škodcom patria:

  • akaricídy – bojujú proti roztočom, účinné na rastliny, ovocie i zeleninu,
  • insekticídy – prípravky proti hmyzu, používajú sa primárne v poľnohospodárstve na ochranu kultivarov,
  • rodenticídy – prípravky proti hlodavcom, ďalej môžu byť delené na jedy s požerovým, inhalačným alebo kontaktným účinkom,
  • molluskocídy – chemické zlúčeniny určené na ničenie mäkkýšov, slimákov.

Ako vybrať najvhodnejší prípravok?

Pri výbere prípravku proti škodcom je potrebné zvážiť niekoľko premenných, vrátane typu škodcu, miesta a závažnosti zamorenia. Od týchto atribútov by sa mala odvíjať aj forma, ktorú si vyberiete – tekuté pesticídy, granulované, vo forme spreja alebo návnad. Rôzne aktívne látky, ktoré sa v prípravkoch nachádzajú, majú odlišný stupeň toxicity, resp. účinku na daný organizmus, preto je dôležité správne identifikovať škodcu a vybrať pesticíd, ktorý je naň priamo určený.

Sú pesticídy pre domáce zvieratá nebezpečné?

Chemické pesticídy nie sú jedovaté len pre škodcov, ale aj ľudí a domáce zvieratá, preto je dôležité dodržiavať pokyny uvedené na etikete a používať chemikálie zodpovedne. Pesticídy skladujte mimo dosahu zvierat. Používajte dobrý rozprašovač, ktorým dokážete presne zacieliť na zamorenú oblasť, rovnako tak aj ochranné pomôcky, minimálne rukavice.

15 škodcov a chorôbPrečítajte si tiež
15 škodcov a chorôb, ktoré vám ničia záhradku.
Monilióza, spála, háďatká, piliarka…

Ako často aplikovať pesticídy?

Frekvencia závisí od typu škodcov i závažnosti zamorenia. Dbajte na odporúčané dávkovanie uvedené na obale, ktoré je výsledkom zdĺhavého procesu vedeckého hodnotenia, s cieľom čo najmenej poškodzovať životné prostredie a biodiverzitu.

Existujú alternatívne metódy?

V záujme kontroly škodcov môžu byť použité aj alternatívne metódy, napríklad fyzická kontrola (pasce, lepové dosky) alebo biologická kontrola (využívanie prirodzených predátorov). Prevenciou je tiež dodržiavanie niekoľkých zásad IPM – integrovaná ochrana proti škodcom, tj. ekologická holistická metóda ochrany rastlín.

TS, foto: encierro / Shutterstock.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.