Darovaný život. Darovali by ste orgán, aby ste tak zachránili život inému?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vedeli ste, že jeden človek môže darovaním orgánov zachrániť až 7 ľudských životov?
Zachrániť inému život je jedna z najkrajších vecí, ktorú môžeme urobiť. A súhlasom s darovaním orgánov dávame nádej iným, že budú mať lepšiu budúcnosť. Že prežijú, že si budú môcť ešte užívať svoju rodinu, blízkych a priateľov.
Je to taký darovaný život…

Je pekné, že vznikajú aj pietne miesta na cintorínoch pre tých, ktorí svojím rozhodnutím darovať orgán zachránili iné životy. Na tomto mieste im môžete poďakovať modlitbou, či zapálením sviečky. Darcovia orgánov si rozhodne zaslúžia úctu a nekonečnú vďaku… a možno aj preto sa reportér Markízy Marian Lechan rozhodol napísať knihu skutočných príbehov ľudí, ktorí darovali svoje orgány, alebo ich prijali od iných.

Darovaný život

Predstavte si, že vášmu blízkemu už niet pomoci, ale on ešte pomôcť môže. Stačí, ak budete súhlasiť s darovaním jeho orgánov. Urobili by ste to?
Je to veľmi citlivá téma, ktorú Marian Lechan spracoval do knihy Darovaný život. Cez konkrétnych ľudí, ktorí svojou smrťou dali šancu na život iným ukazuje koľko ľudskosti sa v nás ukrýva. Koľko toho ešte môžeme urobiť pre iných, ak sa náš život – nebodaj a žiaľ – končí.

Marian je vraj na Transplantačnom centre Fakultnej nemocnice v Martine ako domáci, už ako člen rodiny. Snaží sa pomáhať, trošku zabaviť, odviesť myšlienky iným smerom.
Do knihy vtesnal množstvo príbehov skutočných ľudí a skutočných udalostí. Pri niektorých vám bude behať mráz po chrbte, pri iných sa rozcitliviete, ďalšie vás zaskočia, koľko ľudskosti a lásky sa v nás ukrýva.

Sú to rôzne príbehy. Niekde sa končí život darcu, niekde vidíme, ako darovaný orgán pomohol a zmenil život doslova celej rodine. Ale vidíme aj životy a neúnavnú prácu lekárov, či ich rodín.

Martin spal iba pár hodín. Vedome si líhal na ľavú stranu, pretože pravé ucho mal otlačené od telefónu. Raz to aj počítali. Pri multiorgánovom odbere, teda keď sa berie z tela všetko, čo sa dá transplantovať, koordinátor absolvuje viac ako tisíc telefonátov. Tisíc. Znie to ako výmysel, no nie je. Rodina, prevoz, koordinátori, Národná transplantačná organizácia, laboratóriá, polícia – to je len časť tých, ktorých treba obvolať. A na väčšinu čísiel musíte zatelefonovať aj niekoľkokrát.

Pozrite si fotografie z uvedenia knihy Darovaný život:

Príbehy plné nádeje a ľudskosti

Mnohí lekári vám potvrdia, že darcov je veľmi málo. Nie každý pacient sa dočká možnosti absolvovať transplantáciu, takže je dobré, ak sa o tom rozpráva. Ak si môžeme prečítať takúto knihu. Napokon, už pápež Ján Pavol II. povedal – neberte si svoje orgány do neba, potrebujú ich tu na Zemi.

Začítajte sa do knihy Darovaný život a uvedomíte si, akú moc máte v rukách. Ako môže vaše rozhodnutie – keď už niet pomoci, keď nastal čas – zachrániť iných alebo im minimálne zlepšiť kvalitu života.

Pozrite, aj teraz sme tu mali prípad, keď srdiečko darcu putovalo do Bratislavy, kde ho dostalo malé dievča. Jemu sa kompletne zmení život. Orgán telo prijme a dievčina bude normálne žiť a fungovať s rovesníkmi. Doteraz to mala ťažké. Nevedela vyjsť poriadne po schodoch, na telesnej sa neprimerane zadýchavala.

Zaujímavosťou je, že knihu Mariana Lechana ilustrovala jeho kolegyňa Zuzka Ferenčáková. Štetcom a farbami dotvorila túto jedinečnú knihu.
Pozrite si krátky úryvok, zdramatizovanú scénku z knihy Darovaný život. Vystupujú v nej herci Slovenského komorného divadla v Martine Zuzana Rohoňová, Tomáš Grega a za klavírom Daniel Žulčák.

 

Darovanie orgánov na Slovensku

Viete, koľko ľudí žije na Slovensku s darovaným orgánom? Podľa hlavnej odborníčky Ministerstva zdravotníctva pre orgánové transplantácie Zuzany Žilinskej ich je 4000. Úžasné číslo najmä ak si uvedomíme, koľkí ľudia sa im rozhodli pomôcť, darovať svoj orgán, hoci si ho mohli „vziať do neba“.

Jeden človek môže darovať až sedem orgánov – máme dve pľúca, dve obličky, jedno srdce, pečeň a niekedy sa transplantuje aj pankreas. Navyše sa dá využiť aj koža a kosti. Ak sa vyhodnotí, že niekto by mohol byť darcom orgánov, urobia sa tzv. predtransplantačné vyšetrenia. A komunikuje sa s príbuznými pacienta. Na Slovensku je zákon, podľa ktorého musíte vyslovene odmietnuť v závete alebo v nejakom vyhlásení, že nechcete darovať orgány. Inak ste potenciálnym darcom. No lekári takto priamočiaro nepostupujú – vždy konzultujú takéto rozhodnutia s príbuznými a orgány odoberú len s ich súhlasom.

Slovenská transplantologická spoločnosť pokračuje v kampani Sedem životov, ktorá má poskytnúť informácie, presvedčiť o humánnosti takéhoto kroku a podporiť súhlasy s odbermi orgánov. Slovensko totiž stále patrí medzi krajiny s najnižším počtom orgánových transplantácií v Európe.

sedem životov darovaný život

Foto: Ikar, Braňo Konečný, MZ SR


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.