Možno ste o tom už počuli, možno to bude pre vás novinka. Mnohí vedci tvrdia, že náš imunitný systém má tzv. obdobie imunitného okna. Počas neho sa dá organizmus naučiť, že alergény nie sú nebezpečné. A mať tak deti bez alergií.
Toto imunitné okno sa začína pomaly zatvárať medzi štvrtým a šiestym mesiacom. Väčšinou je úplne zavŕšené okolo piateho roku života.
Odborníci v tejto súvislosti radia – ak môžete, prinúťte svoje deti, aby jedli alergény.
Nie je to však nebezpečné? Neuškodí im to? A keďže deti zvyčajne nemajú rady chuť bežných alergénov, ako ich donútiť, aby ich prehltli?
Imunitné okno
Vystavovať svoje deti postupne rôznym alergénom? Alebo ich pred nimi chrániť za každú cenu?
Robin Pompová Nixonová tvrdí vo svojej knihe Deti bez alergií, že vyhýbanie sa alergénom by mohlo zvýšiť pravdepodobnosť výskytu potravinových alergií. Treba aspoň skúsiť využiť spomínané obdobie imunitného okna.
Samozrejme, vždy je dobré poradiť sa so svojím pediatrom alebo alergiológom. Najmä aj má vaše dieťa suchú kožu alebo alergickú anamnézu v rodine.
Aby došlo k možnému ochrannému účinku, alergény sa musia podávať v ranom veku a často. Občasné vystavenie dieťaťa alergénom nestačí. U niektorých detí sa vyvinie potravinová alergia bez ohľadu na to, ako dobre sú chránené.
Deti bez alergií
Čoraz viac detí a následne dospelých má dnes nejakú alergiu. Veľmi časté sú práve potravinové alergie, ktoré nás môžu ohrozovať na živote, alebo nám minimálne spôsobujú nepohodu a zdravotné ťažkosti.
Týmto reakciám sa dá podľa Nixonovej vyhnúť „výcvikom“ imunitného systému, aby správne rozpoznal neškodné látky.
Taký výcvik sa začína prijímaním nepatrného množstva alergénu, pričom jeho postupným zvyšovaním počas určitého obdobia sa môže vytvoriť imunita takmer na všetky alergény. No imunita je často iba dočasná.
Ak imunitný systém získa čas „zabudnúť“ na výcvik, konzumácia alergénu v čase prerušenia jeho podávania môže mať za následok úplne fatálnu reakciu na predtým bezpečnú dávku.
Dnes sa takýto výcvik nazýva orálna imunoterapia.
Imunoterapia je terapia imunitného systému, ktorá napráva akékoľvek chybné, deštruktívne tendencie a lieči ich, opatrne a pomaly, postupným zvyšovaním dávok alergénov, kým sám nie je schopný primerane rozpoznať priateľa od nepriateľa.
Imunoterapia je dlho úspešná pri liečbe takých druhov alergií, ako je silná senná nádcha a alergie na včelie a osie uštipnutie. Dávka alergénu sa môže podať injekciou alebo tzv. sublingválne, teda tabletkou alebo kvapkou umiestnenou pod jazyk. Alebo orálne, teda konzumáciou.
Môže za to nedostatok vitamínu D?
Podľa jednej populárnej teórie je zvýšený výskyt všetkých potravinových alergií spôsobený nedostatkom vitamínu D. Je to veľký problém najmä v rozvinutých krajinách, spôsobený sedavým životným štýlom a výsledným nedostatkom slnečného žiarenia. Niektorí vedci predpokladajú, že pokles hladiny vitamínu D u mnohých populácií sa spája s nárastom potravinových alergií.
Zdá sa, že u detí narodených na jeseň alebo v zime, keď je príležitostí vystaviť sa slnečným lúčom menej, je väčšia pravdepodobnosť prepuknutia silných alergií než u tých, čo sa narodili v slnečných letných mesiacoch.
„Vitamín D predovšetkým podporuje správne fungovanie T buniek – zväčša považovaných za pechotu imunitného systému. Nedostatok vitamínu D zo slnečného žiarenia v detstve a dokonca počas matkinho tehotenstva môže spôsobiť rozpor medzi radovými vojakmi, čo má za následok chybné útoky a bolestivú priateľskú paľbu, a to umožňuje vznik ekzému, alergií a rôznych autoimunitných chorôb.“
Prečítajte si tiež
Astmatický záchvat. Ako ho spoznať a čo robiť?
Je vaše dieťa už alergické?
Obráťte sa na lekára, nech vyskúša desenzibilizáciu alergie prostredníctvom prijímania odstupňovaných dávok alergénov vaším dieťaťom. Najmä v prípadoch alergie na vajcia a mliečne výrobky. Čím je dieťa mladšie, tým vyššia je šanca predísť potravinovým alergiám. V prospech každého nájdite spôsoby, ako urobiť alergény prijateľnými pre vaše dieťa. Ak sa u vášho dieťaťa nepodarí odstrániť potravinovú alergiu, nedávajte si to za vinu. Niekedy nie je možné urobiť nič.
Môžete začať napríklad s arašidmi. Súčasné dôkazy naznačujú, že toto obdobie môže byť tzv. „zlatým oknom“ aj pre zavedenie ostatných hlavných alergénov.
Ako prebieha testovanie na alergie
POZOR! Ak máte alergie v rodinnej anamnéze, alebo ak má dieťa ekzém či suchú kožu, najprv ho dajte vyšetriť u alergiológa. Ten pravdepodobne urobí dieťaťu kožné testy na alergény.
Pri testoch asistuje sestra, ktorá drží dieťaťu ruku (toto je časť, ktorú deti najviac neznášajú), kým na ňu lekár píše: arašidy, vajcia, mlieko, latex a tak ďalej.
Potom vedľa nápisu kvapne drobnú kvapku príslušného alergénu. Kvapku potom prepichne ihlou, čo umožní, aby do kože preniklo nepatrné množstvo alergénu.
Po týchto kožných testoch vás požiadajú, aby ste počkali päť až dvadsať minút. Na ruke dieťaťa sa objaví aspoň jeden červený kruh. To je kontrola. Ak koža nereaguje, test nebol urobený správne.
Veľké červené kruhy okolo ostatných vpichov môžu naznačovať rozvíjajúcu sa alergiu. Sestrička alebo lekár tieto kruhy odmerajú a potom vám poradia.
Mám sa vyhýbať alergénom v tehotenstve?
Doktorka Nixonová na základe výskumov tvrdí, že počas tehotenstva ani dojčenia sa netreba vyhýbať alergénnym potravinám.
Zaveďte všetky hlavné alergény do stravy dieťaťa medzi tretím až piatym mesiacom veku, keď je vaše dieťa vývojovo pripravené. Prepracujte sa k odporúčaným dávkam skôr, ako vaše dieťa dovŕši šesť mesiacov.
Kým sa tieto dávky stanú rutinou, veďte si denník. Najľahším spôsobom, aspoň na začiatku, môže byť, keď skombinujete všetky alergény do jedného pyré a budete ho dieťaťu podávať denne. Lepšie je batoľa ponúkať, než nútiť do jedenia jeho dávky alergénov.
Skoré a pravidelné vystavenie dieťaťa alergénom môže byť bezpečnejšie než neskoré alebo občasné vystavenie.