Fascinujúce potulky po Slovensku. To je trilógia Kamenné Slovensko

Pinterest LinkedIn Tumblr +

V minulosti už vyšli trilógie Zelené Slovensko, Stratené Slovensko a teraz pribudla trilógia Kamenné Slovensko. Knihy mapujú nielen najkrajšie vrchy, vyhasnuté sopky, či bradlá. Prinášajú informácie, ukážu vám pekné zákutia, ale hlavne môžu byť inšpiráciou na potulky po Slovensku. Ak teda plánujete nejaký výlet, minimálne si prelistujte tieto tri knihy a získate veľa nápadov, kam sa pozrieť a čo ešte mnoho ľudí nevidelo. A doteraz to ani nepozná.
Kamenné Slovensko je trilógia, pri ktorej dostanete chuť obuť si túlavé topánky a vyraziť za dobrodružstvom.

Sú špičkou v tomto žánri

Spoznajte fascinujúce kamenné miesta Slovenska, ktoré tvoria jeho charakteristický vzhľad a neopakovateľné čaro. Objavte tajomstvá vyhasnutých sopiek, bradiel a travertínov prostredníctvom knižnej trilógie Kamenné Slovensko.

Knihy približujú naše najkrajšie kamenné zákutia a zavedú vás do vrchov, ktoré tu existujú už od nepamäti. Trilógia vám predstaví kamennú krajinu Slovenska nielen z vizuálneho a geologického hľadiska, ale aj z turistického pohľadu. Budete mať príležitosť objaviť krásu kamenných lokalít a zároveň sa dozviete o ich histórii, geológii a význame pre Slovensko.
Autorom a zostavovateľom je skúsený cestovateľ a fotograf Ján Lacika, ktorý miluje Slovensko a už dlhé desaťročia o ňom prináša zaujímavé informácie a krásne fotografie nám, čitateľom.

Táto tretia cestovateľsko-prírodná trilógia z vydavateľstva Dajama opäť dokazuje, že sú v tomto žánri špičkou. Majú vynikajúcich autorov, ktorí sú scestovaní, vedia vypichnúť tie podstatné a zaujímavé informácie. K tomu obrazový materiál, ktorý občas vyráža dych a už pri listovaní máte chuť vybrať sa na dané miesta.

 

Trilógia Kamenné Slovensko

  • Najkrajšie vrchy
  • Vyhasnuté sopky
  • Bradlá a travertíny

Kamenné Slovensko Dajama trilógia

Najkrajšie vrchy

Táto kniha vás zavedie na vrcholy, ktoré tvoria skutočnú okrasu Slovenska. Autori vybrali 41 vrcholov, ktoré považujú za najkrajšie na základe estetických, historických, geologických a turistických kritérií.
Kniha je prirodzene subjektívna vo svojom výbere, no ponúka pestrý výber vrcholov, ktoré sú jedinečné v krajinopise Slovenska. Cestovatelia a turisti budú mať možnosť preskúmať tieto nádherné vrcholy a objaviť ich krásu sami.

„Naša malá krajina je úžasným koncentrátom prírodného bohatstva a nebol by žiadny problém zaplniť krásnymi slovenským vrchmi jednu poriadne hrubú knihu alebo niekoľko zväzkov kníh podobných tejto,“ tvrdí Ján Lacika. „Preto pokračujeme v objavovaní krás Slovenska a k vrchom pod čiarou pridáme v budúcnosti ďalšie nádherné lokality, aby sa naplnil obsah rovnako pekného a pútavého druhého zväzku Najkrajších vrchov Slovenska.“

Kamenné Slovensko Dajama trilógia

Vyhasnuté sopky

Táto kniha vám otvorí dvere do sopečnej histórie Slovenska, zameriava sa najmä na obdobie tzv. neovulkanickej éry. Autori nás sprevádzajú geologickými dejinami, ktoré formovali krajinu slovenských Karpát a niektorých nížin v mladších treťohorách a štvrtohorách. Spoznáme nielen sopečné horniny, ako andezity, ryolity, čadiče a ďalšie, ale aj ich význam pre slovenskú prírodu a krajinu. Kniha nás zavedie k atraktívnym turistickým lokalitám, kde môžeme tieto sopečné úkazy obdivovať priamo v teréne.

„Je pravdou, že v našich Karpatoch tiež kedysi vyčíňali ničivé vulkány, možno ešte strašnejšie a hrozivejšie ako Vezuv,“ píše J.Lacika v knihe. „Našťastie, podobný scenár, aký nastal v antických Pompejach, v prípade slovenských sopiek nehrozí. Ich aktivita sa totiž skončila dávno predtým, ako sa tu objavili naši prví predkovia. Možno len nejakí neandertálci na vlastnej koži zažili, čo dokáže naša najmladšia sopka Putikov vršok v Štiavnických vrchoch, pretože sa jej aktivita ukončila pred vyše stotisíc rokmi. Ostatné vulkány na Pohroní, v Cerovej vrchovine a na východnom Slovensku vyhasli ešte oveľa skôr.“

Kamenné Slovensko Dajama trilógia

Bradlá a travertíny

Tretia časť trilógie sa venuje fenoménu bradiel a travertínov na Slovensku. Bradlá, obľúbený cieľ turistov, sú zmapované a popísané vo svojich rôznych regionálnych variantoch. Zároveň sa pozrieme na travertínové útvary, ktoré tvoria unikátne prírodné scenérie. Okrem geologickej perspektívy sa kniha venuje aj turistickým aspektom a námety na túry po týchto fascinujúcich lokalitách.

„Bradlové pásmo je najdlhšou a zároveň najužšou geologickou jednotkou slovenských Karpát a je preto namieste nazývať ho čínskym múrom na slovenský spôsob. Hradbu slovenských vápencových bradiel však nevytvorili ľudia na obranu pred nájazdmi kočovníkov, ale sú nádherným dielom prírody oddeľujúcim od seba Vnútorné a Vonkajšie Karpaty. Pásmo karpatských bradiel spolu s nadväzujúcou ukrajinskou časťou dosahuje dĺžku 600 kilometrov,“ píše sa v knihe Bradlá a travertíny.

Kamenné Slovensko Dajama trilógia

Milan Buno, knižný publicista
Foto: Lepsiden.sk


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.