V susednom Česku majú pre túto zeleninu výstižné pomenovanie – květák. Názov presne popisuje jej vzhľad. Dužinaté súkvetia naaranžované do snehobielej ružice, ukrytej pod sýtozelenými listami…
V našich končinách ho voláme karfiol a pravidelne by sme ho mali zaraďovať do jedálneho lístka. Nielen počas sezóny, ale aj v zime, pretože nám dodáva množstvo nutričných látok, vlákniny, kyseliny listovej. Obsahuje provitamín A, vitamín B atď. jednoducho, karfiol má mnoho zdraviu prospešných účinkov – máme pre vás tipy a recepty, ako ho spracovať.
Karfiol, alias kapusta obyčajná karfiolová
Vedeli ste, že karfiol je botanicky kapusta? Presnejšie – kapusta obyčajná karfiolová… no rozhodne nie je taká obyčajná, ako sa dočítate nižšie 🙂
Okolo hlúbika karfiolu vyrastajú súkvetia, ktoré tvoria ružicu. Najbežnejšou farbou ružice je biela, no nájdeme aj kultivary zelenej, oranžovej a fialovej farby. Ružicu chránia zelené listy. Rastlina pôvodne pochádza z oblasti Stredomoria, odkiaľ sa rozšírila do mnohých krajín a stala sa obľúbenou súčasťou aj nášho jedálneho lístka.
Karfiol a jeho benefity
V obchodoch je možné karfiol kúpiť počas celého roka. Ak celú ružicu hneď nespotrebujete, môžete si zvyšok zamraziť a využiť neskôr. Karfiol je vhodné zaradiť do vášho jedálnička, ak držíte diétu po zápalových ochoreniach tráviaceho traktu alebo chcete schudnúť.
- Jeho konzumácia vám pomôže zbaviť sa neželaných nadbytočných kíl a tukových vankúšikov.
- Vďaka vysokému obsahu vlákniny, bielkovín a zdravých sacharidov vám zlepší trávenie.
- Chráni hrubé črevo a pôsobí preventívne proti vzniku vredov.
- Máte problém so zápchou alebo hnačkou? Karfiol dokáže podráždenie čriev zmierniť.
- Má nízky obsah kalórií a naopak vysoký podiel vody. Urýchľuje vylučovanie prebytočnej vody z organizmu a zmierňuje opuchy.
- Vitamíny A, B, C a E chránia bunky pred oxidačným stresom a pôsobia preventívne proti vzniku rakovinových buniek.
- Nájdeme v ňom cenný zdroj minerálov, ako je vápnik, horčík, fosfor a železo, ktoré majú priaznivý vplyv na obehovú sústavu.
- Znižuje krvný tlak, chráni srdce a pamäťové bunky.
Konzumovať ho môžete surový, varený či pečený. Vyskúšajte tieto recepty a dajte si karfiol aspoň raz týždenne.
1. Recept na zapekaný karfiol so zemiakmi
Karfiol rozoberieme na väčšie ružičky. Zemiaky očistíme a nakrájame na hrubšie kolieska (1 cm). Karfiol a zemiaky dáme variť do osolenej vody. Varíme 3 minúty a zlejeme a dáme do misy. Pridáme soľ, čierne korenie a mletú rascu.
Zapekaciu misu vymažeme tukom a vysypeme strúhankou. Najprv dáme do misy zemiaky, potom karfiolové ružičky. Smotanu na šľahanie vymiešame metličkou s 2 vajíčkami, soľou, mletým čiernym korením a petržlenovou vňaťou. Zmesou zalejeme zemiaky a karfiol.
Pečieme približne 30 minút. Pred koncom pečenia posypeme strúhaným syrom. Výborný je syr mozzarella.
2. Recept na karfiol v rúre pečený
Pripravíme si cestíčko. Hustý smotanový jogurt (neochutený) si vymiešame s 1 vajíčkom, ½ horčice, soľou a mletým čiernym korením.
Karfiol rozoberieme na menšie ružičky.
Plech si vystelieme papierom na pečenie. Karfiol dáme do cestíčka a obalíme v strúhanke, do ktorej môžeme pridať rozdrvené kukuričné lupienky (cornflakes).
Ružičky ukladáme na plech. Pokvapkáme olejom a dáme piecť.
Približne po 15 minútach pečenia vyberieme, otočíme a dáme piecť ešte na 15 minút. Podávame so zemiakmi a dresingom či šalátom.
Prečítajte si tiež
Odrezky nevyhadzujte. 11 skvelých tipov, ako ich využiť.
3. Ako anglická príloha k mäsu
Pripravíme si 2 mrkvy, 1/3 karfiolu, 1/3 brokolice. Zeleninu očistíme. Brokolicu a karfiol rozoberieme na ružičky, mrkvu nakrájame na kolieska alebo hrubšie tyčinky.
Na 1 PL masla orestujeme zeleninu, osolíme, okoreníme a podlejeme 1 dcl vody. Dusíme približne 8 až 10 minút. Miešame a necháme vodu odpariť. Podávame k morčaciemu alebo kuraciemu mäsu.
Ak sa chceme vyhnúť tukom, zeleninu môžeme pripraviť aj v parnom hrnci.
4. Recept na karfiolovú polievku
Očistíme si 3 menšie zemiaky, ½ póru a 1/3 karfiolu. Zeleninu nakrájame na malé kúsky a dáme variť. Pridáme soľ, mleté čierne korenie a mletú rascu. Keď je zelenina uvarená, rozmixujeme polievku tyčovým mixérom. Pridáme 1 KL masla. Podávame s chrumkavými hriankami alebo krutónmi.
Foto: LepšíDeň.sk, Freepik.com