Kežmarský zámok. Čo sa oplatí vidieť, praktické informácie a pikošky

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Jediný úplne zachovaný hrad na Spiši. Kežmarský zámok alebo aj hrad chránil svojimi múrmi mesto pred nepriateľmi. Keďže nestojí na nedobytnom skalnom brale, pomáhala mu pritom aj vodná priekopa. Hrad sa preslávil príbehom hradnej pani Beaty Laskej, ktorá sa vybrala v roku 1565 do Doliny Kežmarskej Bielej vody vo Vysokých Tatrách a položila tak základy histórie tatranskej turistiky. Je to prvý historicky známy turistický výlet do Vysokých Tatier.

Možno ste nevedeli, že počas druhej svetovej vojny na hrade sídlilo gestapo, ktoré v roku 1944 popravilo Pavla Bilíka, príslušníka finančnej stráže a pretekárskeho lyžiara, ktorý sa zúčastnil SNP. Podľa neho je pomenovaná tatranská chata.

 

Ako sa dostať do Kežmarku

Kežmarok na mapeKežmarok je okresné mesto na severovýchod od Popradu, čiže keď idete po severnej diaľnici D1, zídete z nej z výjazdu Poprad-východ na sever smer Kežmarok. Prejdete cez Veľkú Lomnicu, Huncove a ste v Kežmarku. Z centra Popradu to máte asi 15 km, 20 minút, z diaľnice ešte kratšie.

Ku Kežmarskému hradu, ktorého areál je súčasťou historického centra Kežmarku, sa dostaneme pešo z Hlavného námestia po Hradnej ulici. Hradná ulica je pešou zónou a končí sa na Hradnom námestí.
Ak sme prišli autom, k hradu prídeme Novou ulicou alebo Ulicou Fraňa Kráľa. Zaparkujeme na parkovisku priamo pri hradnom múre. Pri ceste autobusom vystúpime na autobusovej zastávke ZŠ Hradná a odtiaľ pokračujeme už iba pár minút pešo k hradu.

 

Praktické informácie
Expozície Kežmarského hradu sú otvorené v máji až septembri od pondelka do nedele (9:00 do 17:00). V októbri až apríli len pondelok až piatok a to od 9:00 do 16:00. Vstupy sú každú celú hodinu, trvajú 60 minút a len so sprievodcom.
Okrem expozícií hradu je tam aj výstava historických vozidiel (píšeme o nej nižšie), či múzeum bytovej kultúry. Vstupné je 6€ pre dospelých, deti do 15 rokov len 2,50€ a do 6 rokov dokonca len za euro. Majú aj rôzne iné zľavy. Všetky potrebné informácie nájdete ich stránke.

Na Kežmarskom hrade sa konajú rôzne podujatia atraktívne pre deti, ako napríklad Rozprávky na hrade, Ako to vyzeralo v stredoveku na hrade, divadelné predstavenia, Od Ondreja do Troch kráľov (tvorivé dielne) a podobne.

kežmarský zámok

 

Kežmarský zámok

Kežmarský hrad nemá výšinnú polohu, preto mu v minulosti prirodzenú ochranu zabezpečovala voda napúšťaná do hradnej priekopy. „Vstup do hradu je situovaný na južnú stranu, kde sa rozkladá mesto Kežmarok. Pôdorys hradu má približne tvar päťuholníka s nerovnako dlhými stranami. Na ploche nádvoria sú náznakovo rekonštruované základy Kostola sv. Alžbety zbúraného pri stavbe hradu,“ popisujú autori D.Kollár a V.Poláková v sprievodcovi Hrady pre deti, 3.diel, ktorý je venovaný práve hradom a zámkom na východnom Slovensku.

Popri hradnom múre prejdeme k hlavnému vchodu do hradu a vstupnou vežou z roku 1465 vojdeme na nádvorie. Na nádvorí nás vítajú panely a fotografie s historickými údajmi o hrade. Nájdeme tu tiež lavičky, občerstvenie a obchod so suvenírmi. Deti zaiste zaujme pôvodná hradná studňa a veľká šachovnicová hra.

Na pravej strane od vstupnej veže sa nachádza obytná a prevádzková časť hradu a pri pokladni sa začína sprevádzaná prehliadka. Vystúpime niekoľkými schodmi do prvej miestnosti, kde si deti môžu obzrieť model hradu. Dozvieme sa o jednotlivých majiteľoch hradu, ktorých mená sú zobrazené na tabuli.

kežmarský zámok

 

Dobová lekáreň, i veľké terče

Prehliadka pokračuje prechodom cez drevenú arkádovú chodbu s otvoreným výhľadom na nádvorie a na opačnú stranu hradu. Na stene ďalšej miestnosti nás vítajú obrovské terče. Dozvieme sa o histórii streleckého spolku, pričom práve kežmarský spolok bol najstarší na Spiši. Medzi zaujímavé architektonické prvky hradu patrí zachovaná gotická brána medzi hradnými miestnosťami, ktorou prejdeme.

Deti, ale aj dospelých určite očarí miestnosť dobovej lekárne, ktorej zariadenie a vybavenie pôvodne pochádza zo susednej obce Ľubica. Je v nej množstvo tajomných priehradiek, fľaštičiek a historická váha.

Z expozície sa presunieme na okrúhlu hradnú vežu, situovanú naľavo od vstupnej veže. Úzkym schodišťom vystúpime až na najvyššie poschodie, kde sa nachádza krytá vyhliadka. Naskytnú sa nám pekné výhľady na mesto Kežmarok i samotný hrad. Spoza zábradlia uvidíme tiež kamenné „vnútro“ veže s okienkami – strieľňami.

kežmarský zámok dobová lekáreň

 

Cechári, aj ďalšie modely

kežmarský zámok

Po návrate z veže nás čaká veľká miestnosť z rôznymi exponátmi. Výstava dokumentuje politický rozvoj počas revolučných rokov 1848 a 1849, hospodársky rozmach mesta, spoločenský život a školstvo, či históriu židovskej časti populácie. Deti určite zaujmú malé modely kostolovstarodávne fotoaparáty.
Prehliadka pokračuje expozíciou interiéru dokumentujúcou život 19. storočia, kde uvidíme napríklad šatníkovú skriňu, nočný stolík, písaciu komodu, sedaciu súpravu či klavír. Zaujímavou je aj expozícia historických pracovných nástrojov využívaných v cechoch. Deti možno niektoré z nich uvidia prvýkrát v živote.

 

Nádherná kaplnka

„Na záver prehliadky nazrieme cez okná hradnej chodby do kaplnky, ktorá na Slovensku reprezentuje to najkvalitnejšie, čo sa u nás z ranobarokového umenia zachovalo,“ odporúčajú autori sprievodcu Hrady pre deti. „V roku 1658 ju dal vybudovať Štefan II. Thököly pre Máriu Gyulaffy, ktorá umrela ako 22-ročná. Môžeme obdivovať zachované gotické okná, neskorobarokový oltár, strop bohato zdobený štukovou rastlinnou a figurálnou ornamentikou a figurálnu nástennú maľbu s cirkevnými motívmi.“
Prehliadku hradu ukončíme návštevou expozície zachovaných kamenných architektonických prvkov hradu.

kežmarský zámok

 

Výstava automobilov

Na nádvorí môžeme ešte navštíviť výstavu historických automobilov. Postupne si prezrieme osem historických áut, 18 motocyklov, historické bicykle a hasičskú techniku. Za obdiv stojí unikátny exponát Praga Alfa Phaeton, ktorý slúžil až do konca druhej svetovej vojny ako vozidlo taxislužby v Poprade.
Deťom sa okrem veľkých farebných modelov áut zaiste bude páčiť aj postavička legendárneho policajta zo Saint Tropez, ktorého stvárnil Louis de Funès.

kežmarský zámok

Kežmarská čierna pani
Už viac ako tristo rokov vídať za jasných nocí chodiť v čiernom odeve po hradbách a štrngať kľúčmi kežmarskú čiernu pani. Raz sa vraj aj našiel odvážlivec, ktorý ju začal špehovať. Musel mať guráž, lebo čierna pani sa menila na príšery. Napokon zastala, nad zemou urobila kríž a zmizla. Odvážlivec tam začal kopať a našiel poklad. Z vďačnosti dal na tom mieste postaviť kaplnku, ktorá tam stojí dodnes.

Ak vás zaujímajú podobné poznávacie tipy – spomínaná séria sprievodcov Hrady pre deti prináša celkovo 75 krásnych výletov po slovenských hradoch a zámkoch. 1.diel po západnom, 2.diel po strednom a 3.diel po východnom Slovensku. Výborne graficky a informačne spracovaní sprievodcovia – fakty, zaujímavosti, užitočné informácie, k tomu fotografie a pikošky. Ideálni poradcovia pre rodiny s deťmi.

 

Zdroj a foto: Dajama, Daniel Kollár, Viera Poláková, Wikimedia/Kezmarcan

hrady pre deti sprievodca kniha


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.