Ktoré potraviny môžete zjesť aj po záruke?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Všímate si termín spotreby na potravinách, ktoré kupujete v obchode, alebo potom doma, keď už sú „nejaký čas“ v chladničke či v špajzi? Občas sa stane, že na ne akosi zabudneme a spomenieme si, keď už sú po záruke. Po termíne spotreby, či minimálnej trvanlivosti. Vyhodiť ich? Alebo sa ešte dajú zjesť? Neuškodia mi? Istá spotrebiteľská organizácia urobila výskumy a pripravila zoznam potravín, ktoré sa môžu jesť aj po uplynutí minimálnej trvanlivosti.

Mimochodom, je rozdiel medzi minimálnou trvanlivosťou a dátumom spotreby. Ak je na potravine uvedené „Spotrebujte do….“, po tomto dátume ju už určite nejedzte. Môže vám uškodiť, je to naozaj hraničný termín použiteľnosti.
Ak je tam však uvedený dátum minimálnej trvanlivosti, konzumácia po uplynutí tejto lehoty vám nijako neublíži. Väčšina potravín časom stráca na kvalite. Mení sa ich vzhľad, nechutia príliš dobre, nevoňajú tak ako na začiatku a ani konzistencia nie je optimálna. Dajú sa však jesť, hoci si na nich nepochutíte.

 

Ktoré potraviny možno jesť aj po záruke?

Spomínaná spotrebiteľská organizácia je zo Španielska, volá sa OCU a vypracovala zoznam potravín, ktoré môžete bez problémov konzumovať aj niekoľko dní, či dokonca týždňov po uplynutí minimálnej trvanlivosti. Je to týchto 10 druhov potravín:

  • Jogurty
  • Toastový chlieb
  • Zemiakové lupienky, sušené ovocie a oriešky
  • Sušienky a oplátky
  • Nealkoholické nápoje a alkohol
  • Cestoviny, ryža a strukoviny
  • Zaváraniny a maslá
  • Údeniny a zrejúce syry
  • Polievky a omáčky v sáčku
  • Konzervované paradajky

potraviny umývaťPrečítajte si tiež
Ktoré potraviny umývať musíte a ktoré netreba?

 

Cestoviny, ryža, strukoviny, múka…

Za dlhú dobu trvanlivosti týchto potravín môže predovšetkým nízky obsah vody. Ak ich teda nenapadnú žiadni škodcovia, môžete ich konzumovať aj mesiace po uplynutí expirácie. „Podobne to platí aj pre rôzne dehydratované výrobky a sušené polotovary, ako sú instantné polievky, puding v prášku, sušené zmesi do polievok, sladkých pokrmov ap.“ vysvetľuje Ing. Hana Málková zo spoločnosti STOB – stop obezite.

Konzervované produkty, ovocné kompóty, sardinky ap. môžete jesť aj dlho po uplynutí trvanlivosti. Tá je totiž zaručená ich zahriatím. Ak nemajú poškodený obal, majú dobu trvanlivosti aj niekoľko rokov.

potraviny po zárukeTrvanlivé mlieko vydrží pri izbovej teplote aj niekoľko mesiacov, keďže bolo pri výrobe ošetrené vysokou teplotou. Po otvorení ho ale vypite do niekoľkých dní.

Vajíčka môžete konzumovať aj tri týždne po uplynutí minimálnej doby trvanlivosti. Musíte ho však poznať, takže si odložte kartónový obal, na ktorom je uvedená. Ako ho nemáte, ľahko si otestujete, či je vajíčko ešte čerstvé alebo už pokazené. Prečítajte si naše praktické tipy.

„Zabudli“ ste čokoládu kdesi v skrinke? Ak na nej nájdete sivastý povlak, ten nesignalizuje, že by bola pokazená alebo príliš stará. Len že bola nesprávne skladovaná (striedavo pri nižších a vyšších teplotách). Čokoláda s povlakom nie je zdravotne škodlivá, len jej chuťové vlastnosti už nemusia byť ideálne.

potraviny po záruke

Bez varovania

Možno ste si všimli, že na niektorých potravinách nenájdete dátum použiteľnosti, spotreby, ani minimálnu trvanlivosť. Neznamená to, že sa nekazia, ale výrobca nemá povinnosť to časovo definovať.
Ide o alkoholické nápoje s viac ako 10% obsahom alkoholu, ďalej čerstvé ovocie a zelenina (tu si to najlepšie overíte zmyslami – pohľadom, ovoňaním, ochutnaním), chlieb a pečivo, potraviny určené na konzumáciu do 24 hodín. Ďalej sú to žuvačky, soľ, ocot a cukor.

Napríklad pri ovocí a zelenine je to jasné: ak vám začnú hniť, môžete nenapadnutú časť ešte zjesť, no treba vyrezať poškodenú časť a minimálne centimeter okolo nej. Niektorí odborníci odporúčajú také ovocie a zeleninu vôbec nejesť.

Pozor by ste si mali dávať na mäso a ryby, kuracinu, či čerstvé syry. Nekonzumujte ich po uplynutí doby trvanlivosti. Mäso a ryby sa kazia pomerne rýchlo, takže opatrnosti nie je nikdy dosť. Ak ste ich neskladovali pri vhodnej teplote, vytiahli ste ich von z chladničky, že ich spracujete…potom ste si to rozmysleli a opäť ste ich vrátili do chladničky – môže to ohroziť vaše zdravie. Aj pred určeným dátumom spotreby. Mikróby, ktoré sa v mäse rozmnožujú, spôsobujú otravu alebo vážnejšie choroby.

 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.