Koronavírus nám v mnohom zmenil život. A priniesol dve výzvy, ku ktorým sme sa pridali – niekto viac, iný menej. #SomDoma a tiež #RuskoNieJeHanba. Práve zodpovedný prístup k sebe i svojmu okoliu je najdôležitejší a rúška si dávajú na tvár bežní ľudia, ale aj známi herci, moderátori, športovci, aby išli príkladom.
Ako sa však vyznať v rúškach? Niekto má obyčajné papierové, iný doma ušité z látky, ďalší s ventilom a niektorí s nanočasticami a striebrom… Viete, ktoré rúško je účinné a ktoré vám nepomôže?
Pravdou je, že väčšina bežných rúšok, aké vidíte vo svojom okolí, nijako neochránia dotyčné osoby. Žiaľ, rôzni špekulanti využívajú – alebo sa vezú na vlne – všeobecnej paniky, chaosu z toho, čo vlastne treba nosiť.
Pozrieme sa na to, ktoré rúška sú naozaj účinné. Nižšie nájdete tiež
- 10 odporúčaní pri COVID-19
- 4 fakty, ktoré potrebujete vedieť o koronavíruse
- 6 mýtov o víruse COVID-19
Ktoré rúško je účinné?
Asi vás sklameme, ale pred koronavírusom vás ochráni jedine respirátor s nanovláknovou filtračnou vrstvou. Bežné rúška z papiera, bavlny, ale ani rúška s karbónom či chirurgické rúška vás účinne neochránia. Sú skôr určené pre nakazených, aby nešírili infekciu ďalej.
Takéto jednoduché rúška navyše strácajú rýchlo účinnosť, keďže dýchaním vlhnú a tým strácajú filtračnú schopnosť. Vydržia tak možno hodinu, dve, viac určite nie. Potom už ide len o klamlivý pocit bezpečia…
„Na ochranu pred nákazou sú určené respirátory. Filtrujú vírusy, prach a škodliviny z okolia. Nepustia ich človeku do pľúc. Väčšina respirátorov je pritom vybavená vydychovacím ventilom, no ešte lepšie sú s nanovláknovou membránou,” popísal pre časopis Téma Ing. Miloš Beran z Výskumného ústavu potravinárskeho v Prahe.
Prečo moje rúško nefunguje?
Pretože sa nevyznáme v ich účinnosti, materiáloch, spôsobe použitia. Doteraz sme to nemuseli vedieť. Najčastejšie tak kupujeme ochranné pomôcky, ktoré sú vlastne určené na iné účely a podliehame tak falošného pocitu bezpečia.
Ako sme spomínali, tie najčastejšie rúška nechránia nositeľa, ako by sa mohlo zdať, ale jeho okolie. Takže nosiť by ich mali najmä ľudia, ktorí sú nakazení, ktorí majú respiračné problémy, ale tiež zdravotníci, aby sa minimalizovala možnosť prenosu infekcie na pacienta.
Úlohou bežného papierového, bavlneného rúška je zachytiť naozaj len najhrubšie vydychované a vykašliavané kvapôčky slín a hlienu, v ktorých sú vírusy a baktérie. Potvrdzuje to aj Úrad verejného zdravotníctva SR. „Tvárové rúško sa pri podozrení na ochorenie COVID-19 používa pre pacienta, aby sa znížilo riziko rozptylu infekčných kvapôčok pri kýchaní alebo kašľaní do svojho okolia.”
Tieto rúška sú najčastejšie vyrábané z netkanej textílie, ktorá je priedušná, ale má príliš veľké póry a vírusy cez ne bez problémov prejdú.
Ktorý respirátor je účinný?
Odborníci teda odporúčajú – zabezpečte si respirátor, ktorý chráni vás, ako nositeľa pred nákazou. Ale pozor, ani všetky respirátory nechránia pred vírusmi.
Ako to teda je?
Respirátor s filtračnou triedou FFP1 chráni pred veľmi pevnými časticami bez zvláštnej toxicity, napríklad uhličitan vápenatý.
Respirátor s filtračnou triedou FFP2 chráni pred pevnými a kvapalnými aerosólmi strednej toxicity, ktoré vedci označujú ako nebezpečné alebo dráždivé (napríklad uhličitan sodný).
Respirátor s filtračnou triedou FFP3 chráni pred pevnými či kvapalnými aerosólmi vysokej toxicity, napríklad chróm. Ďalej chránia pred vírusmi, rádioaktívnymi látkami a karcinogénmi.
Takže ak budete zháňať respirátor, tak s filtračnou triedou FFP3, alebo N99 a N100, najlepšie s výpustným ventilom. Ochráni vás celý deň a jeho trvanlivosť je daná iba koncentráciou nebezpečnej látky v okolí.
Aby bol respirátor účinný, musí tesne priliehať na tvár.
Ventil 3M Cool Flow znižuje hromadenie tepla a vlhkosti. Zvyšuje tak pohodlie v horúcom a vlhkom prostredí.
V hornej časti má nosnú svorku v tvare písmena m, aby ste respirátor dokonale upevnili na tvár.
Má robustnejší vonkajší kryt, aby bol odolnejší. A k tomu pevnejšie fixačné pásky na upevnenie k hlave (farebnosť rozlišuje triedy filtrácie).
Z vnútornej strany je respirátor lemovaný mäkkými poduškami a základom je vysoko účinný filter vyrobený z materiálu 3M Advanced Electret. Lepšie sa s ním dýcha.
Nanovláknová membrána
Vyššie spomínaná nanovláknová membrána dokáže zachytiť až 99% všetkých vírusov a baktérií. Zodpovedajú norme FFP3, čiže tej najprísnejšej norme.
Samotný materiál respirátora je veľmi tenký, pevný a priedušný. Nanovlákna vytvoria v respirátore mimoriadne kvalitný filter, ktorý vydrží niekoľko týždňov a netreba ho teda často meniť. Zachytáva mikroorganizmy, ktorá sa potom vďaka použitým nanočasticiam striebra zničia.
Prečo práve nanovláknové filtre?
Majú totiž nízku priepustnosť a zachytávajú častice od jednotiek nanometrov (tisícina hrúbky vlasu).
Prečítajte si tiež
Ako si správne vyčistiť mobil v čase koronavírusu?
Čo si mám teda kúpiť?
Jedinou skutočnou ochranou všetkých slizníc je kompletný oblek s biologickou ochranou. A to – uznajte – nebude nikto z bežných ľudí kupovať a nosiť 🙂
Takže nepodliehajme poplašným správam a panike. Nekupujme zbytočne drahé respirátory a iné pomôcky.
Najlepšou cestou, ako sa v súčasnosti účinne ochrániť, je dodržiavať základné hygienické opatrenia. Čiže dôkladne si umývať ruky, nedotýkať sa tváre, nosa, očí, úst.
Vyhýbajte sa preľudneným miestam a udržiavajte si dobrú imunitu.
Ak si potrebujete kýchnuť alebo zakašľať, tak do lakťovej jamky, prípadne vreckovky, ktorú potom vyhodíte.
Ak sa rozhodnete nosiť bežné rúško, nezabúdajte, že je to dobrý krok: ochránite svoje okolie, ak už ste nakazení, aj keď sa u vás ešte neprejavili príznaky. Touto pomôckou však nezabránite, aby niekto nakazil vás.
Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva SR, StandardnePostupy.sk,
časopis Téma, magazín Zázraky medicíny
Foto: Unsplash.com, Pixaby.com, ÚVZ SR