Vedeli ste, že na Slovensku sa kolorektálny karcinóm, čiže rakovina hrubého čreva ročne diagnostikuje takmer 4 000 osobám? A každý rok naň zomiera približne 2 000 ľudí…
Slovensko je krajinou s druhým najvyšším výskytom týchto ochorení v Európe, čo je naozaj nelichotivé číslo. Proti tomuto typu rakoviny pomáha napríklad správne cvičenie, ako tvrdí gastroenterológ L.Kužela. A podľa výskumu aj sušené ovocie…
Cvičením proti kolorektálnemu karcinómu
Veľmi zaujímavé je sledovať výskyt rakoviny hrubého čreva v súvislosti s pravidelným cvičení, tvrdí gastroenterológ Ladislav Kužela. „Ukázal sa totiž obrátený vzťah medzi fyzickou aktivitou a rizikom vzniku rakoviny hrubého čreva a divertikulózy. World Cancer Research Fund dáva do pozornosti, že fyzickou aktivitou je možné dosiahnuť až 50%-nú redukciu incidencie, čiže počet nových prípadov za určitú dobu rakoviny hrubého čreva u žien a rovnako tak aj u mužov.“
Skúsený odborník teda odporúča pravidelné a systematické cvičenie. Netreba sa teraz do toho vrhnúť bezhlavo. Naopak, treba si všetky fázy plánovať a neprepínať sa. Neriskovať zranenia alebo preťaženie. Napríklad pri nadmernej fyzickej aktivite môžu nastať u bežcov na dlhé trate rôzne problémy, ako napr. nutkanie na zvracanie (nauzea), pálenie záhy (pyróza), hnačka alebo až krvácanie z tráviaceho traktu.
Doktor Kužela sa karcinómu hrubého čreva venuje aj vo svojej knihe Jednoduchá a účinná prevencia rakoviny hrubého čreva.
Prečítajte si tiež
Rakovina a stres. Môže byť výrazný psychický stres spúšťačom?
Sušené ovocie proti rakovine hrubého čreva
Áno, ukazuje sa, že niektoré druhy sušeného ovocia majú veľké probiotické účinky a tým výrazne znižujú riziko rakoviny hrubého čreva. Teraz sa isto pýtate, o aké ovocie ide? Čo by ste si mali prioritne kupovať?
Profesorka z katedry výživy a potravinárskych vied Dr. Nancy Turnerová z Texaskej univerzity A&M urobila štúdiu so sušenými slivkami. Zamerala sa na to, ako sušené slivky podporujú udržiavanie správnej črevnej mikroflóry.
Zistila úžasnú vec. Sušené slivky pomáhajú vďaka fenolovým zlúčeninám, ktoré majú mnoho pozitívnych účinkov. Pôsobia tiež antioxidačne a neutralizujú voľné radikály. Tie ako vieme poškodzujú DNA a zvyšujú riziko rozvoja rakoviny.
Následne zdravé baktérie v čreve znižujú riziko rakoviny hrubého čreva. Baktérie totiž bojujú s nádorovými bunkami a bránia im v raste.
Ako prebiehal výskum?
Výskum robili vedci na myšiach. Jedna skupina jedla stravu so sušenými slivkami, tá druhá bez. Obe skupiny jedli stravu s rovnakým množstvo kalórií, sacharidov, tukov a bielkovín. Jediným rozdielom boli sušené slivky.
Po niekoľkých mesiacoch vedci vyšetrili črevá a zistili, že myši, ktoré jedli sušené slivky, mali v črevách viac prospešných baktérií ako druhá skupina myší.
Prirodzene, toto je len prvý krok a treba urobiť ďalšie pokusy a výskumy, aj na ľuďoch. No určite konzumáciou sušených sliviek nič nepokazíte, neublížite si a možno sa neskôr ukáže, že si nimi len prilepšujete.
Foto: LepšíDeň.sk, Freepik.com