Motýlí dom vo Viedni. Čo ponúka, aké je vstupné a komu sa bude páčiť?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Viedeň ponúka množstvo zaujímavých atrakcií a tipov na výlety. O úžasných múzeách ani nehovoríme, no nájdete tam aj špecialitky, ktoré na Slovensku nemáme. Jednou z nich je Motýlí dom, čiže Schmetterlinghaus v centre Viedne. V skleníkovom pavilóne poletujú rôzne druhy a veľkosti motýľov, niektoré si sadnú na vašu ruku, či oblečenie, čo je atraktívne najmä pre menšie deti.

Mimochodom, s myšlienkou Motýlieho domu prišiel v roku 1980 Stephen Fried, rakúsky rodák, ktorý už otvoril niekoľko takýchto domov v Európe. Vo svete existuje asi 180-tisíc rôznych druhov motýľov, v Motýľom dome vo Viedni ich je 40.

 

Ako sa dostať k Motýliemu domu?

motýlí dom vo ViedniMotýlí dom sa nachádza naozaj v centre Viedne, pár desiatok metrov od známej a obľúbenej Mariahilfer Strase, hneď vedľa barokového palácového komplexu Hofburg, či približne 500 metrov od Dómu svätého Štefana.

Ak idete autom, z Bratislavy si dajte do navigácie Schmetterlinghaus (Palmenhaus, Schmetterlinghaus Hofburg Burggarten) – nižšie nájdete mapku s trasou. Po diaľnici (diaľničná známka stojí 9,60€ na 10 dní) sa tam dostanete do hodiny, mimo diaľnice za 1h 15min.
Kde zaparkovať? Keďže sa nachádzate takmer v úplnom centre, ťažko nájdete bezplatné parkovanie. Nám sa osvedčilo parkovanie na Museumplatz, v podzemnom parkovisku Contipark Tiefgarage am MuseumsQuartier.

Ak prídete mestskou dopravou, najbližšia zastávka metra je Karlsplatz. Najbližšia električková zastávka je Burgring.

Z Petržalky sa do Viedne dostanete vlakom za 50 minút, potom metrom číslo 1 na spomínanú stanicu Karlsplatz.

 

Motýlí dom ViedeňMotýlí dom Viedeň

 

Motýlí dom

Pavilón s motýľmi sa nachádza v nádhernom paláci Art Nouveau a hoci nie je veľký, strávite tam v pohode hodinu. Ak ste milovníkom motýľov, prípadne si chcete nechať pristáť na ruke, či tvári motýľa (a ste trpezliví J), bez problémov tam strávite aj viac času.
Odporúčame však spojiť návštevu Motýlieho domu s inými atrakciami a zaujímavosťami v blízkosti. Či už prechádzkami po spomínanej Mariahilfer Strase alebo v krásnych parkoch, ale aj návštevou v Hofburgu, kúsok odtiaľ je Múzeum Sisi s cisárskymi príbormi a dekoráciami, alebo Múzeum pokladov habsburských cisárov, Prírodovedné múzeum z 19.storočia, ktoré je len cez ulicu, prípadne Dom mora.

Motýlí dom je teda jeden väčší pavilón v tropickom duchu, v ktorom voľne poletuje asi 400 motýľov. Prechádzate pomedzi exotické rastliny, malý vodopád s jazierkom, vyjdete na hornú plošinu, aby ste mali výhľad.

Motýlí dom Viedeň

Motýlí dom Viedeň

 

Aké motýle tam poletujú?

Tamojšie tropické motýle pochádzajú z krajín ako Kostarika, Belize, Surinam, Thajsko, či Filipíny. Vytvorili im tam vhodné prostredie okolo 26 stupňov Celzia a s vlhkosťou 80%.

Aj exotické rastliny tam vyberajú s ohľadom na potreby motýľov. Sú tam nektárové rastliny, ktoré poskytujú potravu pre motýle. Okrem iných ibištek, heliotrop aj olovnica. Medzi živými kvetmi si všimnete aj aranžmány z umelých kvetov, ktoré pravidelne postrekujú medovým roztokom a spolu s miskami tak slúžia ako kŕmne stanice. Motýle majú v ponuke aj ovocie, či ovocné šťavy.

Iné rastliny sú zasa potravou pre húsenice. Na niektorých miestach v pavilóne si môžete pozrieť v sklenených vitrínach aj kukly a húsenice v rôznych štádiách liahnutia.

Motýlí dom Viedeň

 

Vstupné a otváracie hodiny

Motýlí dom je otvorený celoročne vždy v pondelok až piatok od 10:00 do 17:00, počas víkendu a cez sviatky od 10:00 do 18:30. To je apríl až október.
Od novembra do marca je otvorené v pondelok až nedeľu od 10:00 do 16:00.

Vstupné nie je príliš vysoké – dospelý zaplatí 7€, školáci 5,50€, seniori 6€. Môžete si kúpiť celoročnú vstupenku za 25€ a zľavu máte aj s Vienna Card.

 

Motýlí dom Viedeň

Motýlí dom Viedeň

Foto: LepšíDeň.sk


Zdielať

About Author

Dana Bunová

Mám dlhoročné skúsenosti v marketingu na strane klienta, ako aj s prácou v reklamných agentúrach. Píšem o rôznych témach, oblastiach, ale najmä pre ženy.

Komentáre sú uzavreté.