Keď sa vaše dieťa dostane do puberty, je to problematické obdobie nielen pre vašu dcéru, či syna, ale riadna záťaž aj pre vás ako rodiča. Náladový tínedžer vie takmer vždy poriadne vytočiť a vyprovokovať. Uhundraný, odutý, potom zasa ukecaný alebo naopak zádumčivý a melancholický. Chvíľami šteká, rozčuľuje ho už len to, že niečo poviete… a po chvíli by vás dcéra vyobjímala a syn si s vami dá high five 🙂
Emocionálne vzostupy a pády sú prirodzenou a dôležitou súčasťou vývinu tínedžerov. Dokážu prejsť z dobrej nálady do zlej v priebehu niekoľkých sekúnd ako na emocionálnej horskej dráhe. Dospievanie je obdobie, kedy detstvo prechádza do dospelosti. V tomto období zažívajú veľa silných a meniacich sa emócií, je to obdobie veľkých zmien. Výzvou pre rodiča je vedieť, ako môžu svojim tínedžerom pomôcť ovládať svoje emócie a naučiť ich pracovať na horskej dráhe zdravým spôsobom. To si povieme v dnešnej časti seriálu Psychologička radí – ďalšie časti si môžete prečítať TU.
Náladový tínedžer – prečo dochádza k výkyvom nálad?
Fyzikálne faktory
- Tínedžeri prechádzajú počas dospievania mnohými fyzickými zmenami. Ich telo sa mení, čo môže spôsobiť, že si uvedomia seba samého alebo budú v rozpakoch alebo jednoducho budú chcieť viac súkromia a času pre seba. Tieto fyzické zmeny môžu pociťovať emotívne.
- Ďalším fyzickým faktorom je spánok. Množstvo spánku pravdepodobne ovplyvní ich náladu.
- Jedlo, výživa a úroveň ich fyzickej aktivity môžu tiež ovplyvniť náladu. Zdravé stravovanie a dostatok pohybu môžu im často pomôcťregulovať nálady.
Faktory mozgu
- Dospievajúci mozog prechádza v období dospievania mnohými zmenami. Napríklad zmeny v mozgu spôsobujú, že ich telo produkuje pohlavné hormóny. Tieto hormóny spúšťajú fyzické zmeny, ako sú sexuálne a romantické pocity. Tieto nové pocity môžu byť pre nich silné a niekedy mätúce.
- Aj ich mozog sa bude neustále meniť do veku 20 rokov. Časť mozgu, ktorá sa vyvíja ako posledná, prefrontálny kortex, je úzko prepojená s oblasťami zodpovednými za reguláciu a riadenie emócií. To znamená, že môže byť pre nich môže ťažšie zvládať niektoré zo svojich silnejších emócií a môže sa zdať, že na situácie reaguje emotívnejšie ako predtým. Stále sa učia spracovávať a vyjadrovať svoje emócie dospelým spôsobom.
Sociálne a emocionálne faktory
- Nové myšlienky, nové emócie, noví priatelia a nové povinnosti, to všetko môže ovplyvniť to, ako sa cítia.
- Učia sa, ako samostatne riešiť viac problémov, keď sa uberajú smerom k nezávislosti. Žijú vo svojej „vlastnej hlave“ viac ako predtým a sú zaneprázdnení premýšľaním o výzvach, ako sú priateľstvá, škola a rodinné vzťahy.
- Stresujúce rodinné situácie môžu ovplyvniť ich náladu tiež.
Ako pomôcť tínedžerovi zvládať zmeny nálady
Tu je pár osvedčených tipov, ktoré vyskúšajte a prídete na to, ktorý je vhodný práve pre vášho tínedžera a vás.
1. Podporujte, netrestajte!
To, ako rodičia zaobchádzajú s emóciami svojho dospievajúceho dieťaťa, má veľký vplyv na správanie a emocionálnu pohodu ich tínedžera. Tínedžeri s emocionálne podporujúcimi rodičmi majú tendenciu byť vo väčšej pohode. U tých, ktorých rodičia trestajú alebo odmietajú ich emocionálne reakcie, je väčšia pravdepodobnosť vzniku problémov so správaním a depresívnych epizód alebo symptómov.
2. Podporujte autonómiu
Autoritatívna výchova v tomto období predpovedá opozičné správanie a poruchy správania u adolescentov. Namiesto toho, aby ste ich neustále kontrolovali, dovoľte im viac slobody na rozvoj nezávislosti.
3. Dajte im priestor
V živote sú chvíle, keď všetci potrebujeme trochu priestoru a výkyvy nálady tínedžerov sú dokonalým príkladom. Ak sa potrebujú poriadne vyplakať alebo sa prechádzať po izbe so zatvorenými dverami, poskytnite im na to súkromie. Poskytnite pohodlie a dajte im vedieť, že ste tam, ak sa potrebujú porozprávať.
4. Počúvajte ich!
Počúvanie je ďalším dôležitým krokom, ktorý môžete urobiť, aby ste pomohli vašim dospievajúcim naučiť sa regulovať. Tínedžeri sa často cítia odmietnutí a nerešpektovaní, keď im rodičia namiesto toho, aby ich počúvali, prednášajú. Počúvajte, čo hovoria, a snažte sa vidieť veci z ich perspektívy.
5. Podporujte cvičenia a meditáciu
Počas tohto obdobia je dôležité zostať aktívny. Ukázalo sa , že fyzické aktivity, relaxácie aj meditácie podporujú lepšiu náladu a zvyšujú hladinu energie. Povzbudzujte ich, aby zahrnuli tieto aktivity do svojich každodenných činností.
Prečítajte si tiež
Ako komunikovať s tínedžermi? 10 základných pravidiel.
Aby nemal/a depku…
Tínedžeri trpia problémami duševného zdravia alarmujúcou rýchlosťou, pričom každý piaty bojuje s problémom duševného ochorenia, ako je depresívna porucha, úzkostná porucha. Mať depresívnu náladu je z času na čas normálne, ale dlhotrvajúce zmeny nálady alebo pretrvávajúca depresia u tínedžerov si vyžaduje zvýšenú pozornosť.
Ak máte obavy alebo ak vykazujú príznaky depresie, neváhajte a poraďte sa s odborníkom. Môže vám pomôcť pri určovaní, či sú emocionálne zmeny normálnymi výkyvmi nálad u dospievajúcich alebo niečím, čo si vyžaduje pomoc odborníka.
Autorka je psychologička
z Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie.
Foto: Freepik.com