Naučte sa stihnúť viac vecí. Budete spokojnejší!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sú knihy, ktoré vám dokážu zmeniť život. Alebo aspoň kúsok z neho. Prístup k iným ľuďom, k sebe samému, k povinnostiam. Možno poznáte knihu Briana Tracyho Najprv zjedzte žabu. Nájdete v nej 21 skvelých spôsobov, ako prestať odkladať povinnosti a stihnúť viac za kratší čas.
Názov naráža na citát pripisovaný Markovi Twainovi: „Ak hneď ráno prehltnete živú žabu, celý zvyšok dňa môžete prežiť s pocitom uspokojenia, pretože viete, že je to pravdepodobne to najhoršie, čo sa vám za celý ten deň prihodí. A ak máte zjesť dve žaby, zjedzte najprv tú, ktorá je odpornejšia.“

Podstata citátu aj celej knihy je, že ak začnete deň riešením najťažšej, ale zároveň  najdôležitejšej úlohy, podarí sa vám urobiť veľa, aj keby ste v ten deň už nič iné poriadne neurobili.

stihnúť viac vecí

Každý chceme stihnúť viac vecí…efektivite sa však treba naučiť.

Žite lepšie

Život plynie rýchlo a ľahko sa vám môže stať, že sa dáte strhnúť povrchnými, aj keď nevyhnutnými povinnosťami bežného dňa. Často sa nám stáva, že drvivú časť dňa strávime hasením toho, čo už páli, reagujeme na momentálne požiadavky a strácame sa vo víre mailov a sociálnych médií. Všetko sa nám zdá dôležité, naliehavé, a ani sa nenazdáme, zrazu zistíme, že namiesto toho, aby sme aktívne pracovali na tom, čo chceme robiť, celý deň sme strávili reagovaním na iných ľudí.

Pri takomto spôsobe života je hlavným problémom, že nám došla vôľa. Ráno sa budíme s istou dávkou sebadisciplíny a v priebehu dňa zdroj pomaly vysychá. Ak začneme deň sústredením sa na nepodstatné a jednoduché úlohy, míňame si drahocenné zásoby. Ak však najprv zjete žabu, mali by ste mať dostatok energie a disciplíny, aby sa vám podarilo splniť všetko podstatné.

„Spísané ciele rozdeľujú ľudí na úspešných a na tých, čo len prežívajú,“ píše vo svojej knihe Lepšie žiť, menej míňať Ruth Soukupová. „Dobrá vízia a spísaný plán toho, čo chceme dosiahnuť, je základ, ale treba si uvedomiť, že ciele sú len začiatok. Na ich dosiahnutie treba konať. Sebadisciplína je kľúčom na dosiahnutie cieľov.“

Spíšte si svoje ciele

Ruth Soukupová uvádza príklad futbalového trénera Lou Holtza, ktorý si spísal svoje vzletné sny. V roku 1966 mal dvadsaťosem rokov a nemal sa práve najlepšie. Jeho trénerská kariéra sa ocitla v slepej uličke, bol bez práce a bez peňazí. A akoby toho nebolo málo, jeho žena čakala tretie dieťa. Bolo jasné, že by mal v živote niečo zmeniť. Manželka ho chcela nejako nakopnúť, a tak mu kúpila knihu Davida Schwartza The Magic of Thinking Big (Myslete velkoryse – Budete mít úspěch). A zabralo to.

Po prečítaní knihy si Holtz povedal, že základom k zmene v jeho živote je spísať si všetko, čo chce dosiahnuť. Uvedomil si, že ak mu na cieľoch záleží natoľko, že si ich spísal, určite nájde aj spôsob, ako ich realizovať.
Spísal si napokon 107 rôznych bodov, rozdelil ich do piatich oblastí. Ciele, ktoré chcel dosiahnuť ako manžel, ďalej duchovné ciele, profesijné, finančné a osobné. Niektoré jeho ciele boli naozaj trúfalé, chcel sa napríklad stať futbalovým trénerom Notre Dame, stretnúť sa s prezidentom Spojených štátov amerických, pristáť na lietadlovej lodi alebo vystúpiť v televíznej relácii The Tonight Show. Pre mnohé z jeho cieľov by sa mu zrejme väčšina ľudí rovno vysmiala.

A viete čo? Z Holtza sa naozaj stal tréner Notre Dame, a nielen to – pod jeho vedením sa tím dostal aj na celoštátne majstrovstvá, a okrem iného sa Holtz ocitol v Bielom dome na večeri s Ronaldom Reaganom, vystúpil vo vysnívanej relácii The Tonight Show, stretol sa s pápežom, v golfe zahral jednu jamku na jeden úder nie raz, ale až dvakrát, absolvoval tandemový zoskok, africké safari a, veru áno, podarilo sa mu aj pristáť na lietadlovej lodi. K dnešnému dňu realizoval 102 zo svojich 107 životných cieľov.

stihnúť viac vecí

Staňte sa aj vy expertom na jedenie žiab:-)

Dokážete stihnúť viac

Lou neostal len tak sedieť na zadku a nečakal, či sa to neurobí samo. Na uskutočnení snov každý boží deň usilovne pracoval. Doma mal tri deti a pred sebou neistú budúcnosť, ľahko sa mu mohlo stať, že sa dá strhnúť zhonom všedných dní. Tvárou v tvár chudobe mohol pokojne prijať akúkoľvek prácu, len aby zabezpečil rodine chlieb. Uspokojiť sa s najjednoduchším riešením by bolo najpohodlnejšie. Nik by mu nevyčítal, že sa skrátka rozhodol hneď a zaraz zabezpečiť si rodinu v rámci aktuálnych možností.

Jemu však nestačilo priniesť domov na stôl chlieb. V ruke držal zoznam, ktorý mu sprítomňoval veľký sen, a s jasnou predstavou sa pustil do práce a robil všetko, aby svoje ciele dosiahol. Pracoval usilovne nielen na úlohách, ktoré mu zaisťovali príjem, ale aj na tých, ktoré ho približovali k naplneniu snov. Každý deň začínal uvedomelým rozhodnutím spraviť najprv najdôležitejšie úlohy – úlohy, ktoré v živote povedú k najväčším zmenám. Lou Holtz sa stal expertom na jedenie žiab.

Všetci máme každý deň pred sebou nejakú žabu. Ak to s dosahovaním cieľov a nasledovaním sna myslíme vážne, musíme naozaj každý deň urobiť niečo, vďaka čomu sa priblížime k cieľovej rovinke. Musíme si dať uvážene záležať na tom, že najdôležitejšie úlohy budú vždy na prvom mieste. A musíme prijať skutočnosť, že ak si nenájdeme čas na dlhodobé ciele teraz, na sny nám nikdy neostane dostatok času. Každodenné povinnosti nás úplne pohltia. Ako by vyzeral váž život o rok, keby ste boli ochotní stráviť každý deň prvých tridsať minúť prácou na dlhodobých cieľoch?


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.