Od Lady Carneval k Draculovi. Koncert česko-slovenských hviezd

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Koncom októbra a v novembri sa hudobní fanúšikovia môžu tešiť na jedinečné koncerty. Veľkolepá hudobná show Od Lady Carneval k Draculovi.
Pocta dvom legendám a ikonám česko-slovenskej hudobnej a muzikálovej scény. Hudobnému skladateľovi Karlovi Svobodovi a režisérovi Jozefovi Bednárikovi, ktorí významnou mierou ovplyvnili vývoj hudobnej a divadelnej scény na území Českej a Slovenskej republiky.

3 koncerty sa uskutočnia v najväčších halách v Žiline, Košiciach a Bratislave.
Budete mať jedinečnú možnosť vidieť top českých a slovenských umelcov, ktorí vzdajú hold tvorbe maestrov.
Na jednom pódiu sa stretnú Helena Vondráčková, Jiří Korn, Leona Machálková, Daniel Hůlka, Nela Pocisková, Petr Kolář, Juraj Bača a Martin Chodúr.
Kedy presne budú koncerty a kde? Ako si spomína Helena Vondráčková na maestrov Svobodu a Bednárika? Čo chystá Martin Chodúr pre divákov? Aj to prezradili pre LepšíDeň.sk.

 

Galakoncert hviezd

od lady carneval k draculoviBenefičný galakoncert z najväčších popových, filmových a muzikálových hudobných hitov doplní veľkoplošná videoprojekcia s dobovými zábermi aj komentármi súčasníkov oboch tvorcov. Hudobné čísla bude sprevádzať Štátny komorný orchester pod taktovkou Adriana Kokoša. Nebudú chýbať svetelné efekty, scénický tanec, ani rozhovory s umelcami, zábery z príprav muzikálov, nahrávania hudby, ukážky z filmov, dokumentárne zábery z divadelných skúšok a oveľa viac.

Časť výnosu z koncertov Od Lady Carneval k Draculovi venuje organizátor Nadácii Kvapka Nádeje a Nadácii Jozefa Bednárika.

Koncerty sa uskutočnia:
20.októbra 2018 v Žiline, Tipsport Aréna
24. októbra 2018 v Košiciach, Steel Aréna
7. novembra 2018 v Bratislave, Zimný štadión Ondreja Nepelu

Režisérsky má koncerty pod palcom Karol Vosátko, program bude trvať takmer 3 hodiny a vstupenky vás vyjdú od 39€ až do 99€ do VIP zóny.

Večer bude rozdelený do troch celkov.
Prvá časť približne 30 minútová časť bude venovaná populárnym piesňam a hitom Karla Svobodu.
Druhý 40 minútový blok bude zameraný na filmovú a televíznu hudobnú tvorbu.
Tretia a najväčšia časť v rozsahu 60 – 70 minút prinesie muzikálovú tvorbu Karla Svobodu s dôrazom na jeho spoluprácu s režisérom Jozefom Bednárikom.

Vstupenky, o ktoré je už teraz veľký záujem, si možno objednať na Predpredaj.sk.

 

Helena Vondráčková: Boli to géniovia

Helena Vondráčková„Páni Svoboda i Bednárik boli vo svojom fachu géniovia,“ povedala pre LepšíDeň.sk Helena Vondráčková. „S pánom Bednárikom som však okrem Let´s Dance nemala možnosť spolupracovať. Veľmi si obidvoch vážim za prínos československej kultúre. S Karlom Svobodom som sa poznala od 60.rokov, kedy sme obaja začínali kariéru v divadle Rokoko. Napísal mi mnoho krásnych pesničiek a absolvovala som s ním svoj prvý výlet do zámoria, do Rio da Janeira, kde som spievala jeho hit Vzdálený hlas a vybojovali sme si miesto v prvej desiatke zo 45 krajín celého sveta.“

Neskôr nasledovali ďalšie veľké hity. Ako tvrdí Helena Vondráčková, boli spojení nielen cez ich profesiu, ale stali sa z nich aj celoživotní priatelia. „Poznala som celú jeho rodinu a prežili sme spolu veľa krásnych chvíľ.“

Karel Svoboda pre Helenu Vondráčkovú napísal pieseň, ktorá sa stala hlavnou melódiou filmu a neskôr muzikálu Noc na Karlštejně. „Rada by som si tam zahrala rolu kráľovnej Elišky, ktorú nádherne stvárnila Jana Brejchová. Ale aspoň som jej prepožičala svoj hlas v pesničke Lásko má já stůňu.“
Pokiaľ ide o Jožka Bednárika, dodnes si s úsmevom spomína, ako sa vyjadril o jej šatách v Let´s Danec, keď tancovala latino Sambu. „Povedal, že pripomínajú kefu v umývačke áut, čo pobavilo nielen mňa 🙂


Koncerty sa uskutočnia:
20.októbra 2018 v Žiline, Tipsport Aréna
24. októbra 2018 v Košiciach, Steel Aréna
7. novembra 2018 v Bratislave, Zimný štadión Ondreja Nepelu

Vstupenky si možno objednať na Predpredaj.sk.

muzikoterapia liečba hudbouPrečítajte si tiež
Muzikoterapia. Ako vás môže hudba liečiť?

 

Od Lady Carneval k Draculovi

Tento rok si pripomíname nedožité 80. narodeniny titána československej populárnej, filmovej a muzikálovej hudby skladateľa Karla Svobodu. Na jeho počesť sa koná viacero spomienkových podujatí.
Zároveň si pripomenieme 5.výročie úmrtia Jožka Bednárika a tak sa organizátori rozhodli spojiť tieto dve výnimočné osobnosti.
Navyše jedným z míľnikov umeleckej tvorby Karla Svobodu bol legendárny a megaúspešný muzikál Dracula, na ktorom maestro Svoboda spolupracoval práve s jedinečným slovenským režisérom Jozefom Bednárikom.
Táto spolupráca prerástla v úprimné priateľstvo a pokračovala aj pri ďalších spoločných umeleckých projektoch.

Teraz sa obaja stretnú aspoň sprostredkovane, na jednom pódiu vďaka top československým interpretom a ich piesňam.
„Veľmi nás potešila ochota českých a slovenských umelcov, ktorí súhlasili s účinkovaním na týchto benefičných koncertoch,“ tvrdí Štefan Bernát z Nadácie Kvapka nádeje. „Svojím umením vzdajú hold obom umelcom, takže diváci sa môžu tešiť na naozaj exkluzívny výber slovenských a českých umelcov v sprievode symfonického orchestra v jedinečných, pre tieto koncerty pripravených aranžmánoch. Veríme, že diváci budú z týchto “epických” skladieb nadšení a možno zažijú aj nejedno neočakávané prekvapenie.“

Je skvelé, že napríklad Steel Arena v Košiciach vyšla organizátorom maximálne v ústrety a operatívne upravila  termíny plánovaných rekonštrukčných  a modernizačných prác. Tie boli spojené s organizovaním hokejových majstrovstiev sveta v roku 2019.

 

Martin Chodúr chystá prekvapenie

martin chodúrRok 2018 sa nesie u Martina Chodúra v znamení veľkých orchestrov. Nakrúca svoj vianočný album so sprievodom Janáčkovy filharmonie. A na koncertoch Od Lady Carneval k Draculovi si zaspieva s veľkým orchestrom, takže originálne piesne budú znieť ešte inak, monumentálnejšie.

 „Pripravil som pre návštevníkov aj také malé prekvapenie, ktoré však zatiaľ neprezradím,“ usmieva sa Martin Chodúr. Na koncertoch pod záštitou Kvapky nádeje už spieva asi 7 rokov, takže sa veľmi teší.
S hudbou Karla Svobodu žije vraj už od útleho detstva a hoci sa s ním osobne nikdy nestretol, určite by si padli do oka. „S Jožkom Bednárikom som sa stretol pred rokmi v šou Let´s Dance, keď bol v porote. Vždy som obdivoval, aký vie byť elegantný. Keď mal niekoho hodnotiť, úžasne si vedel pripraviť svoju hodnotiacu glosu a na troch minútach povedal strašne veľa. Bol to neuveriteľnej talentovaný človek, tiež veselý, takže mám naňho len tie najlepšie spomienky,“ dodáva Martin Chodúr.

Koncerty sa uskutočnia:
20.októbra 2018 v Žiline, Tipsport Aréna
24. októbra 2018 v Košiciach, Steel Aréna
7. novembra 2018 v Bratislave, Zimný štadión Ondreja Nepelu

Vstupenky si možno objednať na Predpredaj.sk.

 

Kto je Karel Svoboda

Karel SvobodaTvoril pre najväčšie hviezdy hudobnej scény v Československu na čele s Karlom Gottom, pre ktorého zložil viac ako 80 hitov. Spolupracoval aj s ďalšími známymi speváckymi osobnosťami, ku ktorým patrili Hana Zagorová, Helena Vondráčková, Michal David, Eva Pilarová, Milan Drobný, Waldemar Matuška, Václav Neckář, Lešek Semelka, Marcela Holanová, Jiří Šelinger, Jana Kratochvílová, Marcela Březinová, Iveta Bartošová, Petr Sepéši, Petra Janů, Leona Machálková, Dalibor Janda a Daniel Hůlka.

Legendárne sú jeho melódie k filmom Soľ nad zlato, Z pekla štěstí, Což takhle dát si špenát, Ako sa budia princezné a Tři oříšky pro Popelku.

V celej Európe sa kultovou stala aj jeho hudba k seriálom Včielka Maja, Cirkus Humberto, Tao Tao, Létající Čestmír, Pinocchio, Návštěvníci, Kačenka a strašidla. Nezabudnuteľnými zostanú úspešné muzikály: Dracula, Noc na Karlštejně a Monte Cristo.

 

Kto je Jozef Bednárik

Jozef BednárikRežíroval mnoho úspešných muzikálových, operných, činoherných, ale aj baletných predstavení na Slovensku, Čechách a v zahraničí. Medzi jeho najúspešnejšie činoherné inscenácie sa zaradili významné hry medzi inými Titus Andronicus (Shakespeare), Meštiak šľachticom (Molière), Dom Bernardy Alby (F. G. Lorca) či Jarné prebudenie (F. Wedekind).

Preslávil sa aj naštudovaním najznámejších operných diel Don Giovanni (Mozart), Don Carlos (Verdi), Carmen (Bizet) alebo Turandot (Puccini).
Legendárne zostávajú jeho muzikálové skvosty Jozef a jeho zázračný farebný plášť, Kabaret, Adam Šangala, Klietka bláznov, Donaha!, a aj Fidlikant na streche.
Nezabudnuteľnými zostanú diela, pri ktorých sa spojil autorský génius Karla Svobodu a Jozefa Bednárika: muzikál Monte Cristo a najmä najúspešnejší československý muzikál Dracula.

 


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.