Koľkokrát denne jete nejaké jedlo? Trikrát? Či dokonca päťkrát vrátane desiatej a olovrantu? Rozvrh jedenia trikrát denne vznikol ako potreba po priemyselnej revolúcii a rozvoji pracovného času od deviatej do piatej. Ľudia sa najedli predtým, ako odišli do práce, v strede dňa počas prestávky a potom po návrate domov. Robilo sa to preto, že tak velil pracovný harmonogram – nie preto, že by žalúdok volal po ďalšej strave. A tak sme si zvykli.
Možno ste však počuli o OMAD diéte. Ak nie – vysvetlíme: ide o skratku One Meal a Day, čiže jedno jedlo denne. Otázkou je, či si naozaj vystačíme len s jedným jedlom. Ako by malo vyzerať a koľko ho má byť? OMAD diétu držia mnohé celebrity, vidno aj úspechy – ale je to naozaj neškodný typ stravovania?
Čo je to OMAD diéta?
Niektorí zástancovia tohto stravovania tvrdia, že všetko, čo o ňom potrebujete vedieť, už stojí v názve: Jedno jedlo za deň. Nič viac. Nezáleží na tom, čo máte na tanieri, ak sa najete iba raz za dvadsaťštyri hodín. Sú ľudia, ktorí milujú OMAD práve z tohto dôvodu, pretože nepotrebujú počítať kalórie ani merať veľkosť porcií, ani hľadať rôzne obchodíky, kde by nakúpili zdravé prísady.
Takýto prístup prinesie určité výsledky, pretože telo pri pôste namiesto glukózy využíva ako zdroj paliva tuk, ale riziká môžu prevážiť tieto výhody.
Niektorí ľudia si myslia, že počas jedného jedla denne môžu jesť čokoľvek, aj nie príliš zdravú stravu, čo spôsobuje nedostatok makro a mikroživín, ktoré sú rozhodujúce pri procesoch udržiavajúcich telo v chode.
Zvýšený pocit hladu tiež zvyšuje pravdepodobnosť, že skonzumujú ešte viac týchto nezdravých jedál ako pri jedení viacerých porcií za deň.
Funguje?
Treba priznať, že ide o extrémnejšiu formu prerušovaného pôstu – poznáme pôsty 14:10 (14 hodín hladovania, 10 hodín, počas ktorých môžete jesť), tiež 16:8, pri OMAD diéte ide o pomer 23:1.
Propagovali ju už rôzne celebrity ako Liz Hurley, Megan Fox, Channing Tatum, Brooke Shields, Chris Pratt, Halle Berry ai. Výsledky naozaj prináša, no treba byť následne zodpovedný a vytrvalý, aby sa nedostavil jojo efekt.
Tiež treba pamätať na to, že ak si doprajete raz denne jedlo, koľko toho zjete? Naložíte si poriadnu porciu, máte na to hodinu…no môže sa stať, že to nezvládnete zjesť. A tým pádom nedostanete do tela toľko potrebných živín, ako by bolo treba.
Môže sa zmeniť aj váš vzťah k samotnému jedlu, keďže ide o výraznú zmeny oproti tomu, ako ste fungovali doteraz.
OMAD a výhody
Česká štúdia zverejnená v roku 2016 sa u takmer 49-tisíc ľudí zaoberala zmenami v indexe telesnej hmotnosti (BMI). Sústredila sa konkrétne na to, ako boli tieto zmeny spojené s počtom porcií jedla na deň. Zistili, že najväčší pokles BMI zaznamenali tí, ktorí konzumovali iba jedno jedlo denne, a hneď za nimi sa umiestnila skupina ľudí, ktorí jedli dve jedlá za deň.
Cieľom inej štúdie publikovanej v časopise The American Journal of Clinical Nutrition bolo zistiť, či zmena celkového denného príjmu potravy z troch jedál denne na jedno ovplyvňuje rôzne fyzické vlastnosti vrátane telesnej hmotnosti a zloženia tela (alebo hmotnosti telesného tuku). Tí, čo držali OMAD diétu zaznamenali pokles hmotnosti až do 10%, pokles hmotnosti telesného tuku bol až do 24%. „Keď bola táto štúdia zverejnená, vedci špekulovali o dôvodoch týchto výsledkov, pričom sa začali zaoberať myšlienkou, že dlhší pôst prinútil telo odbúravať uložený tuk a využívať vzniknuté mastné kyseliny ako zdroj energie,“ opisuje novinárka Alyssa Sybertzová v knihe OMAD diéta.
Podľa viacerých štúdií OMAD diéta, či prerušovaný pôst priaznivo ovplyvnili ľudí s cukrovkou 2.typu (napr. významné zníženie rannej hladiny glukózy), kardiakov, priaznivé sú vplyvy na zdravie mozgu či pri rakovinových ochoreniach.
Dá sa vydržať bez jedla takmer celý deň?
Hlavnou starosťou nováčikov pri tomto spôsobe stravovania je hlad. Trápi ich, ako dosiahnuť, aby ich myseľ a telo každú minútu, keď nejedia, nezožierala myšlienka na jedlo. Spôsob na odvrátenie hladu počas dvadsiatich troch hodín pôstu nájdete práve v praktikách daného jedného jedla. A najmä v tom, čo je na tanieri a ako to konzumujete – výborne to popisuje Sybertzová vo svojej knihe, pridáva aj stovku receptov špeciálne na tento typ stravovania.
Zjednodušene – jedlo slúži na primárny účel a to dodávať palivo bunkám v tele. V potravinách existujú tri základné makroživiny: tuky, sacharidy a bielkoviny. Každá z nich poskytuje jedinečný druh paliva.
Makroživina bielkovina môže byť tiež palivom pre telo, ale jej primárnou úlohou je slúžiť ako stavebný kameň pre tkanivá a svaly. Aby sme zabezpečili telu efektívny chod buniek počas pôstu, keď sa nekonzumuje jedlo, je potrebné dodať mu dostatočné množstvo každej z týchto makroživín v jedinom jedle. Tieto referenčné množstvá, ktoré vychádzajú z odporúčaných denných dávok podľa Správy potravín a liečiv, vám môžu pomôcť zostaviť jedlo, po ktorom budete sýti a plní energie po celý deň.
Zaraďte do jedálnička
Dôležité je teda prijať dostatok všetkých živín potrebných pre telo. Keď si viac naštudujete o tejto diéte, povedzme aj v spomínanej knihe, riaďte sa pokynmi. Neberte to na ľahkú váhu. Napríklad za deň by ste mali prijať cca 50 gramov bielkovín, aby ste zvládli OMAD diétu. Tu je zoznam tých najlepších zdrojov:
- Hovädzie mäso (52 g bielkovín v 170 g)
- Kuracie mäso (49 g bielkovín v 170 g)
- Morčacie mäso (47 g bielkovín v 170 g)
- Losos (44 g bielkovín v 170 g)
- Bielkovinový prášok (44 g bielkovín v 2 lyžiciach)
- Quinoa (12 g bielkovín v ½ šálky)
- Grécky jogurt (10 g bielkovín v ½ šálky)
- Arašidy (9 g bielkovín v ¼ šálky)
- Arašidové maslo (8 g bielkovín v 2 lyžiciach)
- Čierna fazuľa (8 g bielkovín v ½ šálky)
- Vlašské orechy (8 g bielkovín v ¼ šálky)
- Červená fazuľa kidney (7 g bielkovín v ½ šálky)
- Cícer (6 g bielkovín v ½ šálky)
- Vajíčka (6 g bielkovín v 1 vajíčku)
- Mandle (5 g bielkovín v ¼ šálky)
Prečítajte si tiež
Ako funguje diéta Ketomix a všetko, čo o nej treba vedieť.
Kedy a ako jesť?
Úspech OMAD-u nezávisí od toho, kedy jedlo jete. V skutočnosti je to jedna z vecí, vďaka ktorej je toto stravovanie také jednoduché. Najväčší prospech pre vaše chudnutie plynie práve z toho 23-hodinového pôstu, nie z 1 hodiny, počas ktorej jete. Pokiaľ pôst trvá 23 hodín, nezáleží na tom, ktoré hodiny v 24-hodinovom cykle to sú.
Aby ste však dosiahli maximálny úžitok, čas, počas ktorého jete, by mal byť rovnaký každý deň, aby ste sa uistili, že pôst naozaj trvá 23 hodín. Ak s OMAD-om práve začínate a nie ste si istí, kedy presne by ste sa mali najesť, nebojte sa najskôr trochu experimentovať s rôznymi časmi. Ale čím rýchlejšie nájdete harmonogram, ktorý vám vyhovuje a budete sa ho držať, tým rýchlejšie uvidíte výsledky.
Zdroj a foto: Omaddiet.com, kniha OMAD diéta, delish.com,
lifeandstylemag.com, stocksnap.io, pixabay.com