Pestovanie a starostlivosť o ruže. Hnojenie, zavlažovanie a ochrana

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vedeli ste, že ruže sa pestujú už od staroveku? Patria medzi obľúbené rastliny a nájdete ich v mnohých tvaroch a mutáciách. K nesmrteľnosti ruží prispeli aj básnici, ktorí prepojili tieto nádherné kvety so ženami 🙂 Nie každému sa však darí s touto kráľovnou kvetou. Aké je teda ideálne pestovanie a starostlivosť o ruže? Koľko a kedy by ste mali hnojiť, kedy je najlepšie zavlažovať a čím ruže striekať, aby ich nenapadli škodce? Nižšie si môžete pozrieť aj video, aké odporúčania majú chlapci z relácie Nová záhrada – pozvali si odborníka Františka Glváča.

Veľmi dôležitý je rez ruží, ktorý má isté zásady a budeme sa mu venovať aj bližšie. Rokmi totiž klesá obsah živín v rastline, znižuje sa podiel humusu a rezom nútime ružu vytvárať neustále novú zelenú hmotu bez toho, aby sme odstránený materiál opäť vrátili do pôdy a kolobeh sa mohol uzavrieť.
Nezabudnite spod ruží odstraňovať opadané lístie, pretože je potenciálnym nositeľom spór škodlivých húb.

 

ikona ružaSprávne hnojenie ruží

Jednou z najdôležitejších vecí pri pestovaní ruží je správne hnojenie, pretože len dobre vyživovaná rastlina je odolná rastlina! Urobte si každých päť rokov analýzu pôdy na obsah najdôležitejších živín a stopových prvkov.

Minerálne hnojivá

Najčastejšie sa používajú komplexné minerálne hnojivá. Minerálne viazané živiny sa správajú podobne ako vitamínové šumivé tabletky. Rozpúšťajú sa vo vode a rastlinám sú k dispozícii v prijateľnej forme. Takto však vzniká nebezpečenstvo predávkovania, ale aj straty živín v dôsledku vymytia z pôdy. Prehnojenie škodí, mohutné výhonky sú spravidla náchylnejšie na choroby a škodce.
Využite skôr komplexné minerálne hnojivá s postupným uvoľňovaním. Bývajú drahšie, ale oplatia sa.

Organické hnojivá

Organické hnojenie takmer úplne predchádza nebezpečenstvu predávkovania a stratám živín. „Tento druh hnojív, ktoré sú dostupné aj ako komplexné hnojivá, sa musí najprv v pôde transformovať do formy prijateľnej pre rastliny. Na to je potrebná nielen vlhkosť, ale aj zodpovedajúca teplota pôdy okolo 10 °C. Živiny z týchto hnojív sú na jar rastlinám dostupné o čosi neskôr ako minerálne komplexné hnojivá,” popisuje Heiko Hübscher v knihe Rez a strihanie ruží.
Vývin ruže tým neutrpí, pretože na vytvorenie prvých výhonkov využije energetické rezervy z púčikov. Vlastná ruža začne opäť čerpať živiny až od teploty vzduchu okolo 10 – 15 °C.starostlivosť o ruže

 

Špeciálne hnojivá pre ruže

Špeciálne hnojivá pre ruže sú zväčša kombináciou minerálnych a organicky viazaných živín. Dostať však aj vysoko koncentrované tekuté formy. Sú zostavené tak, aby ružu cielene zásobovali tými živinami, ktoré potrebuje. V porovnaní s minerálnymi hnojivami NPK sú spravidla chudobnejšie na dusík, aby zabránili rýchlemu rastu výhonkov, obsahujú však dostatočné množstvo horčíka a fosforu potrebných na veľkú násadu kvetov.

Odborníci odporúčajú aplikáciu špeciálnych hnojív pre ruže s postupným uvoľňovaním pri pestovaní ruží v nádobách. V záhradke táto forma hnojív dodatočne zmierňuje nebezpečenstvo prehnojenia, ktoré by znížilo pevnosť rastliny.

 

ikona ružaKoľko a kedy hnojiť?

Množstvo potrebnej dávky sa prirodzene mení v závislosti od druhu hnojiva.
Minerálne hnojivá NPK sa dávkujú v apríli 80 g/m2 a ešte raz v júni 50 g/m2. Tým je o ružu postarané. Minerálne hnojivá s postupným uvoľňovaním účinkujú pri 120 – 150 g /m2 šesť mesiacov. Pri týchto hnojivách sa vždy riadime pokynmi výrobcu.
Organické hnojivá sa dávkujú inak. Pretože živiny sa nevymývajú, hnojenie v júni nie je potrebné vôbec alebo aspoň v menšej miere. V marci ruže dostanú 150 g/m2, v júni postačí 60 g/m2.

Vždy si však pozorne prečítajte návod na hnojenie na obale prípravku. Iné to býva pri tekutých formách, inak pri posypových a inak pri tých s postupným uvoľňovaním.

Platí však jedna zásada: dôležité je, aby sa živiny uvoľňovali rovnomerne a boli k dispozícii od apríla do augusta – čiže v čase, keď ich ruža potrebuje. Od polovice júla sa už nesmú v nijakom prípade aplikovať dusíkaté hnojivá, pretože ruža by až do jesene silno rástla. Nemala by tak dostatok času ešte pred zimou ukončiť drevnatenie nových výhonkov.starostlivosť o ruže

 

ikona ružaĎalšia starostlivosť o ruže

Okrem hnojenia myslite aj na humus. Pôdu treba zásobovať organickými zložkami nepretržite, takže najvhodnejší je dobre vyzretý kompost alebo maštaľný hnoj. Humus, ktorý z nich vznikne, viaže živiny i vodu a dodáva ich do pôdy. Humusovú zložku naneste každé dva-tri roky v 5-centimetrovej vrstve koncom jesene a potom na jar po reze ju zapracujte.

Množstvo vápna je rozhodujúce pre hodnotu pH pôdy. Táto hodnota podľa Heiko Hübscher informuje o dostupnosti živín pre ruže. Nezávisle od skutočného obsahu živín je ruža schopná prijímať dostatočné množstvo živín len pri pH medzi 6 a 7.
Ak sú hodnoty privysoké, na listoch sa koncom leta objavia zreteľné príznaky chlorózy – listy začnú žltnúť.
Ak sú hodnoty pH príliš nízke, prejaví sa to zakrpateným rastom a menšou násadou kvetov.
K ružiam by sme vápno mali aplikovať ešte pred vypučaním listov.

 

ikona ružaSprávne zavlažovanie

Pri čerstvo vysadených ružiach treba na štvorcový meter 20 l zálievky. Ak by po výsadbe nepršalo, bude ruža po dvoch až troch týždňoch potrebovať opäť zavlažiť.
Keď ružu pohnojíte, zavlažte ju, inak sa hnojivo nerozloží. Práve počas horúcich dní sa stráca do ovzdušia veľa dusíka.
Po dlhšom období horúčav sa môžu listy ruží mierne zvlniť, kvety sú menšie a vydržia len niekoľko dní. Vtedy pomôže voda v dávke 30 litrov na meter štvorcový. Ruže však znesú aj tri týždne horúčav bez toho, aby utrpeli dáke škody.

Najlepší čas na zavlažovanie je večer po západe slnka alebo v noci. Vtedy teploty poklesnú a voda môže bez problémov vsiaknuť. Pri zálievke počas dňa sa na listoch s veľkou pravdepodobnosťou objaví hubové ochorenie, okrem toho sa mokré listy poškodia v dôsledku šošovkového efektu.
Bez ohľadu na čas zálievky by sme mali vždy dbať na to, aby sme podľa možností nezasiahli listy a kvety. Preto je výhodné vodu smerovať medzi rastliny.starostlivosť o ruže

 

ikona ružaOchrana rastlín

Ruže zvyknú napádať škodce. Základom je teda výber správneho kultivaru, potom optimálne podmienky pestovania (hnojenie, zavlažovanie ap.). Ruže potrebujú tiež vzdušné a priestranné stanovište, aby ste nepodporovali usídľovanie hubových spór.
Priebežne ruže kontrolujte a keď sa ukáže nejaký škodca, konajte.

Biologické prípravky na boj proti hubovým ochoreniam v skutočnosti len pribrzdia vývin húb. Keď sa objaví skutočná infekcia, tak sa aj v tom najlepšom prípade dajú škody iba zmierniť. Preto sa odporúča skorá preventívna starostlivosť.

Heiko Hübscher v spomínanej knihe tvrdí, že v európskych záhradách ruží sa používa spolu s hnojivom aj posilňujúce tekuté hnojivo – preparát Vitanal sauer Kombi. Aplikuje sa postrekovačom v 2-percentnej koncentrácii. Listy rastú bujnejšie, neobjavuje sa nijaká  múčnatka a kvety sú krajšie sfarbené.

Škvrnitosť listov

Na vrchnej strane listu sa najskôr vytvoria červenooranžové okrúhle škvrny, ktoré smerom zo stredu odumierajú. Postihujú najmä husto olistené sadové a popínavé ruže. Spúšťačom je vlhké a teplé počasie.

Čierna škvrnitosť listov

Veľmi rozšírené hubové ochorenie listov. Na listoch sa vytvárajú hviezdicovité čierne škvrny. Následkom narušenej látkovej výmeny sa listy sfarbujú dožlta a následne opadávajú. Dochádza k nej najmä vo vlhkom letnom počasí.

Múčnatka

Na vrchnej strane mladých listov a na púčikoch sa vytvorí múkovitý sivobiely hubový povlak. Listy sa výrazne zvlnia. Spôsobujú ju suché teplé letné dni a rosa v noci.

Peronospóra ružová

Vzniká vo vlhkom a teplom počasí. Na vrchnej strane listu sa dá najskôr rozpoznať červenkastý nádych, ktorý sa neskôr zmení na červenkasté škvrny.  Na spodnej strane listu sa vytvorí sivá huba. Listy neopadávajú.

Hrdza ružová

Na spodnej strane listov sa vytvoria oranžovočervené pľuzgieriky, neskôr na vrchnej strane svetlé škvrny. Pľuzgiere sa na jeseň sfarbia dočierna. Ruža ju dostane vo vlhkom a teplom počasí, ale aj na slnečnom stanovišti, ktoré je popoludní v tieni.

Botrytída

Botrytídu spôsobuje veľká skupina vreckatých húb. Ich prítomnosť sa na listoch prejaví najskôr žltými, neskôr hnedými škvrnami. Postihujú najmä vrcholy výhonkov. Voľným okom je huba neviditeľná. Kvety a púčiky kultivarov s veľmi plnými kvetmi sa zlepia a zhnednú. Spúšťačom sú daždivé letné dni.

Pozrite si ďalšie články z rubriky ZÁHRADA.záhrada spomienok

 

ikona ružaPrevencia pred škodcami

Ružiam najčastejšie škodia vošky, roztočce, piliarka ružová, piadivka jesenná, čalúnnica. Najlepšie je čo najskôr zakročiť a použiť bio prípravky vhodné proti danému škodcovi. Pýtajte si v dobrom záhradkárstve, poraďte sa.
Ak pestujete ruže a potrebujete poradiť ohľadom ďalšieho pestovanie, siahnite po knihe Rez a strihanie ruží. Nájdete v nej množstvo praktických rád, rozdelenie ruží s výstižnými fotkami, ďalej základy rezu a strihania, tvarovanie popínavý ruží ap.
Odporúčame aj Svět růží, kde nájdete rozpracovanú problematiku chorôb, škodcov a abiotických porúch.

Zdroj: publikácie Rez a strihanie ruží, Svet ruží ai., internet
Foto: Unsplash.com, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.