Pitahaya, nazývaná aj dračie ovocie, pochádza z tropických oblastí Strednej a Južnej Ameriky. Očarí vás nielen svojou nápadnou sýtoružovou farbou, ale aj zaujímavým tvarom. Šupka posiata zelenými špicatými šupinami pripomína kožu draka. Odtiaľ pochádza jej prezývka. Dračie ovocie.
Chuťou je podobná kivi. Obsahuje vitamíny B2, B3 a C, minerály, vápnik, fosfor, sodík a železo. Je zdrojom cenných karoténov, antioxidantov a vlákniny.
Prečítajte si o liečivých účinkoch tohto exotického ovocia, povieme vám aj, ako ho pestovať v domácich podmienkach. A pridáme aj 3 recepty – smotanový koláč z pitahaye, zmrzlinu pitahaya a tiež výživnú pleťovú masku.
Liečivá pitahaya
Pitahaya obsahuje vitamín B2, ktorý vám pomôže získať potrebnú energiu a udržať zdravie slizníc dýchacích, tráviacich a močových orgánov. Jazvy a rany sa vám budú hojiť oveľa rýchlejšie a predídete aj tvorbe zápalov. Ak ste často v strese a trpíte vyčerpanosťou, vitamínom B3 v pitahayi získate pocit duševnej rovnováhy. Znížením hladiny cholesterolu zabráni upchávaniu ciev a zlepší činnosť kardiovaskulárneho systému. Jeho protizápalové účinky sa osvedčili pri liečbe zápalových ochorení kĺbov – osteoartritíde.
Vďaka obsahu vitamínu C, pitahaya odstraňuje z organizmu škodlivé toxíny. Ak trpíte častými zápchami, vyskúšajte ju. Zlepšuje peristaltiku čriev a účinkuje ako preháňadlo.
Konzumáciou pitahaye získa vaše telo dôležitý stopový minerál – železo. Dodáva tkanivám kyslík a zabezpečuje správne bunkové dýchanie. Podporuje tvorbu krvného farbiva – hemoglobínu, dôležitej zložky červených krviniek, čím predchádza vzniku anémie. Železo vám pomôže zbaviť sa únavy.
Vápnik posilní kostné tkanivo a zvýši jeho hustotu.
Fosfor zasa zlepší štruktúru kostí aj zubov a zníži ich kazivosť. Odporúča sa aj pri liečbe zapálených a krvácajúcich ďasien.
Chráni pokožku aj vlasy
Pitahaya účinkuje ako silný antioxidant vďaka obsahu karoténov. Tie potláčajú negatívne vplyvy voľných radikálov z vonkajšieho prostredia na náš organizmus. Zlepšujú ostrosť videnia a bránia vzniku šeroslepoty. Telo si z nich dokáže vyrobiť vitamín A, ktorý podporuje zdravie slizníc, kvalitu pokožky a pevnosť vlasov. Vďaka nemu sa zvýši tvorba kožného pigmentu – melanínu, chrániaceho pokožku pred pôsobením slnečných lúčov a spomalí jej starnutie.
Ak máte farbením poškodené vlasy, šťava z pitahaye je veľmi vhodná na ich regeneráciu. Pridávajte ju do šampónov a kondicionérov alebo ju naneste priamo na pokožku hlavy a jemne vmasírujte. Do vlasových folikulov sa začnú vstrebávať potrebné živiny a vlasy získajú hebkosť a zdravý vzhľad.
Rastlina pitahaye korení v zemi, odkiaľ vyrastajú trsy trojhranných popínavých stoniek do dĺžky 3 metrov. Kvitne krásnymi bielo – žltými kvetmi, ktoré sa rozvíjajú v zelených výhonkoch a to iba v noci. Volajú ich mesačné kvety. Svojou vôňou pripomínajú jazmín. Opeľujú ich netopiere a neskôr z nich vyrastú plody – bobule. Poznáme aj stromovité odrody pitahaye, pri ktorých výška stromu dosahuje 5 až 9 metrov.
Vajcovité plody s červeno – ružovou alebo žltou šupkou sú pokryté zelenými špicatými šupinami s dĺžkou niekoľkých centimetrov. Vnútro obsahuje bielu alebo červenú dužinu a čiernymi olejnatými semienkami, ktoré sú jedlé. Hmotnosť plodu sa pohybuje od 200 do 700 gramov.
Pred konzumáciou odrežte konce pitahaye a šupku jednoducho stiahnite. Ovocie však môžete aj pozdĺžne rozkrojiť, nakrájať na plátky a servírovať ako melón. Dužinu vyjete a šupku vyhodíte. Veľmi vhodné je dužinu vydlabať a zjesť alebo použiť na prípravu džúsov, limonád, plniek či zmrzliny.
Ako sa pestuje pitahaya?
Pitahayu môžete pestovať v byte, na balkóne či terase alebo v zimnej záhrade. Pestuje sa najmä ako okrasná rastlina.
Do sadbovača nasypte výsevný substrát, vysejte semienka, jemne pritlačte a zalejte vodou. Substrát udržujte vlhký, ale zabráňte tvorbe plesní. V priebehu niekoľkých dní sa objavia prvé klíčne lístky. Keď dorastú do výšky 5 cm, presaďte ich do samostatných kvetináčov a na ich dno nasypte štrk.
Rastlinka neznáša premočenú pôdu, preto jej doprajte priepustný substrát pre sukulenty a zabezpečte bezproblémový odtok prebytočnej vody. Umiestnite ju na slnečné miesto s teplotou prostredia 20 – 23°C. Pri zimovaní znížte teplotu na 10 – 15 °C. Ak to nie je možné, premiestnite ju k oknu s dostatkom slnečného svetla a listy pravidelne roste. Vytvoríte tak pre rastlinku typické vlhké prostredie. Počas zimy ju zalievajte iba občas.
Rastlinu presaďte do väčšieho kvetináča vtedy, keď prekorení ten pôvodný a korienky začínajú prerastať zvrchu alebo cez spodné drenážne otvory v kvetináči. Doplňte jej potrebné živiny v podobe nového substrátu.
Zálievka, hnojenie a plody
Pitahaya ako aj ostatné citrusy miluje letnenie vo vonkajšom prostredí. Keď pominú mrazy, umiestnite ju do záhrady, na balkón či terasu. Priame slnko jej doprajte až po niekoľkých týždňoch aklimatizácie v polotieni. Hlavne na jar pridávajte tekuté hnojivá určené špeciálne pre citrusy s vyšším obsahom železa. Počas zimy hnojenie prerušte.
Kaktusy znesú skôr sucho ako prelievanie. Pri pestovaní v exteriéri počas horúcich letných dní robte zálievku každý deň, večer alebo v skoré ráno. V interiéri nevyhnutnosť zálievky klesá. Ak v miske pod kvetináčom zostane voda, odstráňte ju.
Semenáče začínajú kvitnúť po dosiahnutí určitej veľkosti. Ak chcete vidieť prvé plody, musíte byť trpezliví.
V obchodoch nájdete pitahayu zabalenú v ochrannej sieťke, aby sa zabránilo jej poškodeniu a obytiu. Pri kúpe dbajte na to, aby šupka aj zelené šupiny neboli pokryté suchými fľakmi. Zrelá pitahaya nie je ani mäkká, ale ani príliš tvrdá. Dozrieť ju môžete nechať aj doma položenú na mäkkej podložke.
Recepty z pitahaye
Pitahayu kúpite už v mnohých obchodoch, jej cena nie je príliš vysoká. Asi 100 gramový kúsok dostanete za približne 60-70 centov. Skúste si teda z tohto exotického ovocia vyrobiť smotanový koláč, zmrzlinu, ale vyskúšať môžete aj výživnú pleťovú masku.
1. Smotanový koláč s pitahayou
Tento koláčik nielen vábivo vyzerá, ale aj skvelo chutí. Ocení vám ho nejedna vaša návšteva.
Suroviny:
- 200 g polohrubej múky
- 200 g kryštálového cukru
- 4 vajíčka
- 1 vanilkový cukor
- 1 prášok do pečiva
- 100 ml vody
- 100 ml oleja
Na plnku potrebujeme:
- 1 červenú pitahayu
- 100 g malín
- 2 polievkové lyžice práškovej želatíny
- 100 ml vody
- 250 ml šľahačkovej smotany
- 250 ml kyslej smotany
- 80 g práškového cukru
- 1 vanilínový cukor
- 1 polievkovú lyžicu citrónovej šťavy
- 1 žĺtok
POSTUP
Žĺtka vymiešajte s cukrom a vanilkou do peny, pridajte vodu a olej. Prisypte múku zmiešanú s práškom do pečiva. Z bielkov vyšľahajte sneh a zľahka primiešajte do cesta. Pečte pri teplote 180 °C asi 30 minút.
Plnku si pripravte tak, že 100 ml vody nechajte zovrieť, odstavte, pridajte želatínu a miešajte pokiaľ sa nerozpustí. Zmiešajte ju s kyslou smotanou a vyšľahanou šľahačkou. Pridajte cukor, vanilku, rozmixovanú pitahayu s malinami, žĺtok a citrónovú šťavu. Všetko spolu premiešajte.
Plnku natrite na vychladnutý korpus a nechajte stuhnúť v chladničke. Vrch koláča ozdobte kúskami ovocia.
Prečítajte si tiež
Obľúbené dovolenkové destinácie a typické ovocie, ktoré treba ochutnať.
2. Zmrzlina z pitahaye
Svieža zmrzlina poteší deti aj dospelých. Ak chcete pohladiť svoje chuťové poháriky, pripravte si ju.
Pitahayu prepasírujte cez sitko, aby ste ju zbavili jadierok. Vyšľahajte 250 ml šľahačkovej smotany a zmiešajte ju s 300 ml plnotučného bieleho jogurtu.
Pridajte 100 g práškového cukru, jeden vanilkový cukor, 3 polievkové lyžice šťavy z limetky a rozmixovanú dužinu z 1 pitahaye.
Zmes nalejte do akejkoľvek plastovej nádoby a vložte do mrazničky. Počas mrazenia zmrzlinu niekoľkokrát premiešajte, bude nadýchaná.
3. Pleťová maska z pitahaye s rozmarínovým olejom
Dužinu z polovice pitahaye, 2 polievkové lyžice rozmarínového oleja a 2 polievkové lyžice medu rozmixujte na hladkú pastu, naneste na pleť a nechajte pôsobiť 30 minút. Potom opláchnite vlažnou vodou.
Táto maska je účinná pri problematickej pleti bez sviežosti a vitality. Med a olej jej dodajú potrebnú výživu, vitamíny ju hĺbkovo prečistia a minerály podporia tvorbu kolagénu. Pleť získa elasticitu, žiarivosť a bude dobre hydratovaná.
Foto: Pixabay.com