Podvedomie do veľkej miery určuje váš život. Či uspejete alebo zlyháte

Pinterest LinkedIn Tumblr +

„Všetky veci okolo nás sa najskôr spracúvajú nevedome,“ tvrdí známy slovenský psychiater profesor MUDr. Jozef Hašto. Do nášho vedomia prenikne len veľmi malá časť okolitého diania…
Dr. Bruce Lipton, známy vedec v oblasti kmeňových buniek a DNA, zistil, že naše podvedomie riadi 95 % našich každodenných činností. Na chvíľku sa nad tým zamyslite. Znamená to, že v skutočnosti sa rozhodujete iba o zlomku všetkého, čo poviete alebo urobíte.
Čiže podvedomie môže aj za naše úspechy a zlyhania, za kvalitu vzťahov…no my si ovplyvňujeme toto podvedomie. Je v našich rukách, ako sa nastavíme, ako rozmýšľame, ako žijeme “vo vnútri”, aby sa to potom prejavilo aj navonok…

 

Podvedomie určuje smer vášho života

Spomeňte si, koľkokrát ste stratili pojem o čase, doviezli sa domov a nedokázali ste si spomenúť na jediný okamih z celej cesty, alebo ste zabudli aj to, aký je deň.
Väčšinu dňa fungujete ako autopilot, len bezmyšlienkovito brázdite blatisté, predvídateľné pole života.

„Smer, ktorým sa bude uberať váš život, určujú vaše najhlbšie, najnenápadnejšie myšlienky. Podľa nich sa totiž riadi váš mozog – či ste si ich vybrali vedome alebo nie,“ tvrdí obľúbený odborník na osobnostný rozvoj Gary John Bishop v knihe Vyser sa na to.

  • Nedarí sa vám zarábať viac?
  • Neúspešne sa pokúšate zhodiť nadbytočné kilá?

Zamysleli ste sa už nad podvedomými, skrytými presvedčeniami o svojom príjme či váhe, ktoré možno podnecujú (alebo práve brzdia) vaše činy? Automaticky sa zaraďujete do istej ekonomickej triedy, medzi ľudí s určitou kondíciou a vaše činy vás tam držia – na úrovni, ktorú poznáte najlepšie.

smajlikovia

 

Zarábajte viac

„Rád hovorievam, že zväčša víťazíme v nejakej oblasti alebo na istom poli pôsobnosti. Povedzme, že zarábate tridsaťtisíc dolárov ročne. Túto oblasť financií tvoria všetky plány, stratégie a myslenie, vďaka ktorým dosahujete takýto zárobok,“ dodáva Gary.

Verte či nie, zarábať dvojnásobok nie je o toľko náročnejšie. Možno ste presvedčený o opaku, no s tým sa dá pracovať.
Či už robíte za 15 alebo 50 eur na hodinu, stále odpracujete rovnakých štyridsať hodín. Hoci je dôležité uvedomiť si, na čom pracujete, vedieť rozoznať, či ste produktívny alebo len zaneprázdnený.
Otázne však zostáva, ako si polepšíte.

 

Čo by ste pre to mali urobiť?

Prvým krokom je odhaliť a naplno si uvedomiť, čo všetko vás doteraz v živote obmedzovalo. Presvedčenia, ktoré máte v sebe zakorenené tak hlboko, že si ich v súčasnosti ani neuvedomujete. Sú to závery, ku ktorým musíte dospieť v prípade seba, iných aj života samého osebe. Tie totiž obmedzujú váš potenciál. Keď sa vám ich podarí prekonať, otvoríte si dvere do nového života a pochopíte silu tohto javu.

Môže vám to pripadať ako zjednodušený pohľad na život. Práve ten vám však môže odhaliť nové pole pôsobnosti, kde budete žať iba úspech. Zamerajte sa na to, že váš život je rozdelený na rôzne polia pôsobnosti. V nich existujete a vyhrávate.
Pointou zostáva, že nech práve hráte na ktoromkoľvek poli, vyhrávate. Ste na to stvorený. Výhra však automaticky neznamená pozitívny výsledok. Ak to chcete zmeniť, musíte preprogramovať svojho autopilota.

podvedomie určuje náš život

 

Zmeňte svoju perspektívu

Gary John Bishop radí zamerať sa na svoje najproblematickejšie oblasti.
Čo vám v živote robí najväčšie ťažkosti? Kariéra? Nejaké zlozvyky? Strava?

Možno stále odkladáte prácu až na poslednú chvíľu. Čakáte, čakáte, až kým vám nezačne horieť pod zadkom, a celý projekt dokončíte s vyplazeným jazykom, pretože vás tlačí prísny termín. Pokiaľ ide o dokazovanie, vždy ste víťazmi. V uvedenom príklade ste vyhrali v dokázaní faktu, že buď nemáte čas, že prokrastinujete alebo ste stratený prípad, ktorý veci vždy robí na poslednú chvíľu.

Možno je to však niečo iné. Kľúčové je spochybňovať sa a úprimne sa zamyslieť nad svojimi činmi.
V čom je skutočná pointa?
V čom ste to teda v konečnom dôsledku skutočne zvíťazili?

Všetci máme na seba a na život vytvorený istý názor. Svojimi každodennými činnosťami sa opakovane snažíme dokázať jeho pravdivosť.

„Nezaslúžim si lásku“
„Som hlúpy“
„Zlyhal som“
„Nie som taký schopný ako kedysi“.

Nie je vôbec prekvapivé, že s takýmto naladením sa vám nedarí, zlyhávate, pokazia sa aj drobné veci.

šťastná leží na kvetochPrečítajte si tiež
22 pozitívnych návykov šťastných ľudí.

Pozitívny úspech sa dostaví práve vtedy, keď dokážete, že spomínané pevne zakorenené presvedčenia pravdivé nie sú!
„Zistil som, že veľa mojich klientov má spoločnú jednu konkrétnu vec: vedomú túžbu dokázať svojim rodičom, že ich zle vychovali. Prejavuje sa to rôznymi spôsobmi, raz drsnejšie, inokedy menej. Niektoré sú nenápadné, iné očividné, no všetky sú veľmi účinné,“ vysvetľuje Gary zo svojej praxe.

Odporúča zamyslieť sa nad problémami vo svojom živote. Pozrieť sa na ne z víťazného uhla pohľadu. Ak čo i len trochu zmeníte svoje zmýšľanie, nepremožiteľnosť svojej mysle môžete využiť na dosiahnutie všetkých pozitívnych cieľov a snov vo svojom živote.

Foto a zdroj: vydavateľstvo Motýľ, časopis Téma, Pixabay.com, Pexels.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.