Pred pár rokmi sme slovo prokrastinácia ani poriadne nepoznali, v súčasnosti nájdete o tomto fenoméne množstvo odborných článkov aj kníh. Veľmi tomu prispel napríklad aj český autor Petr Ludwig, ktorý vydal knihu Konec prokrastinace a tá sa stala megaúspešnou. Možno aj preto, že prokrastinujeme takmer všetci. Aspoň občas.
A nie je to preto, lebo nevieme, čo máme robiť. Jednoducho máme prirodzený sklon odkladať na neskôr svoje úlohy, najmä tie najdôležitejšie – úlohy, ktoré sú dôležité, ale nie naliehavé.
Ako poraziť prokrastináciu?
„Pomocou niekoľkých jednoduchých metód môžete prokrastináciu prekonať a vypracovať si zvyk úlohy rýchlo dokončiť,“ radí svetoznámy motivačný odborník a autor bestsellerov Brian Tracy. Prokrastináciou sa zaoberá napríklad aj v knihe Nájdi svoju rovnováhu, pretože neschopnosť doťahovať zadané úlohy prispieva k nerovnováhe. Cítime sa čoraz viac pod tlakom, previnilo a v strese.
Neustále odkladanie úloh a povinností nás dostáva do špirály – pribúdajú nové, hromadia sa nám, snažíme sa všetko rýchlo dokončiť, robíme viac chýb a tak stále dookola.
Tipy, ako sa vyhnúť prokrastinácii:
Príčinou prokrastinácie môže byť čokoľvek – obávate sa neúspechu a tak úlohu odkladáte. Možno máte strach zo zmeny alebo neviete, ako vlastne začať. Možno zlyhávate už pri štarte a to vás odradí, takže úlohu radšej odsuniete na neskôr.
U niekoho môže byť prokrastinácia spôsobená únavou a slabou koncentráciou, prípadne perfekcionizmom: čakáte na najlepšiu chvíľu, chcete mať všetky podklady a informácie, chcete dokonalý okamih, aby ste splnili úlohu naozaj perfektne. A tak ju odkladáte, čakáte a špekulujete.
Tu je pár tipov, ako sa zbaviť prokrastinácie.
1. Pripravte sa na svoju úlohu
Jedna z užitočných metód, ako si zorganizovať prácu na nejakom projekte, je zhromaždiť všetky potrebné veci, takže ich máte pred očami a môžete začať. To je prvý krok. Potom bude jednoduchšie urobiť nasledujúci krok a následne ďalší a ďalší.
2. Stanovte si časový limit
Rozhodnite sa, že na hlavnej úlohe budete pracovať pätnásť minút a potom skončíte. Časový limit bude pre vás pozitívny impulz a často zistíte, že pracujete dlhšie a dlhšie, len aby ste prácu dokončili.
3. Stanovte si odmenu
Dajte si nejakú odmenu za dokončenie určitej časti úlohy. Táto stratégia má veľký psychologický efekt. V skutočnosti odvediete svoju pozornosť od práce, ktorá vo vás vyvoláva sklon k odkladom, a zameriate sa na odmenu. To vás motivuje začať s úlohou.
4. Sľub iným
Povedzte niekomu, že úlohu do určitého času dokončíte. Ak niekomu poviete, že s úlohou určite začnete a dokončíte ju, omnoho ľahšie sa prinútite úlohu splniť.
5. Posilňujte si disciplínu
Predstavte si, že vás na mesiac nečakane odvolajú z mesta. Skôr než odídete, musíte dokončiť jednu veľkú úlohu. Ktorá to bude? Nech to bude ktorákoľvek, prinúťte sa úlohu začať a dokončiť tak rýchlo, ako sa dá.
Prečítajte si tiež
Chcete uspieť? Sústreďte sa len na jednu vec!
Prokrastinácia. Zlodej času i života
Hovorí sa, že prokrastinácia je zlodej času.
Ešte presnejšie by bolo povedať, že prokrastinácia je zlodej života. Našťastie, ak niečo robíte opakovane, veľmi rýchlo sa to stane novým zvykom.
Ak každý deň venujete pozornosť organizácii práce a vyberiete najdôležitejšiu úlohu, ktorú treba urobiť, a potom okamžite začnete na nej pracovať, čoskoro si vypracujete zvyk začať a dokončiť dôležité úlohy. Vaša výkonnosť a dosiahnuté výsledky pôjdu nahor. Zvýši sa vaša sebaúcta a spokojnosť.
Keď úlohu dokončíte, budete sa cítiť ako víťaz. Získate úctu a rešpekt ľudí vo svojom okolí. Budete viac zarábať a rýchlejšie vás povýšia. Keď sa zbavíte zvyku prokrastinácie, zmení sa celý váš život, tvrdí motivátor Brian Tracy.