Baza je doslova biely zázrak prírody. Obsahuje nielen potrebný vitamín C, ale aj silice, triesloviny, glykozidy a organické kyseliny (jablčnú, octovú a velérovú).
Možno ste aj vy kedysi robievali bazový sirup – my sme ho milovali ešte za socializmu, kedy si ho gazdinky bez problémov robili samé. Sirup sa skladá z pár surovín, na ktoré nebolo treba čakať v dlhých radoch 🙂 alebo ich krvopotne zháňať. Postup je jednoduchý a recept na bazový sirup naozaj ľahký, takže ho zvládnu aj tí, čo bežne sirupy nerobievajú. Ale čo je najdôležitejšie, bazový sirup je veľmi chutný a navyše aj zdravý.
Baza sa dá všakovako využiť. Napríklad čaj z listov bazy má močopudný účinok a prečisťuje krv. Baza vo forme kloktadla potláča bolesti hrdla.
Obklady a kúpele zo záparu z bazových listov pomáhajú liečiť ekzémy a akné. Obklady z kvetov sú dobré na unavené a slziace oči, alebo tiež pri zapálených spojivkách.
Schladený čaj z bazových kvetov je vynikajúci na kožu spálenú od slnka.
Recept na bazový sirup
Nasledujúci recept na bazový sirup je naozaj jednoduchý. Odporúčame zbierať bazové kvety čo najďalej od mesta a cesty, aby boli skutočne čisté a zdravé. Zbierajte ich v máji a júni, najlepšie skoro ráno za slnečného dňa. Vtedy peľ z kvetov nevypadne a pri spracovaní sa tak dostane oveľa viac do vody. Po daždi radšej nezbierajte, pretože kvapky dažďa vymývajú zrniečka peľu z kvetov.
Kvety spracujte ideálne v deň, kedy ich natrháte. Môžete ich pridať viac ako 80 kusov, pretože čím viac, tým bude silnejší a intenzívnejší.
Suroviny
- cca 80 bazových kvetov
- 6 litrov vody
- 6 kg kryštálového cukru
- 100 g kyseliny citrónovej
- 3 citróny (alebo limetky)
Prečítajte si tiež
Baza čierna. Sirup, limonáda, lekvár aj likér.
POSTUP:
1. Oberte bazové kvety, aby zostali naozaj len okvetia a vložte ich do veľkého hrnca. Prevarte vodu s kyselinou citrónovou. Nechajte vychladnúť. 4 litre takejto vody nalejte na kvety. Pridajte na kolieska nakrájané citróny, prikryte pokrievkou a nechajte stáť aspoň jeden deň. Pokojne aj dva. Občas premiešajte, aby kvety pustili chute a vône. Na zvýraznenie chuti môžete pridať pár lístkov mäty alebo medovky.
2. Zmes potom môžete dať do odšťavovača, aby ste z nej dostali čo najviac. Alebo jednoduchšie – poriadne vyžmýkajte všetky kvety a prelejte cez husté sitko (prípadne cez gázu, plátennú utierku ap.).
3. Potom prilejte zvyšné 2 litre vody a nasypte 6 kíl kryštálového cukru. Postupne zohrievajte, aby sa cukor roztopil, miešajte až kým nedostanete sirupovú konzistenciu. Môžete samozrejme použiť aj iný druh cukru, napríklad trstinový. Ten je však menej sladký, preto znížte aj dávku citrónu/kyseliny citrónovej, aby ste sirup nemali príliš kyslý.
4. Horúci sirup ponalievajte do sterilizovaných fliaš, ktoré následne otočne hore dnom na asi 20 minút. Do fľaše na vrch môžete priliať trošku alkoholu, ktorý sirup „zakonzervuje“ a zabráni prípadnému skysnutiu, skazeniu. Potom poháre naukladajte na tmavé miesto, prikryte osuškou alebo dekou a nechajte stáť dva dni, aby prirodzene vychladli.