Aj vy máte radi sušené ovocie? Jablká, slivky, marhule, hrušky, či figy? Niektorí však vravia, že sú to sladké bomby, ktoré by sme mali jesť opatrne a tobôž nie večer. Priberú z nich najmä dámy. Je to však naozaj tak? „Sušené ovocie nielen skvele chutí, ale má aj dietetické prednosti,“ tvrdí doktorka Alžbeta Béderová z Poradne zdravia. „Je to doslova koncentrát minerálnych látok, vitamínov, vlákniny a ovocného cukru fruktózy.“
Samozrejme, všetko s mierou a treba myslieť na niekoľko základných pravidiel. Poradíme, ako správne, na čo si dať pri kúpe sušeného ovocia pozor a ktoré je nabité najväčším množstvom živín.
Určite viete, že princípom a zároveň výhodou sušenia je, že znížením obsahu vody sa zabráni hnilobným baktériám v ich rozkladnej činnosti. A v plnej miere ostávajú zachované všetky živiny. Proces sušenia zachováva podľa odborníčky biologicky aktívne komponenty, flavonoidy, minerálne látky aj vitamíny v plnom rozsahu. Výnimkou je len vitamín C. Ale aj tu sú straty v porovnaní s iným typom konzervácie najmenšie, len 10-20%.
Sušené ovocie kedysi
Sušenie je najstarší a zároveň najzdravší spôsob konzervovanie ovocia a zeleniny. Robili tak už mnohé generácie pred nami, aby si uchovali bohatú úrodu na zimné obdobie. V minulosti to boli tie druhy ovocia, ktoré sa doma urodili – slivky, marhule, jablká, hrušky. Dnes je už ponuka sušeného ovocia na trhu podstatne širšia a obľúbené sú aj mnohé exotické druhy ovocia ako ananás, banán, papája ap.
Sušené ovocie je dnes naozaj chutným elixírom zdravia. Skoncentruje sa v ňom totiž aj obsah výživných a ochranných látok, takže bez problémov konkuruje syntetickým výživovým doplnkom. Dokonca ich tromfne viacerými parametrami. Sušené ovocie je tak najzdravší a najprirodzenejší cukrík pre deti, maškrta pre nás dospelých.
Ktoré sušené ovocie?
Musíte si správne vybrať, lebo nie každé je zdravé a diétne. Poradíme, čo si všímať a ktoré ovocie si vybrať:
- čítajte obaly, v niektorých zmesiach sú chemické prísady, aby sa zachovala sviežosť a farba
- vyhnite sa ovociu, ktoré obsahujú na etikete E220 alebo konzervované oxidom siričitým (viď nižšie)
- niektorí výrobcovia prisladzujú ovocie sirupom, preto radšej siahnite po bio ovocí
- hrozienka obsahujú veľa vlákniny a draslíka, pričom majú nízky glykemický index
- sušené slivky sú prírodným preháňadlom a pri zápche stačí 5 kúskov, aby sa všetko napravilo 🙂
- tehotné ženy by mali zaradiť do jedálnička sušené ďatle, ktoré sú sladké, obsahujú veľa vlákniny, draslíka a železa. Obsahujú veľa antioxidantov a ich konzumácia uľahčuje v posledných týždňoch tehotenstva lepšie roztiahnutie krčka maternice
- sušený ananás má veľa vitamínu C; obsahuje látku bromelain, ktorá pomáha pri štiepení bielkovín a niektorí ľudia ju dokonca povýšili na všemocného tukožrúta
- sušené jablká upravujú hladinu cholesterolu v krvi a pomáhajú pri liečbe žlčníka.
Prečítajte si tiež
Hrozienka. 10 tipov, ako prospievajú vášmu zdraviu.
- sušené marhule sú dokonca superpotravinou, pretože sú bohaté na horčík. Ten je nevyhnutný pre správnu činnosť srdca a svalov. Priaznivo vplývajú aj na pokožku a zrak
- pozor na sušené figy, ktoré pridávajú kilečká navyše. Ale s mierou sú povolené – obsahujú vápnik dôležitý pre kosti, zlepšujú trávenie a pomáhajú dokonca pri kašli a nachladení
- sušené banány vedia dobre zasýtiť a tiež pomáhajú odstraňovať tráviace ťažkosti
- veľmi obľúbená sušená papája obsahuje veľa enzýmov, vie zahnať pocit hladu, ale podobne ako figy je to kalorická bomba, tak len pár kúskov
- sušené hrušky majú vysoký obsah draslíka a málo sodíka, takže pomáhajú pri liečbe ochorení obehového systému a obličiek. Ak máte opuchy, pomôžu vám odvodniť sa.
„Fytochemikálie ako karotenoidy, antokyány, vitamíny C, E a kyselina listová, pôsobia preventívne proti vzniku rakoviny a srdcovo-cievnych chorôb,“ tvrdí gastroenterológ MUDr. Peter Minárik. „Vysoký obsah antioxidantov nájdeme v sušených slivkách. Sušené brusnice obsahujú dokonca viac antioxidantov ako čerstvé. Glykemický index majú sušené datle a figy vysoký, väčšina ovocných druhov stredný, jablká nízky.“
Konzervačné látky v sušenom ovocí
Sušené ovocie môže podľa Potravinového kódexu obsahovať aj rôzne farbivá a konzervačné látky. Ich obsah však nesmie prekročiť povolenú normu, aby nebolo ohrozené zdravie konzumenta. Takže nemusíte sa obávať, že by vám škodilo.
Stáročia sa na konzervovanie potravín používal oxid síričitý. Od vína až po marmelády a sušené ovocie. Práve z neho majú mnohí ľudia obavy a možno právom. Zo zdravotného hľadiska je skutočne problematický.
U citlivých osôb už malé množstvo môže spôsobiť bolesti hlavy, nevoľnosť, hnačky, alebo vyrážky.
Nebezpečný je aj pre astmatikov. Deti by potraviny s obsahom oxidu siričitého nemali konzumovať vôbec.
Pri nákupe si preto všímajte na obale (alebo pri voľnom predaji na výveske) obsah a druh použitej konzervačnej látky. Ovocie vždy pred konzumáciou opláchnite vodou.
Sušené ovocie skladujte v chladnom, suchom a tmavom prostredí, inak má sklon k plesniveniu. Prípadný biely povlak nemusí ešte znamenať zdravotnú škodlivosť, môže to byť staršie sušené ovocie, na ktorom sa cukor skryštalizoval.
Sušené alebo kandizované
„Medzi týmito pochúťkami je veľký rozdiel a pri maškrtení by sme mali rozlišovať ovocie sušené a ovocie kandizované,“ upozorňuje MUDr. Alžbeta Béderová.
„Kandizovanie je totiž taký spôsob konzervácie, pri ktorom sa aktivita rozkladných mikroorganizmov a enzýmov zastaví tým, že sa ovocie pôsobením cukrového roztoku presýti. Vysoký obsah cukru potom samozrejme limituje jeho častú konzumáciu.
Medzi takéto patria aj pre čas vianočný typické datle a figy. Preto pozor, aby takéto maškrtenie nezostalo bez následkov na telesnej hmotnosti či hladine cukru v krvi.“
Nebezpečné aflatoxíny
V sušenom a kandizovanom ovocí, hlavne figách, ale aj v rôznych druhoch orieškov a korení sa môžu nachádzať aflatoxíny.
Sú to najznámejšie produkty mykotoxínov, sú jedovaté a rakovinotvorné. Vznikajú pri látkovej výmene niektorých druhov plesní. Rozmnožujú sa hlavne v teplom a vlhkom prostredí na potravinách bohatých na tuk a cukry. Zlé hygienické podmienky, preprava a skladovanie, ako aj napadnutie škodcami podporujú ich vznik.
Problematické u aflatoxínov je to, že ich nemožno ani vidieť, a ani spoznať podľa chuti. Tovar je preto prísne kontrolovaný. Potravinová legislatíva je na Slovensku dostatočne prísna a tovar musí spĺňať mnoho parametrov. Všetky potraviny v predajnej sieti musia mať certifikát, ktorý preukazuje, že sú zdravotne nezávadné, vrátane neprítomnosti aflatoxínov.
Prečo jesť sušené ovocie?
Pozrime sa na konkrétny príklad:
Ovocie máva bežne asi 90% vody. Sušením túto vodu zvyčajne znížime na 15%.
Tým sa zvýši aj obsah všetkých pre nás dôležitých biologicky aktívnych látok, najmä vitamínov – a to až 4-násobne.
Takže bežné sušené jablko už nebude mať 15 mg % vitamínu C, ale až 60 mg %. To isté pri čučoriedkach, slivkách, hrozne, marhuliach…
Sušené jahody sú na tom ešte lepšie.
Navyše sušené ovocie obsahuje aj ďalšie prospešné látky, ktoré pôsobia synergicky. Ich vplyv sa znásobuje už pri miligramových množstvách. Ak navyše ovocie sušíme pri nižšej teplote ako 45 stupňov, zostávajú v ňom životodarné enzýmy. A tie sú skutočnými aktívnymi stimulátormi nášho zdravia!