Možno musíte celý deň pracovať na počítači a večer vás bolí zápästie, prípadne celá ruka. Niekomu stačí pár hodín a cíti tupú bolesť v zápästí. Odborne sa to volá syndróm karpálneho tunela a pravdepodobne ste o tom už počuli. Tejto chorobe z povolania sa hovorí aj „myšia choroba“, pretože ju spôsobuje najmä počítačová myš, resp. jej nesprávne používanie. Takáto bolesť dokáže poriadne zavariť, ale našťastie je celkom jednoduché sa jej vyvarovať. Stačí mierne zmeniť svoje pracovné návyky.
Čo však v prípade, že už vás zápästie bolí. A je to čoraz horšie, prípadne ani pár dní dovolenky vás nezbavilo bolestí? Existuje niekoľko postupov, ktoré by ste mali dodržiavať. A tipy, ako sa účinne zbaviť bolesti.
Možno ešte nemáte bolestivé zápästie, no máte naň nábeh – prezradíme vám jednoduchý spôsob, ako si otestovať svoje zápästia a zistiť, či vás tiež nečaká čoskoro bolestivé zápästie.
Syndróm karpálneho tunela
Ako sa tento syndróm najčastejšie prejavuje. V oblasti dlane pociťujete miernu stuhnutosť a pobolieva vás zápästie. Mnohí takúto bolesť prehliadajú, ignorujú a dá sa to naozaj dlhodobo. Veď stačí trochu ponaťahovať prsty, „vytriasť ruky“, zacvičiť zápästím a intenzívna bolesť sa na okamih stratí, resp. zmierni.
Pozor! Je to však varovný signál vášho tela a nemali by ste to prehliadať. Neustály tlak na cievy a nervy v ruke vám môžu spôsobiť syndróm karpálneho tunela, a to už nie je sranda.
Krátke vysvetlenie: karpálny tunel nájdete tak, že ohnete všetky prsty ruky do dlane a pod kĺbom zápästia sa vám približne oproti prostredníku vytvorí malá priehlbinka. Z troch strán sú zápästné kostičky, zo štvrtej zápästný väz. Práve tadiaľ prechádzajú šľachy do dlane a týmto tunelom vedie aj tzv. mediálny nerv. Ten je zodpovedný za citlivosť ruky a jemnú motoriku. Vďaka nemu hýbete palcom, ukazovákom, prostredníkom a čiastočne aj prstenníkom. Nesprávnymi úkonmi sa však tento úzky priestor začne ešte viac utesňovať a priechodnosť tunela sa zníži.
Prečítajte si tiež
Migréna a bolesti hlavy. 10 tipov, ako sa ich zbaviť.
„Myšia choroba“
A to je problém. Trpia ním tisíce Slovákov, pričom nerozhoduje tlak, intenzita, ale skôr dlhodobé pôsobenie. Mierny vytrvalý tlak nemusíte príliš vnímať, prehliadate ho a on vám zatiaľ potichučky ničí zápästie, celú ruku. Stačí nevhodne položená ruka na stole – pri práci s počítačovou myšou máme zápästie položené na stole. Klikáme, vykonávame dokola nesprávne a škodlivé pohyby, pričom tlačíme neustále na karpálny tunel. Preto sa ochoreniu hovorí aj „myšia choroba“.
Kedysi mali syndróm karpálneho tunela najmä muži, rôzni šoféri, vodiči autobusov, trolejbusov a strojvodcovia, pretože buď opierali zápästie o volant, alebo o prístrojovú dosku. Prípadne syndrómom trpeli pracujúci s vibrujúcimi prístrojmi alebo textilné šičky (obe ruky mali položené na stole a vyvíjali neustály tlak na karpálny tunel).
Ako sa vyhnúť bolesti?
To je tá lepšia správa – ešte netrpíte bolestivým zápästím a menšími zmenami v pracovných návykoch sa tomu môžete úspešne vyhnúť.
- Najmä ak pracujete v kancelárii, zmeňte štýl sedenia za stolom a viac sa vzpriamte. „Neležte“ na stoličke, čím máte ťažisko nižšie a vyvíjate tak vyšší tlak na zápästie a karpálny tunel.
- Vyhýbajte sa tiež mechanickému opakovaniu rovnakých pohybov – čiže neklikajte bez prestávky desiatky minút alebo aj hodinu-dve.
- Upravte si podložku pod myšou a snažte sa udržiavať zápästie v rovine. Nie ohnuté alebo skrútené.
Skúste tieto cviky
- Robte si prestávky a každú hodinu si pretiahnite ruky. Naťahujte ich k plafónu, potom dolu k podlahe, precvičte zápästia, ramená aj krčné svaly jednoduchými cvikmi.
- Dajte si uhnutú ruku za hlavu a druhou rukou zľahka tlačte za lakeť dolu.
- Položte ruky na okraj stola a krúžte ramenami jedným smerom, potom obrátene.
- Pravidelne si masírujte a naťahujte prsty na rukách. Ohýbajte zápästie hore a dolu.
- Zatvárajte a otvárajte ruky, aby ste zabránili opuchnutiu.
Toto všetko vedie k tomu, že znížite dlhodobú trvalú záťaž na oblasť zápästia a tým aj neustály tlak na miesto, kadiaľ vedú nervy.
Otestujte sa
Možno už mierne pociťujete bolesť v zápästí, tak sa otestujte, ako ste na tom. Môžete vyskúšať dve modifikácie tzv. Phalenovho testu. Autorom je americký chirurg George S.Phalen, ktorý sa venoval syndrómu karpálneho tunela celý život a publikoval o tomto ochorení množstvo štúdií.
1.postup: položte si predlaktie na podložku, napríklad stôl a zápästie nechajte visieť voľne cez pokraj stola. Takto zostaňte asi 60 sekúnd a keď vám začne ruka brnieť, pocítite mravčenie alebo necitlivosť, máte nábeh na syndróm karpálneho tunela.
2.postup: ide o tzv. obrátené modlenie. Spojte k sebe chrbty rúk tak, aby prsty smerovali dolu a predlaktia sú pritom horizontálne so zemou. Akoby ste sa modlili, len nemáte spojené dlane, ale chrbty rúk.
Tlačte k sebe asi minútu a ak vás počas toho začnú ruky páliť, cítite pichanie, znižuje sa citlivosť, prípadne dostávate do rúk až kŕče a bolí vás to, s veľkou pravdepodobnosťou už trpíte „myšou chorobou“.
Kedy treba ísť k lekárovi?
Radšej skôr ako neskoro, aby ste si nerv nepoškodili natrvalo a museli by ste podstúpiť operáciu. Lekár vás vyšetrí a vylúči prípadné iné ochorenie – môže to byť pokojne reumatoidná artritída. Objednajte sa u neurológa, aby preveril schopnosť postihnutého nervu prenášať vzruchy a povie vám presne, aká vážna je situácia. Diagnóza sa potvrdzuje elektrofyziologickým, tzv. EMG vyšetrením.
Lekári následne predpíšu utlmujúce a podporné prostriedky, ktoré odľahčia nervy v zápästí a umožnia úplné vyliečenie. Pomáhajú aj protizápalové lieky. K operáciám dochádza tiež, ale nie tak často. Niekedy pomôže aj ortéza, minimálne na noc.
Chybu neurobíte ani vtedy, ak si budete dávať studené obklady a zaradíte do svojho jedálnička viac vitamínu B6. Nachádza sa najmä v živočíšnych produktoch ako kuracie a bravčové mäso, pečeň, červené mäso, ryby, mliečne výrobky, mäsité pokrmy. Tiež ho nájdete v celozrnných výrobkoch, zemiakoch, strukovinách, banánoch a orechoch.
Zaberajú aj antireumatiká a zábaly.
Môžete tiež vyskúšať jemné masírovanie zápästia ťahmi smerom z dlane hore. Použite krém s Aloe vera a následne priložte ľadový obklad.
Určite sa vyhýbajte prílišnému soleniu, ktoré zadržiava vodu v tele a to vedie k opuchom.
Vyskúšajte powerball
Na syndróm karpálneho tunela – lepšie povedané pri jeho prevencii – pomáha aj šikovný ručný gyroskop Powerball. Je to guľa rotujúca okolo osi, pričom jej konce sú zapojené do oceľového prstenca. Rýchlo roztočený powerball má osovú stabilitu, vysoký točivý moment a tendenciu zotrvávať v pôvodnej polohe. To vedie k odolávaniu silám smerujúcim k nakloneniu osi – pohybom kolmým k pôsobiacej sile.
Zjednodušene? Sila ruky zvyšuje rotáciu Powerballu, ale zároveň s tým sa zvyšuje aj odpor, takže máte dojem, akoby ste držali v ruke živý objekt. Ten vždy presne reaguje na pohyb vašej ruky a to umožňuje dokonalé precvičenie a pretiahnutie zápästia. Dokonca si zápästie takto aj posilňujete. Gyroskop tak pomáha nielen ako preventívna pomôcka, ale aj pri rehabilitácii boľavého zápästia.
Foto: Message Today, Rose Wellness Center, Alza.sk, Pixabay. LepsiDen.sk