Vlna, merino, mohér, alpaka… Viete, aké materiály máte v skrini? Ako ich nosiť a vrstviť?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Poviete si – čo už je na tom, z akého materiálu sú nohavice, sveter, či košeľa? Hlavne, že sa mi páči. Nahodím na seba a idem. Ale isto viete, že každý materiál sa inak správa v zime, inak v lete. Že niektoré látky skôr hrejú, iné chladia a je teda dobré vedieť, ako ich kombinovať. A prípadne vrstviť, keď idete z teplej nížiny do hôr napríklad na lyžovačku alebo na horskú turistiku. Správne zvolené oblečenie je rozhodujúce pre vaše zdravie.

Možno sa aj vám stalo, že ste si kúpili nový kabát vo výpredaji, z ktorého ste mali ohromnú radosť. No keď ste v ňom v chladnejších mesiacoch vyrazili do práce, pri chôdzi alebo v električke ste sa hneď spotili?
Váš kabát bol pravdepodobne vyrobený z polyesteru, ktorý na pohľad môže vyzerať hrejivo a mäkučko, no nie je priedušný. Čo teda s tým?

Aké prírodné materiály máte v skrini?

Predovšetkým treba rozlišovať materiály, ktoré majú naše telo ochladzovať a tie ktoré ho majú naopak zahrievať. Pozrime sa teda na materiály z prírodných vlákien, ktoré vás určite rýchlo zahrejú.

ikona sveterV zime je jednou z najlepších a zároveň najobľúbenejších materiálov vlna. Má vysokú hrejivú schopnosť, no zároveň je priedušná. Má antialergický charakter a je vhodná aj pre citlivé pokožky.
Hodí sa na vrchné vrstvy ako sú svetre, kabáty či saká a to aj kvôli svojmu skôr drapľavejšiemu povrchu.

ikona sveterMerino vlna pochádza z oviec, ktoré žijú vo vysokých nadmorských výškach a sú adaptované na mrazivé počasie. Preto tento „zázračný“ materiál dokáže absorbovať veľké množstvo vlhkosti a zároveň má vynikajúce hrejivé schopnosti. Je najlepšou voľbou ako spodná vrstva aj pri zimných športoch.

ikona sveterAk patríte medzi ľudí, ktorí sú obzvlášť zimomraví, odporúčame siahnuť po kašmíre. V porovnaní s vlnou vás sveter z kašmíru zahreje takmer dvojnásobne viac. Je to spôsobené tým, že kašmír sa získava zo spodnej vrstvy srsti kašmírskych kôz, ktoré žijú v chladnom podnebí. Okrem toho, že sa tento materiál považuje za jeden z najhrejivejších, je aj jeden z najdrahších na trhu. Ak sa však o sveter z kašmíru patrične staráte vydrží vám dlhé roky. V minulosti sa kúsky z kašmíru dokonca dedili z generácie na generáciu.

ikona sveterMenej známym, no nemenej kvalitným materiálom je alpaka. Ako už názov napovedá, táto tkanina sa získava z lamy alpaky žijúcich v Peru a Bolívii. V súčasnosti využíva čoraz častejšie. V obchodoch nájdete napríklad čiapku z alpaky, alebo svetre s jej prímesou. Svojou kvalitou a jemnosťou na dotyk je porovnateľná s kašmírom a je preto stále obľúbenejšia.

ikona sveterPäticu materiálov, po ktorých by ste v zime mali určite siahnuť uzatvára mohér. Získava sa  z angorských kôz a spomedzi vyššie opísaných prírodných materiálov je práve angora tým najodolnejším. Preto ak sa bojíte vyťahania, odporúčame vám siahnuť po tejto tkanine.

upcyklácia kreatívne tipyPrečítajte si tiež
Čo je to upcyklácia a aké skvelé triky ponúka na vynovenie šatníka?

Ako sa starať o prírodné materiály?

Materiály z prírodných vláken majú oproti umelým vláknam viac výhod ako nevýhod. No na to, aby nám vydržali v skrini dlhý čas je potrebné vedieť, ako sa o ne správne starať. Oblečenie z týchto tkaním by sme mali prať v pracom prášku na to určenom a najmä v rukách alebo na programe ručné pranie a to skôr v studenej vode. V opačnom prípade riskujeme, že oblečenie sa po vypraní zmenší aj o niekoľko čísel. Sušenie by malo prebiehať vo vodorovnej polohe, voľne na vzduchu, nie v sušičke a ani na radiátore.

Veľkou výhodou však je, že prírodné tkaniny nie je potrebné prať tak často, ako tie umelé. Ak ste mali na sebe celý deň sveter z vlny či kašmíru, skúste ho nachvíľu zavesiť von na čerstvý vzduch. Uvidíte, že pachy sa z látky rýchlo uvoľnia a zajtra si ho môžete obliecť zas.

zena-drzi-vesiaky-s-oblecenim

Ako správne vrstviť oblečenie v zime?

Je február, u vás v meste sú plusové teploty, ale chystáte sa na hory lyžovať alebo turistikovať? Niektorí podcenia počasie a zvolia nevhodné oblečenie, prípadne ho zle navrstvia, takže buď sa rýchlo spotia a môže ich ofúknuť. Alebo im bude chladno. Tu je pár tipov, ako správne vrstviť oblečenie.

1. Základná vrstva

Tú máme priamo na pokožke, a teda mala by byť schopná odvádzať vodu. Najčastejšou voľbou sú bavlnené tielka, no pri namáhavejších aktivitách sa bavlnené tielko rýchlo nasiakne potom. Tielko vás začne chladiť a vy riskujete prechladnutie.
Odporúčame skôr siahnuť po materiáloch ako je merino vlna či umelo vytvorené syntetické materiály so schopnosťou odvádzať vodu.

2. Stredná vrstva

Tá by mala byť hrubšia a mala by vás dostatočne zahriať. Okrem vyššie spomenutých prírodných materiálov je vhodnou voľbou napríklad flís alebo bavlna.

3. Vonkajšia vrstva

Ako prvá vás chráni pred vetrom, chladom či dažďom. Okrem estetického hľadiska pamätajte na tento aspekt pri výbere bundy v obchode. Ak ide o bundu, odporúčame výplň z páperia či peria. Pre turistov je vhodné siahnuť po bunde s nepremokavou vrstvou.
V prípade kabátov odporúčame znova siahnuť po prírodných materiáloch, ktoré majú väčšiu zahrievaciu, ale aj priedušnú schopnosť.

Foto: Freepik.com


Zdielať

About Author

Klaudia Plevová

Volám sa Klaudia, pochádzam zo západného Slovenska a som predovšetkým manželka a matka. Mám vyštudovaný odbor Ekonomika a manažment podniku na Žilinskej univerzite v Žiline. Som milovníčkou udržateľného a zdravého životného štýlu. Mám rada veľa pohybu rôzneho druhu, pomalú módu, dobrú kávu či film, a v neposlednom rade varenie a pečenie.

Komentáre sú uzavreté.