Nakoľko dôležitý je vplyv otca na zdravie bábätka v brušku?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Je všeobecne známe, že zdravie, stravovanie a aktivita matky vplýva na zdravie bábätka, ktoré nosí v brušku. Čiže aj to, či fajčí alebo pije alkohol, či berie nejaké lieky ap. No zamysleli ste sa nad tým, nakoľko významný je vplyv otca na zdravie samotného plodu? Či je tiež taký dôležitý a rozhodujúci?

Treba priznať jedno – keďže plod sa vyvíja v tele matky, úloha otca v tehotenstve bola zvyčajne prehliadaná. Dnes však nové poznatky ukazujú, že je dôležitejšia, ako sa predpokladalo. Otec dokonca môže určiť aj to, či bude plod donosený!
Už dlho sa vie, že otec prispieva polovicou génov. Teraz sa dozvedáme, že spermie otca majú vďaka dedičným epigenetickým zmenám potenciál ovplyvniť aj iné aspekty vývoja detí.

 

Vplyv otca na zdravie bábätka

Biologicky vzaté je úloha otca najvýraznejšia v období pred počatím. Kvalita spermií zohráva dôležitú úlohu v plodnosti, ale aj pre celkové zdravie bábätka. Čiže rozhoduje nielen zdravie a životospráva matky, ale aj to, či pred počatím otec fajčil, pil alkohol, ako sa stravoval a aký životný štýl viedol. To všetko súvisí s epigenetickými zmenami v spermiách, ktoré sa môžu prenášať na potomstvo.

Vplyv otca na zdravie detí sa v poslednom čase veľmi intenzívne skúma – až tak, že autori prehľadovej štúdie z roku 2017 navrhli novú oblasť cieleného výskumu s názvom paternálne príčiny zdravia a chorôb (z angl. paternal origins of health and disease, POHaD).

Teória o tom, že strava, skúsenosti a životný štýl otca takisto ovplyvnia zdravie jeho detí v dospelosti, je založená na poznatku, že spermie nesú informácie, ktoré môžu ovplyvniť rôzne mechanizmy vo vyvíjajúcom sa organizme. „Vedci zatiaľ úplne nerozumejú, ako presne tieto procesy fungujú, ale zdá sa, že spermie môžu byť epigeneticky pozmenené, a že tieto zmeny v génovej expresii sa môžu pri oplodnení preniesť aj na deti,“ vysvetľuje Judith Finlaysonová, autorka knihy Gény na tanieri.

vplyv otca na zdravie dieťaťa

 

Akú sú štúdie a výskumy?

Vedci už dokázali, ako veľmi spermie ovplyvňujú vývoj placenty. Napríklad v roku 2004 vyšla štúdia, ktorá našla súvislosti medzi pitím otca počas obdobia pred počatím (viac ako 10 pohárikov týždenne) a zvýšeným rizikom potratu.

Objavuje sa čoraz viac výsledkov vedeckého výskumu, ktoré ukazujú, že otec neovplyvňuje len zdravie svojich potomkov, ale tiež prispieva k rozvoju ochorení v nasledujúcich generáciách.
J.Finlaysonová uvádza vo svojej knihe niekoľko zaujímavých ilustračných príkladov:

  • Štúdia viac ako 40 miliónov pôrodov, ktorá vyšla v roku 2018 v medicínskom časopise BMJ, zistila, že deti otcov starších ako 45 rokov majú o 14 % vyššiu pravdepodobnosť predčasného pôrodu a nízkej pôrodnej hmotnosti.
  • Možno bude prekvapením, že ak matka počne dieťa so starším otcom, o 28 % to zvýši pravdepodobnosť, že sa u nej rozvinie tehotenská cukrovka. Deti starších otcov tiež skôr dostanú neurologické ochorenia ako schizofrénia či poruchy autistického spektra.
  • Výskum Marcusa Pembreya a Larsa Bygrena zistil, že ak sa mladí chlapci tesne pred nástupom puberty prejedali, ich vnuci mali vyššiu pravdepodobnosť úmrtia v mladom veku. Ich práca tiež ukázala, že nadváha sa skôr rozvinie u synov mužov, ktorí začali fajčiť mladí. Priberanie sa začne počas dospievania.
  • Výskum tiež ukazuje, že ak otcovia v čase počatia pijú príliš veľa alkoholu, u ich potomkov je prítomné vyššie riziko behaviorálnych problémov vrátane slabého výkonu v škole a porúch pozornosti s hyperaktivitou (ADHD).

dieťa s adhdPrečítajte si tiež
Tipy pre deti s prejavmi ADHD a hyperaktivitou.

 

  • Zistilo sa, že spermie myší kŕmených stravou s nízkym obsahom bielkovín sú hypometylované. Ich potomstvo vykazovalo znaky súvisiace s metabolickým syndrómom a nealkoholickou tukovou chorobou pečene, a to vrátane glukózovej intolerancie a pozmeneného bakteriálneho profilu v čreve.
  • Štúdie spomínajú súvislosti obezity otcov a zvýšeného rizika obezity u potomstva. Zrejme sú spôsobené epigenetickými zmenami v DNA.
  • Štúdie na zvieratách ukazujú, že ak strava otca obsahuje málo bielkovín, zmení to spôsob, akým jeho potomkovia metabolizujú lipidy a cholesterol, čo zvýši riziko rozvoja vysokého krvného tlaku.
  • Zistenia tiež naznačujú, že dôsledkom fajčenia mužov je poškodenie DNA, ktoré môže zvýšiť riziko, že sa u ich potomkov rozvinie rakovina.

Aj toto ukazuje, aké dôležitá je pre bábätko nielen mama (jej zdravotný stav, životospráva ap.), ale aj otec a to najmä pred samotným počatím. Väčšina párov na to nemyslí, možno to ani vám nenapadlo, no výskumy a rôzne experimenty dokázali, aké dôležité je na to myslieť.

 Zdroj a foto: kniha Gény na tanieri, Wikipedia,
Pixabay.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.