Výživa detí – čomu sa vyhýbať a na čo dávať pozor?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Všetci dobre vieme, aké dôležité je správne sa stravovať už v detstve, lebo to ovplyvní celý náš život. Už výživa detí je rozhodujúca… „Je smutné, že nejedna matka, ktorej radíme, ako by mala živiť choré dieťa, aby napomohla jeho uzdraveniu, na dobre mienené rady odpovie: Myslíte, že mám čas variť mu niečo iné, ako jeme my?“ povzdychne si známa odborníčka na stravu a výživu, profesorka Anna Strunecká.
Čomu sa teda vyhýbať vo výžive detí?
Keby matka varila to, čo je zdravé pre dieťa, aj pre celú rodinu, keby dvojročné deti nedostávali polievky z vrecka, zrejme by toľko detí vo veku batoliat nemalo ekzémy, alergie, choroby ciev a poruchy trávenia. Zarmucujúcim faktom je zvyšujúci sa počet detí s rôznymi formami karcinómov. Stojí preto za to venovať čas príprave a výberu detskej stravy, kým nie je neskoro.

Aká má byť výživa detí?

  • Dbajte na to, aby detská strava v nijakej podobe neobsahovala glutamát (MSG, koreniny, proteínový extrakt, kvasnicový extrakt, sójový extrakt, sójová omáčka, čipsy).
  • Snažte sa, aby sa v strave dieťaťa neobjavovali umelé sladidlá (aspartam).
  • Obmedzte pitie čierneho aj zeleného čaju – maximálne jednu šálku slabého čaju denne.
  • Odstráňte z jedálneho lístka hotové jedlá vo vreckách, z reštaurácií alebo dokonca z čínskych a vietnamských reštaurácií. Obsahujú takmer isto glutamát.
  • Nekonzumujte minerálky s obsahom fluoridu vyšším než 0,5 mg v jednom litri.
  • Nekupujte deťom kokakolu.
  • Nepoužívajte plastový riad, dávajte prednosť sklu a porcelánu.

Pôsobenie týchto skrytých jedov je veľmi zákerné. Matka, ktorá ich svojim deťom podáva, poškodzuje nielen ich zdravie, ale ohrozuje aj zdravie ich detí. Dôsledky takého transgeneračného pôsobenia prostredníctvom epigenetických zmien si doteraz nevieme v plnej šírke domyslieť.

výživa detí

“Pozor na farbivá, ktoré sa vyrábajú synteticky,” upozorňuje profesorka Strunecká.

Nebezpečné umelé farbivá

„Moje výhrady sa týkajú farbív, ktoré sa vyrábajú synteticky, najčastejšie z ropy,“ vysvetľuje Anna Strunecká vo svojej knihe Babské rady profesorky Struneckej. „Pre výrobcov sú lacnejšie a stabilnejšie ako prírodné, spravidla majú intenzívnejšiu farbu a pri výrobe možno zabezpečiť trvalý odtieň konečného výrobku. Sú to jedny z najrozšírenejších prídavných látok v potravinách a nápojoch.“

Ich zdravotná neškodnosť sa skúma už 65 rokov a napriek rôznym varovným zisteniam sa stále nachádzajú medzi schválenými a povolenými éčkami. Nenechajte sa tým ukolísať. Umelé farbivá podozrievame, že môžu vyvolať rakovinu, najmä preto, že obsahujú prímesi karcinogénov z ropy, ktorá je základnou surovinou pri ich výrobe. V EÚ majú výrobcovia povinnosť uvádzať na svojich zafarbených výrobkoch toto upozornenie pre spotrebiteľov:

V súlade s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1333/2008 informujeme zákazníkov, že potravinárske farbivá tartrazín (E102), chinolínová žlť (E104), žlť SY (E110), azorubín (E122), ponceau 4R (E124) a červeň allura (E129) obsiahnuté v potravinárskych farbách a ďalších výrobkoch môžu nepriaznivo ovplyvňovať činnosť a pozornosť detí.

Aspoň niečo pre ďalšie varovanie: Na základe tisícok štúdií v laboratóriách a pozorovania ľudí sa syntetické farbivá dávajú do súvislosti so vznikom alergických reakcií, a to najmä kožných a dýchacích. Umelé farbivá ovplyvňujú zárodočný a vnútromaternicový vývoj, a preto sa rodia geneticky poškodené mláďatá, upozorňuje profesorka Strunecká. Umelé farbivá narušujú vývoj spermií. To by mohol byť v čase, keď má polovica mužov oslabenú schopnosť oplodnenia, jeden z podnetov, prečo sa vyhýbať zafarbeným potravinám a nápojom už od raného detstva.

Snažte sa nekupovať deťom farebné potraviny s umelými farbivami. Naučte sa ich rozoznávať a vyhýbajte sa im najmä v cukrovinkách, zmrzlinách a nápojoch.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.