Význam cholesterolu v organizme: mylné predstavy a fakty

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Cholesterol je esenciálnou zložkou bunkových membrán a je podstatný aj pri tvorbe hormónov. Nie všetok cholesterol je zlý a je skutočne nevyhnutný pre správne fungovanie organizmu. Existujú dva hlavné typy cholesterolu – HDL (vysoko hustota lipoproteínov) a LDL (nízka hustota lipoproteínov). HDL často označujeme za “dobrý” cholesterol, ktorý pomáha odvádzať cholesterol z krvi. Naopak, LDL býva označovaný za “zlý” cholesterol, keďže jeho nadmerná hladina spôsobuje hromadenie cholesterolu na stenách ciev.

Je stravovanie pri cholesterole najdôležitejšie?

Aj keď strava výrazne ovplyvňuje hladiny cholesterolu, nie je jediným faktorom. Genetika a zdravý životný štýl majú tiež významný vplyv. Niektoré potraviny obsahujúce nasýtené tuky zvyšujú hladinu cholesterolu. Potraviny na zníženie cholesterolu obsahujú omega-3 mastné kyseliny a podporujú zdravie srdca. Mýtom je, že všetky potraviny obsahujúce cholesterol by mali byť vynechané zo stravy. Napríklad vajcia, ktoré boli považované za “zlé” pre hladiny cholesterolu, sú bohatým zdrojom živín. Nové štúdie naznačujú, že vajíčka môžu byť súčasťou vašej zdravej stravy. 

Ako znížiť cholesterol?

Otázku, ako znížiť cholesterol, si kladie mnoho ľudí. Zníženie cholesterolu dosiahnete kombináciou zdravých stravovacích návykov, životného štýlu a prípadne prírodných doplnkov a liekov. Sústreďte sa na potraviny s nízkym obsahom nasýtených tukov, ako sú ovocie, zelenina, celozrnné produkty a ryby bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Obmedzte príjem červeného mäsa a mliečnych výrobkov. Aktivita je nevyhnutná pre udržanie zdravého srdca a zníženie hladiny cholesterolu. Nadváha samozrejme zvyšuje hladinu cholesterolu, preto pre celkové zdravie srdce je dôležité udržiavanie zdravej hmotnosti.

čo jesť pri zvýšenom cholesterolePrečítajte si tiež
Aké ovocie je pri zvýšenom cholesterole diskutabilné?

Masticha vena je čisto prírodná možnosť, ako v kombinácii so zdravým životným štýlom a stravovacími návykmi prispieť k celkovému zníženiu cholesterolu. Mastichový strom, z ktorého sa extrahuje živica Masticha, rastie v oblasti Stredozemného mora. Masticha vena je konkrétny extrakt z tejto živice, ktorý je známy pre svoje antioxidačné, protizápalové a cholesterol znižujúce vlastnosti.

Cholesterol nie je jednoznačným zločincom, ale skôr dôležitým hráčom v živote našich buniek a hormónov. Je nevyhnutné oddeľovať mýty od faktov, aby ste presnejšie porozumeli jeho úlohe v organizme. Správna životospráva a strava sú nevyhnutné pri udržiavaní zdravia srdca a celkovej pohody.

TS, foto: Pexels.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.