Zažívate občas trápne situácie? Ako ich zvládať a ako funguje efekt reflektora

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aj vám sa niekedy stanú trápne situácie, z ktorých sa červenáte, vyvedú vás z miery, prípadne vám v pamäti zostávajú ešte poriadne dlho? Môžu to byť drobnosti v každodennom živote, počas vystúpenia pred ľuďmi či na verejnosti. V telke si také chvíle radi pozrieme a zasmejeme sa, však? V tom bol neprekonateľný napríklad Mr.Bean…ale keď sa stanú nám, vedia nás trápne chvíle poriadne vykoľajiť.
Ako „prežiť“ trápne momenty, vyrovnať sa s nimi a hodiť ich za hlavu?

Ako zvládnuť trápne situácie?

Trapasy sa dejú každému, ale niekto ich vie skvele spracovať, odosobniť sa, iný sa berie príliš vážne. Ku ktorej skupine patríte?
Údajne k najčastejším (a zábavným) trapasom patria tieto:

  • Keď máte vtipnú historku, chcete ju povedať, ale nikto vás nechce pustiť k slovu.
  • Keď vás všetci počúvajú a vy zrazu zabudnete pointu alebo zo stresu pokašlete vtip.
  • Keď sa zoznamujete s novým človekom a neviete, či podať ruku alebo sa pobozkať…
  • Keď sa vám podarí povedať niečo vydarené, zdvihnete ruku na high five…a nikto si to nevšimne.
  • Keď idete po starom meste a podpätok sa zachytí medzi mačacími hlavami, vyzuje sa vám topánka.
  • Keď si myslíte, že vidíte známeho, rozbehnete sa k nemu/pozdravíte/mávate, ale meter pred ním zistíte, že je to niekto celkom iný.
  • Keď vám niekto kýva, vy mu odkývate a zistíte, že to nebolo na vás.
  • Keď si myslíte, že ste sami, vypustíte vetry…a zrazu sa niekto objaví pri vás.
  • Keď nerozumiete tomu, čo povedala druhá osoba, len prikývnete a retardovane sa usmievate.
  • Keď pri rozhovore náhodou na niekoho napľujete a neviete, či si to dotyčný všimol.

Fenomén „efekt reflektora“

Keď sa nám prihodí niečo trápne, v prvom rade príliš preceňujeme pozornosť iných. Máme pocit, že si nás zrazu všetci všímajú a posudzujú naše činy. No keď sa na to skúsite pozrieť z nadhľadu, zistíte, že svet sa netočí okolo vás. Každý je priveľmi zaneprázdnený svojimi starosťami, smiechom a rozhovorom. Stanete sa obeťou zaujímavého fenoménu známeho ako „efekt reflektora“. Výborne o ňom píše Ali Abdaal v knihe Produktivita bez starostí.

„Sme veľmi citliví na to, čo si o nás myslia iní. Dáva to zmysel – sme spoločenské tvory, a tak je naša amygdala neustále na love hrozieb ohrozujúcich náš status. Znamená to, že trávime život vierou v to, že reflektor sa vždy zameriava na nás, všetci naokolo sa na nás neustále dívajú, analyzujú naše správanie a posudzujú, akú hodnotu máme ako ľudské bytosti,“ vysvetľuje.

produktivita-bez-starosti

Profesor psychológie Thomas Gilovich so spoluautormi v sérii štúdií publikovaných krátko po roku 2000 opakovane dokazovali, že ľudia majú pozoruhodnú tendenciu preceňovať, ako nad nimi iní premýšľajú alebo ich posudzujú.
„Ľudia často bývajú znepokojení tým, ako na iných zapôsobia najmenšie detaily ich činov a výzoru,“ píše Gilovich. „Takéto znepokojenie môže byť sčasti neopodstatnené. Publikum, o ktorého názory sa tak vytrvalo uchádzame, mnohé detaily nášho vzhľadu alebo výkonu pravdepodobne neocení.“

Pravdou je, že všetci sa starajú predovšetkým o seba a o to, ako pôsobia na druhých oni. Netrávia veľa času (ak vôbec nejaký) premýšľaním nad nami.

ali-abdaal-produktivita-bez-starosti

Nikoho nezaujímate

Tu sa dostávame k podstatnej metóde, ako zvládať trápne situácie. Efekt reflektora možno zmierniť jednoduchou pripomienkou, že nikoho nezaujímate. A keď vám v niečom bráni strach, dokáže to byť nesmierne oslobodzujúce. Ako píše Ali Abdaal, bývalý lekár a najsledovanejší expert na produktivitu, ktorý má milióny sledovateľov:

  • Nikoho nezaujíma, že sú moje prvé youtubové videá hrozné alebo trápne.
  • Nikoho nezaujíma, že píšem blogy, v ktorých trochu táram, pretože som neskúsený.
  • Nikoho nezaujíma, že sa ukážem na hodine salsy bez partnerky ako úplný začiatočník.
  • Nikoho nezaujíma, že mi na párty neladí opasok s topánkami.

Nastavenie, že „nikoho nezaujímate“, dokáže byť úplne transformačné. „Zistil som, že ide o jednu z najjednoduchších metód na zmiernenie prokrastinácie, ktorá súvisí s úzkosťou. Nie je to však žiadny zázračný liek. Vyrovnávanie sa so strachom si vyžaduje celoživotné úsilie a neočakávam, že sa okamžite prestanete obávať, čo si o vás a vašej práci pomyslia iní.“ Dodáva Ali Abdaal.

 

Zdroj a foto: LepšíDeň.sk, Tatran, aliabdaal.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.