Zhrubnutá koža na nohách je rizikom pre zdravie. Ako ju odstrániť?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zhrubnutá koža na nohách je pomerne bežný jav. Mnohí ju vnímajú skôr ako estetický, než zdravotný problém. Pritom hrubnutie kože na nohách je „volaním o pomoc“, že sa k svojim jediným spoľahlivým dopravným prostriedkom nesprávate zodpovedne. Popraskaná a rohovinová koža môže byť spočiatku len nepríjemnosť, ktorú si všimnete, ale príliš neriešite. Ale pri chýbajúcej starostlivosti to môže prerásť do dlhotrvajúcich vážnejších problémov.
Ako takáto zhrubnutá koža vzniká a čo treba robiť, aby sme sa jej zbavili, prípadne úplne vyhli?

 

Prečo vzniká zhrubnutá koža na nohách?

Dôvodov hrubnutia kože na pätách a chodidlách je v prvom rade nesprávna obuv a starostlivosť o nohy. Stačí jeden pohľad a hneď vidíte, kde vám topánky nesedia. Práve v tých miestach totiž koža hrubne ako ochrana pred poškodením.
Na tvorbu hyperkeratózy má vplyv aj dlhé státie na tvrdom, rovnom povrchu, padnutá klenba (ploché nohy), ale aj niektoré ochorenia.
Hrubnutím kože sa tvoria:

  • Otlaky
  • Kurie oká
  • Tvrdé a popraskané päty

zhrubnutá koža na nohách v piesku

 

Od estetického problému k bolestivým krokom

Hrubnutím sa koža na chodidlách stáva tvrdšou a nepružnou. Zhrubnutá koža na nohách všeobecne stráca obranyschopnosť a je tak náchylnejšia na vznik plesňových ochorení a bradavíc. Keďže na ňu neustále pôsobí tlak vašej váhy, po určitom čase môže prasknúť, čo sa deje spravidla na pätách. Bolesť z prasknutej päty nedovoľuje na ňu našľapovať, navyše sa cez prasklinu (ragádu) môžu dostať do tela patogény a spôsobiť zápal alebo inú komplikáciu.

Podobne je to s kurími okami, ktoré vznikajú na kĺboch a kostiach. Koža pri kurích okách hrubne kuželovito dovnútra a čím je korienok hrubší, tým bolestivejšie sa hlási.
Aj otlaky môžu vyvolať nepríjemné stavy, pretože neustále dráždia reflexné body chodidiel, čo môže negatívne vplývať na orgány, s ktorými sú v danej časti prepojené.

ako nám prospievajú vyložené nohy?Prečítajte si tiež
Viete, ako vyložené nohy prospievajú vášmu zdraviu?

 

Ako sa zbaviť zhrubnutej kože na nohách?

Poviete si: Jednoducho, obrúsim ju.
Časté brúsenie a brúsenie nevhodnými nástrojmi však vznik zhrubnutej kože ešte podporuje. Doma stačí obrúsiť si nohy nasucho raz za dva týždne. Obrúsenú kožu zahlaďte brúsením v smere ryhovania a dobre ju nakrémujte kvalitným krémom.
Každodenné krémovanie je dôležité, pretože zhrubnutá koža býva suchá a treba ju dôkladne hydratovať.  A to ako zvonka, tak aj zvnútra dodržiavaním pitného režimu.

No aj tá najlepšia domáca starostlivosť zlyhá, ak sa nezbavíte príčiny hrubej kože na vašich nohách. Dobre si pozrite, ako vám ktoré topánky sedia a tých, ktoré vás čo i len trochu omínajú, sa bez milosti zbavte.
Odporúčame aj dať si vyrobiť vložky na mieru.
Samozrejmosťou by mala byť aj pravidelná celoročná návšteva pedikúry, kde sa o vaše nohy postarajú profesionáli a neraz odhalia začínajúce problémy ešte skôr, než vás začnú trápiť. Pedikéri vám tiež poradia starostlivosť presne na mieru vášmu typu kože aj problémom s nohami. Aj tu totiž platí, že prevencia je lacnejšia ako sanácia a preto si netreba nechávať riešenie zhrubnutej kože len na čas sandálok.

— PR článok —


Zdielať

About Author

Dana Bunová

Mám dlhoročné skúsenosti v marketingu na strane klienta, ako aj s prácou v reklamných agentúrach. Píšem o rôznych témach, oblastiach, ale najmä pre ženy.

Komentáre sú uzavreté.