Žuvačky z pohľadu výživovej odborníčky. Majú výhody? Zabraňujú vzniku zubného kazu?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aj vy si dáte občas žuvačku? Alebo patríte medzi pravidelných “žuvačov”? Žutie žuvačiek je už bežným zlozvykom, pre niekoho prirodzeným rituálom, ktorý ho upokojuje, prípadne si myslí, že si tam vyčistí zuby a ústnu dutinu.
Niekto siahne po žuvačke len z určitého dôvodu, napríklad bezprostredne po jedle či káve, aby mali pocit čistejších zubov. Fajčiari si ich zas doprajú, aby mali sviežejší dych. A ďalší ich zasa žujú, aby zahnali chuť na sladké či stres.
Mnohých však trápia otázky, či sú žuvačky zdravé a nie je lepšie sa im vyvarovať. Alebo či jestvuje ich zdravšia podoba. Výživová špecialistka, doktorka Barbara Sviežená pre LepšíDeň.sk priblížila práve výhody žuvačiek.

 

Ak žuvačky, tak jedine BEZ CUKRU

Barbara Sviežená a žuvačky

Barbara Sviežená,  výživová špecialistka

Doktorka a odborníčka na výživu Barbara Sviežená, ktorá buduje vlastnú vzdelávaciu Akadémiu a je autorkou projektu Výživa pre teba, vyzdvihla stomatologickú výhodu žuvania žuvačiek. Musia však byť bez cukru.
„Pri experimentálnych štúdiách bolo preukázané, že žuvanie žuvačiek môže zvyšovať zdravie ústnej dutiny pod podmienkou, že ide o „non-sugar“ žuvačky, zvyčajne s obsahom xylitolu (umelé sladidlo, pozn. autora),“ povedala.
Ako dodala, žuvačky zvyšujú obsah slín, pričom napomáhajú neutralizácii kyslých produktov vznikajúcich zo zvyškov jedla zachyteného v medzizubných priestoroch.

Spomenutý xylitol, ktorý je súčasťou žuvačiek, môže podľa odborníčky znižovať hladinu niektorých streptokokových baktérií, čím sa znižuje riziko vzniku zubného kazu.
„Účinok závisí od množstva xylitolu, teda aj od množstva použitých žuvačiek. Doteraz nie je stanovená bezpečná dávka xylitolu v žuvačkách, aby sa efektívne riešila prevencia zubného kazu v celoplošnom meradle. Z hľadiska zdravia tráviaceho traktu môže žutie žuvačiek zvyšovať hladinu určitých hormónov a tým aj podporovať trávenie a regeneráciu črevného traktu,“ objasnila Sviežená.
V tejto súvislosti pripomenula viacero štúdií, ktoré sa zaoberali využitím žuvačiek pri obnove funkcií tráviaceho systému po niektorých chirurgických zákrokoch, napríklad pri kolorektálnom karcinóme.

 

Liečivá žuvačka?

Doktorka Sviežená dala do pozornosti aj jednu zaujímavosť. Podľa jej slov sa v súčasnosti skúmajú žuvačky ako potenciálny systém podávania liečiv. „Výhodou je praktickosť, príjemná chuť a dobrá znášanlivosť, ako aj vstrebateľnosť liečiv už v bukálnej sliznici,“ tvrdí odborníčka na výživu s tým, že táto „liečivá žuvačka“ by umožňovala aj vhodné dávkovanie liečiva, či jeho postupné uvoľňovanie.

V súčasnosti sa dokonca vyvíja žuvačka s obsahom metformínu a expertka tvrdí, že bude na liečbu diabetu. Iným príkladom je zas žuvačka so špeciálnou prírodnou zložkou, ktorá pomáha s riadeným chudnutím. „Pracuje na princípe uvoľňovania látky podobnej glukóze, ktorá následne potláča túžbu na sladké v hypotalamických centrách,“ opísala pre LepšíDeň.sk Sviežená.

V budúcnosti možno bude viacero druhov „liečivých žuvačiek“. Môže ísť o žuvačky pre zvládnutie kandidóz ústnej dutiny, prevenciu zubného kazu, odvykanie od nikotínu, liečbu niektorých ochorení a to za pomoci trendových produktov, ktoré budú biologicky odbúrateľné.

žuvačky a zdravie

 

Svetlé stránky žuvačiek

Dosiaľ bolo preukázaných viacero priaznivých vplyvov žutia žuvačiek na ľudský organizmus. Žuvačka bez cukru nezlepšuje len zdravie ústnej dutiny, ako sa vyššie zmienila výživová expertka. Pomáha aj pri chudnutí. Tu ale platí staré známe nepísané pravidlo, že všetkého veľa škodí. Denné maximum by nemalo prekročiť päť žuvačiek. Za cieľom redukcie váhy by sme mali stiahnuť po žuvačke najmä vtedy, ak potrebujeme zahnať chuť na čosi sladké (maškrta, sladený nápoj).

Ďalšou výhodu je zlepšenie pamäte a kognitívnych funkcií. Bolo totiž zistené, že študenti, ktorí počas testu žuvali žuvačku, dosiahli lepšie výsledky v porovnaní s tými, ktorí žuvačku v ústach nemali. Preto sa predpokladá, že žuvanie žuvačiek prospieva sústredenosti na danú činnosť. Sú aj ľudia, ktorí žujú žuvačky kvôli odbúraniu stresu či napätia.

ako odstrániť škvrnyPrečítajte si tiež
Ako odstrániť žuvačku z oblečenia…

 

Negatíva žuvačiek

Žuvačky majú aj svoje nevýhody. Ak ich žujeme priveľa, naše telo nám to dá najavo bolesťou. Tá sa nemusí dotýkať len čeľustí či zubov, môže postihnúť hlavu či krk.
Viac problémov ako úžitku môžu žuvačky privodiť aj ľuďom so sklonmi k tráviacim ťažkostiam. Bolesť brucha či nadúvanie môže zapríčiniť práve prehltnutý vzduch počas žuvania. Za kameň úrazu sa v tomto zmysle dajú považovať aj umelé sladidlá, napríklad sorbitol.

Foto: barbarasviezena.sk, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Veronika Oleňová

Láska k písaniu sa u mňa rozvinula na základnej škole. Dnes pôsobím ako redaktorka, ktorá má záľubu v lifestylových témach. Vo voľnom čase sa upínam najmä ku knihám, tie sú pre mňa nekonečnou studnicou prekvapení a zaujímavostí.

Komentáre sú uzavreté.