Prírodná záhrada v apríli.  Prirodzená ochrana bez chémie

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Máme tu apríl s bláznivým počasím.  Slnko, dážď, vietor, sucho, krúpy, mráz, horúčava.
Toto všetko je pre apríl celkom typické.  Záhrada v apríli je neraz prekvapením. „Čo sa mi však nezdá celkom typické, boli príliš vysoké denné teploty počas niekoľkých dní a slniečko, ktoré namiesto životodarných jarných lúčov naopak spaľovalo všetko navôkol,“ tvrdí Hanka Sekulová, autorka kníh Darujem si zdravie z vlastnej záhrady a Darujme si srdce z vlastnej záhrady. „Klíma sa mení, alebo skôr to vnímam tak, že my našim pričinením meníme počasie.  K horšiemu.“
Apríl je mesiac lesov.  Namiesto toho, aby sme si mesiac lesov uctili vysadením nových stromov,  sledujem, že robíme presný opak.  Všade naokolo sledujem bezhlavé holoruby, stromy padajú ako zápalky.  Stromy, ktoré svojimi korunami vytvárali vhodnú klímu pre život.  Aj ten náš…
Áno, apríl je bláznivý.
Apríl je tiež mesiacom vtákov.  Asi preto, lebo v tomto období sa liahne veľa vtáčích mláďat.
Ani naša prírodná záhrada nie je výnimkou.  Rodinky “našich” drozdov už hniezdia, podobne sýkorky a vrabce.  Všetko to skoro ráno vyspevuje a víta nový deň.  Spolu s kohútom Karolom.  Namiesto budíčka.

kuriatko Junior

Nový prírastok v prírodnej záhradke – kuriatko Junior.

Mini Kuriatko Junior

Kohút Karol si vydupal moju kapituláciu.  Dobre teda – budú kuriatka, zmäkla som.  A nechala som našej kvočke štyri vajíčka pre zábavu, nech si teda sedí na hniezde.  Minivajíčka od minisliepočiek.
Vyliahlo sa iba jedno minikuriatko, malý kohútik, ktorého sme nazvali Junior.  Rozmaznávané malé kuriatko, jedináčik s dvoma kvočkami.  Mama sliepka a ja…
Ako sa Junior vykľul na svet a čo ho zatiaľ postretlo, som samozrejme natočila a je pekne chronologicky zostrihané v aprílovej časti nášho videoseriálu.  Pre potešenie :-).

Pozrite si ďalší diel seriálu Zdravie zo záhrady
Prírodná záhrada v apríli:

 

Ochrana záhrady pred škodcami

Okrasno-úžitková hydina v prírodnej záhrade nemá iba okrasnú funkciu.  Okrem chutných vajíčok sú to výborní predátori na likvidáciu premnožených škodcov.  Ako inak, samozrejme bez chémie.
Sliepky vyhrabú a vyzobú prezimujúcich škodcov (rôzne vrtivky, ktorých červíky nájdeme v čerešniach, slivkách a iných plodoch), larvy chrústov (tento rok ich bolo veľmi veľa), mraveniská (mravce si chovajú vošky), schrúmu aj kliešťov a iné potvorky.  Nie nadarmo, naši starí rodičia púšťali na jeseň do ovocných sadov sliepky.  Aby všetko pekne vyčistili.

Kačky plemena indický bežec sú zasa najlepšími predátormi na likvidáciu obávaných ničiteľov úrody a mladých priesad – slizniakov (slizovec španielsky).
Viac o našich skúsenostiach s chovom okrasno-úžitkovej hydiny píšem v knihe Darujme si srdce z vlastnej záhrady.

fóliový záhon

Záhon pod fóliou, kde to rastie jedna radosť:-)

Záhrada v apríli

Všetko kvitne. Mladucha čerešňa, marhuľa, broskyňa, ríbezle, zemolezy kamčatské, čučoriedky, jahody.  Lúka je v tomto mesiaci celá žltá od rozkvitnutých púpav.  Bude dosť kvetov na púpavový sirup alebo hustejší púpavový med.  Ako inak, liečivý, ako je liečivá celá púpava lekárska.

Zbierame úrodu reďkoviek, šalátov, medvedieho cesnaku spod korún ovocných stromov.
Ešte stále zbieram mladé listy pŕhľavy, do jarných očistných bylinkových čajov.
Zbieram mladé smrekové výhonky, na liečivý smrekový sirup.  Proti kašľu, podobne, ako skorocelový. Smrekový nám ale chutí viac.  Aj keď nekašleme :-).
Priesady v minisklenníku sa už pomaly tlačia von.  Vyrástli, tak majú málo miesta. Záhrada v apríli je úžasná!

vošky ríbezle

Nepanikárte – vošky na ríbezliach nie je nič hrozné.

Vošky na ríbezliach

Na mladých výhonkoch rastlín sa začínajú množiť cicavé vošky.  Ako každý rok.  Ríbezle reagujú na nepozvaných cicavých hostí zdurením a poskrúcaním listov.  Neprepadáme žiadnej panike.  Vieme, čo bude nasledovať.  Kríky ríbezlí sú dosť silné, niekoľko napadnutých listov im neublíži.  Naopak, vošky na listoch dajú signál lienkam a ucholakom, že stôl na hostinu je už prestretý a môžu prísť hodovať.  Najhladnejšie sú larvy lienok, ktoré dokážu za deň spucovať až 50 vošiek.  Úctyhodný výkon.

Preto si lienky a ucholaky v našej prírodnej záhrade veľmi ceníme a pripravili sme pre nich niekoľko vhodných hmyzích domčekov.  Hmyzie domčeky sú vhodné skrýše aj pre rôznych divých opeľovačov, ktorí sú veľmi potrební na opelenie kvetov.  Bez opelenia, nie je úroda, alebo keď, tak veľmi slabá.  Opeľovače sú dôležitý článok, ktorý je žiaľ decimovaný chemickými postrekmi, používanými aj v bežných záhradách…
Postreky proti hmyzu (vošky, vrtivky…), ničia zároveň aj opeľovače.
Insekt = hmyz.
Insekticíd = postrek proti hmyzu.
Včela, lienka, ucholak, čmeliak, motýľ = hmyz.

čmeliak

Záhrada v apríli – k tomu patrí aj hmyz, osobitne čmeliak.

Kučeravosť, či nekučeravosť – broskýň

Ďalší postrach v záhradách je kučeravosť listov broskýň.  Ako sme vyriešili tento postrach u nás?  Na začiatku sme zakúpili rezistentnú odolnú odrodu, pod korunu ktorej sme posadili chren dedinský.  Chren vylučuje látky, ktoré potláčajú šírenie vírusových, plesňových a hubových ochorení.  A nielen u ľudí, ktorí ho konzumujú.  Kedysi dávno som počula, že potláča aj kučeravosť listov broskýň –  obávané ochorenie, ktoré zapríčiňuje huba.

Asi to naozaj funguje, pretože naša broskyňa už štvrtým rokom prosperuje s minimálnym množstvom zasiahnutých listov.  Poskrúcané listy jednoducho odtrhnem, namiesto nich o nejaký čas vyrašia nové, ktoré sú už zdravé.  Na úrodu našich šťavnatých broskýň, to nemá vôbec žiaden negatívny dopad.  Naopak.  Sú úplne bez chemických jedov, ktoré znižujú aj našu imunitu, nielen imunitu broskyňového stromčeka.
No a chren, keďže sa pekne rozrastá a je zdravý aj pre nás, vždy na jar alebo na jeseň trochu zredukujem, aby sme aj my mali štipľavú silnú chrenovú zdravú kúru :-).
Chren máme v rámci prevencie zasadený aj pod čerešňou a marhuľou.

Príbehy našej záhradky a malého Juniora v apríli,
nájdete vo video seriáli v časti “Prírodná záhrada v apríli”.

púpava

Aprílový trávnik – rozhodne krajší ako sterilne kosený a až príliš poctivo udržiavaný.

Pripájam ešte jednoduchý krátky recept. 

Domáci liečivý smrekový sirup

Nazbieram mladé výhonky, ktoré ukladám do väčšieho pohára na zaváranie po vrstvách a presýpam ich hnedým cukrom. Niekto dáva aj plátky citróna. Vrstvím ich, až kým nie je pohár plný. Potom ho uzatvorím a uložím na slnečné miesto na okenný parapet.

Po čase smrekové výhonky pustia „šťavu“ a rozpustia cukor. Zmes precedím cez sitko a z výhonkov ešte vytlačím zvyšky sirupu. Sirup prelejem do fliaš a uskladním v tmavej komore.

Smrekový sirup má veľmi charakteristickú smrekovú chuť a vôňu. Našej dcérke tento sirup veľmi chutí (na rozdiel od cibuľového, ktorý občas tiež urobím proti kašľu a na zapálené priedušky).

smrekové výhonky

Mladé smrekové výhonky na skvelý sirup.

Keď budete v tieto dni ošetrovať vaše záhrady pred škodcami, prosím myslite na to, že záhradka bude prosperovať aj bez agresívnej chémie.  A živočíchy, zvieratá a ľudia okolo nej a v nej tiež :-).

Ako sa dá pestovať bez použitia chemických jedov, v súlade s prírodou, nájdete v mojich knihách  Darujme si zdravie z vlastnej záhrady a Darujme si srdce z vlastnej záhrady
Obe knihy sa navzájom dopĺňajú ako jing a jang.

Hanka a http://www.prirodne-zahrady.sk/


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.